Projekt Camerimage Łódź Center
Frank Gehry zaprezentował w Łodzi koncepcję architektoniczną Camerimage Łódź Center. Centrum Festiwalowo-Kongresowe ma być jednym z elementów Nowego Centrum Łodzi, które powstanie w rejonie dworca Łódź Fabryczna. Projekt będzie kosztował 40 mln zł, a sam budynek około 150 mln dol.


To będzie pierwszy w Polsce budynek zaprojektowany przez Gehry'ego - i jak podkreśla Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Plus Camerimage, takiego obiektu w Polsce nie ma. - Z zewnątrz będzie wyglądać jak wielki ekran projekcyjny, nad którym górują cztery wieże kojarzące się z dachami gotyckich katedr - mówi Żydowicz.
Co się znajdzie w Camerimage Łódź Center?
- Wielka sala projekcyjno-teatralno-koncertowa z siedzeniami, których położenie można zmieniać. Pomieści 2,5-3 tys. osób. Scena będzie przesuwana i może znaleźć się w środku widowni. Będą też ruchome kulisy, ogromny ekran - 28 na 16 metrów i możliwość wprowadzenia światła słonecznego do wnętrza, bo część dachu będzie odsłaniana.
- Mniejsza sala na 800 miejsc, wstępnie nazwana broadwayowską, ma być najnowocześniejszą w Polsce salą do spektakli muzycznych. - Była konsultowana ze specjalistami z Broadwayu i Hollywood - podkreśla Żydowicz.
- Cztery sale kinowe.
- Przestrzeń wystawiennicza na ok 3 tys. metrów kwadratowych, gdzie na Plus Camerimage będzie można prezentować sprzęt filmowy, a podczas kongresów, sympozjów, targów czy festiwali, będzie można wykorzystywać ją do najróżniejszych prezentacji. Będzie tam można pokazywać dzieła sztuki, malarstwo, instalacje.
- Dwa poziomy foyer. Dolny czysto recepcyjny. I górny pełniący rolę miejsca spotkań. Będą też pomieszczenia dla jury, dla prasy, sale konferencyjne, restauracje.
- Budynek będzie miał ok. 37 tys. metrów kwadratowych. A przed nim znajdzie się plac, który stanie się miejscem witania festiwalowych gości.
Trailer filmu "Sketches od Frank Gehry" o twórczości architekta.
Architekt podkreślał, że to, co wczoraj pokazał, to wstępna faza projektu, a elewacje jeszcze się zmienią. Na lepsze. - Ten budynek będą chcieli oglądać i mieszkańcy Łodzi, i turyści. Będzie też świadczył o splendorze festiwalu Plus Camerimage - mówił Gehry. I dodał: - Nie narzucamy naszego projektu. Chcemy ściśle współpracować z jego przyszłymi użytkownikami, z tymi, którzy go sfinansują oraz mieszkańcami miasta. Chcemy, żeby jak najlepiej służył wszystkim zainteresowanym.
- Z tak wyjątkowym Centrum Festiwalowo-Kongresowym zaprojektowanym przez najwybitniejszego architekta świata, Łódź zostanie Europejską Stolicą Kultury - podkreślał Żydowicz.
Frank Gehry w Łodzi
Frank Gehry jest Kanadyjczykiem, ale jego dziadkowie wyemigrowali z Łodzi w 1908 r. Jego realizacje to między innymi: otwarte w 1998 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Guggenheima w Bilbao, które stało się celem turystycznych pielgrzymek), Aero-space Muzeum Dziecięce w Bostonie, Sala Koncertowa im. Walta Disneya w Los Angeles czy Tańczący Dom w Pradze. Zaprojektowane przez niego Centrum
Czytaj więcej
Jakub Wiewiórski
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Zobacz także:
Daniel Libeskind też...
Frank Gehry rośnie w Nowym Jorku
- Więcej o:
- camerimage
- frank gehry
- łódź
Projekt Camerimage Łódź Center
Nowoczesna stodoła w Mysłowicach
Dom Japoński z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie
Wisząca stodoła - projekt domu w Ustroniu
Dom pod Warszawą projektu INTER-ARCH Architekci
Dom pod lasem projektu INOSTUDIO architekci
Peryskop: dom projektu Mus Architekci
Polska Zagroda - od historycznego gospodarstwa do rezydencji