Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w Mikołowie pełen kontrowersji

Iwona Sobczyk

Dom nie musi być ekstrawagancki, żeby budzić kontrowersje i przyciągać uwagę. Wystarczy zaprojektować budynek skrajnie prosty i postawić go w pełnym minipałacyków polskim krajobrazie. Zobacz śląski projekt RS+ i Pracowni Architektonicznej "Portal".

 

 

Inwestorzy, którzy na działce w Mikołowie doskonale wiedzieli, czego chcą. - Niedużego i jak najprostszego domu - mówi właścicielka. Do zaprojektowania go zaprosili współpracujące śląskie pracownie RS+ Roberta Skitka i Pracownię Architektoniczną "Portal" Roberta Wilczoka. Ci zaproponowali parterowy budynek z płaskim dachem, zbudowany jakby z przenikających się prostopadłościennych brył. Jedna z nich, mieszcząca kuchnię, jest zawieszona nad ziemią.

 

Ścianę północną projektanci przebili tylko kilkoma wąskimi oknami. Dom otwiera się przeszkleniami na stronę południową. - To logiczny układ. Dobrze złożyło się, że od północy jest droga i zabudowa, a od południa łąka oraz las - mówi Robert Skitek.

 

Dom w Mikołowie projektu RS+ i Pracowni Architektonicznej "Portal"

 

Wnętrze budynku dodatkowo rozświetla małe wyłożone kostką brukową patio umieszczone w samym jego sercu. Mieszkańcy ustawili tam miniaturowe drzewo w doniczce. Patio z drzewem to największa ekstrawagancja.

 

 

Parterowy budynek z płaskim dachem budzi kontrowersje. Tym większe, że kiedy powstawał, obok zaczął się budować dom ze skośnym dachem i kolumienkami przy wejściu. - Komentarzy jest mnóstwo, niektóre pełne uznania, inne współczucia. Podczas budowy zdarzało się, że ktoś podjeżdżał i oferował nam do kupienia wyposażenie biura, bo do głowy mu nie przyszło, że to będzie dom. Bywa też, że ktoś bierze go za bardzo rozbudowany garaż sąsiadów - śmieje się właścicielka.

 

 

Czytaj więcej

 

Iwona Sobczyk

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

Zobacz także:

 

Dom ze szkła, betonu i drewna 

 

Domy z prefabrykatu 

 

Drugie życie domu-kostki 

 

Skomentuj:

Dom w Mikołowie pełen kontrowersji