Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt Camerimage Łódź Center

fgh

Frank Gehry zaprezentował w Łodzi koncepcję architektoniczną Camerimage Łódź Center. Centrum Festiwalowo-Kongresowe ma być jednym z elementów Nowego Centrum Łodzi, które powstanie w rejonie dworca Łódź Fabryczna. Projekt będzie kosztował 40 mln zł, a sam budynek około 150 mln dol.

Frank Gehry, CAMERIMAGE LODZ CENTER , projekt Frank Gehry
Frank Gehry w Łodzi
Fot. Tomasz Stańczak / AG

 

 

To będzie pierwszy w Polsce budynek zaprojektowany przez Gehry'ego - i jak podkreśla Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Plus Camerimage, takiego obiektu w Polsce nie ma. - Z zewnątrz będzie wyglądać jak wielki ekran projekcyjny, nad którym górują cztery wieże kojarzące się z dachami gotyckich katedr - mówi Żydowicz.

 

Co się znajdzie w Camerimage Łódź Center?

 

- Wielka sala projekcyjno-teatralno-koncertowa z siedzeniami, których położenie można zmieniać. Pomieści 2,5-3 tys. osób. Scena będzie przesuwana i może znaleźć się w środku widowni. Będą też ruchome kulisy, ogromny ekran - 28 na 16 metrów i możliwość wprowadzenia światła słonecznego do wnętrza, bo część dachu będzie odsłaniana.


- Mniejsza sala na 800 miejsc, wstępnie nazwana broadwayowską, ma być najnowocześniejszą w Polsce salą do spektakli muzycznych. - Była konsultowana ze specjalistami z Broadwayu i Hollywood - podkreśla Żydowicz.


- Cztery sale kinowe.


- Przestrzeń wystawiennicza na ok 3 tys. metrów kwadratowych, gdzie na Plus Camerimage będzie można prezentować sprzęt filmowy, a podczas kongresów, sympozjów, targów czy festiwali, będzie można wykorzystywać ją do najróżniejszych prezentacji. Będzie tam można pokazywać dzieła sztuki, malarstwo, instalacje.

 

- Dwa poziomy foyer. Dolny czysto recepcyjny. I górny pełniący rolę miejsca spotkań. Będą też pomieszczenia dla jury, dla prasy, sale konferencyjne, restauracje.

 

- Budynek będzie miał ok. 37 tys. metrów kwadratowych. A przed nim znajdzie się plac, który stanie się miejscem witania festiwalowych gości.

 


 

Trailer filmu "Sketches od Frank Gehry" o twórczości architekta.


Architekt podkreślał, że to, co wczoraj pokazał, to wstępna faza projektu, a elewacje jeszcze się zmienią. Na lepsze. - Ten budynek będą chcieli oglądać i mieszkańcy Łodzi, i turyści. Będzie też świadczył o splendorze festiwalu Plus Camerimage - mówił Gehry. I dodał: - Nie narzucamy naszego projektu. Chcemy ściśle współpracować z jego przyszłymi użytkownikami, z tymi, którzy go sfinansują oraz mieszkańcami miasta. Chcemy, żeby jak najlepiej służył wszystkim zainteresowanym.

 

- Z tak wyjątkowym Centrum Festiwalowo-Kongresowym zaprojektowanym przez najwybitniejszego architekta świata, Łódź zostanie Europejską Stolicą Kultury - podkreślał Żydowicz.

 

Frank Gehry w Łodzi

 

Frank Gehry jest Kanadyjczykiem, ale jego dziadkowie wyemigrowali z Łodzi w 1908 r. Jego realizacje to między innymi: otwarte w 1998 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Guggenheima w Bilbao, które stało się celem turystycznych pielgrzymek), Aero-space Muzeum Dziecięce w Bostonie, Sala Koncertowa im. Walta Disneya w Los Angeles czy Tańczący Dom w Pradze. Zaprojektowane przez niego Centrum

 

 

Czytaj więcej

 

Jakub Wiewiórski

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

 

 

 

Zobacz także:

 

Gehry zaprojektuje dla Łodzi

 

Daniel Libeskind też...

 

Frank Gehry rośnie w Nowym Jorku

 

Skomentuj:

Projekt Camerimage Łódź Center