Daniel Libeskind zaprojektuje w Łodzi
Daniel Libeskind podpisał w czwartek list intencyjny o współpracy z miastem Łódź. Architekt zjawił się w swoim rodzinnym mieście w ramach Łódź Design Festival. Jego projekt ma być częścią Nowego Centrum Łodzi, które powstanie w pobliżu Dworca Fabrycznego.






















Wizyta Daniela Libeskinda w Łódź Art Center
"Ambicją naszą jest stworzyć przestrzeń publiczną o nowej jakości nie tylko pod względem technicznym, ale także przestrzeń o najwyższym poziomie użytkowym, estetycznym i architektonicznym" - to fragment listu intencyjnego, który na konferencji prasowej podczas ŁODŹ DESIGN FESTIVAL podpisali Daniel Libeskind i Włodzimierz Tomaszewski - Wiceprezydent Łodzi.
- Wierzę w Łódź, wierzę, że ma szansę wykorzystać swój potencjał architektoniczny - mówił Libeskind odnosząc się do projekt Nowego Centrum Łodzi, który zakłada budowę nowego multimedalnego węzła komunikacyjnego, z kolejami wysokich prędkości, specjalną strefą biznesu, kultury i sztuki oraz z rewitalizacją pofabrycznego zespołu elektrowni EC1. Projekt Libeskinda ma stanowić część tego wielkiego założenia. Choć dotychczas nie stworzył niczego dla swojego rodzinnego miasta, podkreślił, że miasto przewija się w jego twórczości od dawna. - Kiedy rodzisz się w danym mieście, ono staje się częścią ciebie. Łódź jest obecna w moich projektach - powiedział.
Przyjazd architekta do końca nie był jednak pewny, ponieważ na drodze stanęły kłopoty zdrowotne, przez co plan pobytu ograniczył się do jednego dnia. Ku uciesze osób zgromadzonych w Łódź Art Center architekt po nocnej podróży samolotem zjawił się z promiennym uśmiechem na twarzy i poprowadził wykład zatytułowany "Counterpoint" (pol. kontrapunkt). Prezentację swoich najważniejszych projektów poprzedził slajdem z rodzinnego albumu oraz ciepłymi słowami o polskich korzeniach i ich wpływie na swoją twórczość. - Te rzeczy przylgnęły do mnie tak bardzo, że często przedstawiam siebie nie jako amerykańskiego, czy izraelskiego, ale właśnie jako polskiego architekta. - powiedział. Podkreślił również silny wpływ żony, która towarzyszyła mu w tej podróży. - Gdyby nie Nina, wiele projektów po prostu by nie powstało. - mówił.
Libeskind przybliżył zgromadzonym filozofię swojej ekspresyjnej architektury oraz zaprezentował najważniejsze budynki, takie jak Muzeum Żydowskie w Berlinie, czy symboliczny memoriał ataku na World Trade Center w Nowym Jorku. Centralne założenie stanowić ma tu pusta przestrzeń z ciekami wodnymi, w której główną rolę będzie grało światło - Nie budynki tworzą przestrzeń, ale czas - powiedział architekt. Wśród prezentowanych projektów były też duże założenia urbanistyczne w Korei Południowej, czy Singapurze, low costowy budynek uniwersytecki w Izraelu, którego koszt równy był wybudowaniu willi mieszkalnej oraz warszawski projekt Złota 44 stanowiący kontrapunkt dla Pałacu Kultury i element nowoczesnego skyline'u Warszawy. Architekt wyraził głęboką wiarę, że pomimo kryzysu inwestorowi uda się wybudować wieżowiec.
autor: Michał Justyna
film dzięki uprzejmości serwisu www.fabrykancka.pl
Monografię architekta można poznać w książce zatytułowanej tak samo jak temat wykładu, czyli "Counterpoint" wydawnictwa Birkhouser. Poniżej książka z autografem specjalnie dla BRYŁY:
Wizyta i wykład Daniela Libeskinda była realizowana w ramach kampanii "Podążaj za swoją ideą" organizowanej przez RHEINZINK we współpracy z Stowarzyszeniem Architektów SARP oraz Izbą Architektów RP. Architekt był gościem specjalnym Festiwalu Filmów o Architekturze ArchFilmFest, biorąc udział w dyskusji z udziałem czołowych architektów z Polski i zagranicy. Gospodarzem obydwu spotkań był Łódź Art Center
***
Daniel Libeskind urodził się w 1946 r w Łodzi. Zanim zajął się architekturą, którą studiował w Nowym Jorku, zdobył wykształcenie muzyczne w Tel Awiwie. Jest drugim, po Franku Gehrym, światowej sławy architektem, który weźmie udział w tworzeniu nowego centrum miasta.
AR
Zobacz także:
Specjalna Strefa Sztuki w Łodzi
Frank Gehry zaprojektuje dla Łodzi
- Więcej o:
- daniel libeskind
- łódź
- projekt
Miejsce upamiętniające ofiary strzelaniny w nocnym klubie w Orlando. Projekty pokazali Studio Libeskind, MVRDV i MASS Design
Daniel Libeskind zaprojektował instalację dla Muzeum Auschwitz-Birkenau
Daniel Libeskind projektuje Muzeum Ludzkości w Kenii. Budynek jak wielki stalagmit
Jak pustynia i wydmy - Daniel Libeskind zaprojektował muzeum w Chile
Daniel Libeskind w Wilnie. Muzeum sztuki nowoczesnej "MO"
Daniel Libeskind o projektowaniu i znaczeniu budynków
Daniel Libeskind laureatem Nagrody m.st. Warszawy
Najsłynniejsze budynki autorstwa Daniela Libeskinda