Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skują mozaikę z Biprostalu?

dawid hajok

Całą ścianę jednego z najstarszych biurowców w Krakowie - Biprostalu - zdobi wspaniała, barwna, kubistyczna mozaika. Firma chce ją skuć, żeby ocieplić budynek. Sztuka przegra z ekonomią?

 

 

 

Monstrualnych rozmiarów kubistyczna mozaika, autorstwa krakowskiej artystki Celiny Styrylskiej-Taranczewskiej nadal nie ma sobie równych. W 2008 roku zaprezentowana została na wystawie pt. "W ogniu tworzone" w Muzeum Narodowym w Krakowie poświęconej sztuce ceramicznej. Ten oryginalny sposób dekorowania polegający na łączeniu różnej wielkości kolorowych płytek ceramicznych wykorzystywano w reprezentacyjnych holach, ale także jako ciekawy element ożywiający elewacje. Do dziś barwne mozaiki zachowały się zaledwie w kilku miejscach. Można je podziwiać na kinie Kijów czy teatrze Bagatela. Największa jest ta na Biprostalu: zajmuje całą ścianę 55-metrowego wieżowca.

 

Ale teraz inwestor rozważa jej skucie. Przebudowa ma potrwać do końca 2011 roku.

 

- Mozaika jest w bardzo złym stanie. Ceramiczne płyty mogą odpaść w każdej chwili. Poza tym, dlaczego mielibyśmy je chronić. Obiekt nie jest zabytkiem, więc nie mamy takiego obowiązku. Zależy nam na uzyskaniu wysokich parametrów energooszczędności budynku. A to wymaga odpowiedniej izolacji wszystkich ścian - wyjaśnia Leszek Biały, dyrektor finansowy firmy Biprostal SA. Zastrzega, że ostateczna decyzja o losie mozaiki jeszcze nie zapadła.

 

 

Zgodnie z projektem biurowiec ma zostać obłożony szkłem w aluminiowych profilach i płytami z jasnego kamienia. Ochrona cennego zdobienia może być trudna, bo budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. - Nie podlega ochronie. Ale z drugiej strony nie chodzi tu o jakiś tam biurowiec, ale o budynek podręcznikowy, element dziedzictwa architektury współczesnej miasta - apeluje Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. Zdobienie można zdjąć i przenieść na ocieploną elewację. - Podniesie to koszty, ale inwestorowi powinno zależeć na jak najlepszym efekcie - dodaje Janczykowski. Do wspólnej batalii o obronie mozaiki zachęca mieszkańców Krakowa.

 

 

Czytaj więcej

 

Muzeum Narodowe na ratunek mozaice z Biprostalu 

 

Dawid Hajok

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

 

Zobacz także:

 

Globalne ocieplanie

 

Co dalej z Robin Hood Gardens? 

 

CCTV znów stanął w ogniu

Skomentuj:

Skują mozaikę z Biprostalu?