Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plac Wolnica wyłożony drewnem

red

Pracowni Lewicki Łatak zwyciężyła w konkursie AMS i krakowskiego magistratu na zagospodarowanie Placu Wolnica w Krakowie. Sąd konkursowy docenił zwłaszcza pomysł na nawiązującą do tradycji folkloru miejskiego, drewnianą podłogę placu.

Kazimierz Łatak odbiera główną nagrodę w konkursie na zagospodarowanie placu Wolnica w Krakowie (25 tys. zł)
Kazimierz Łatak odbiera główną nagrodę w konkursie na zagospodarowanie placu Wolnica w Krakowie (25 tys. zł)
AMS

 

 

- Pierwszą nagrodę w konkursie przyznano za oryginalne rozwiązanie nawierzchni placu w postaci dylowiny - masywnej drewnianej posadzki, która nawiązuje zarówno do historii miasta, w którym były drewniane bruki i krawężniki, jak i posiada związek znaczeniowy z Muzeum Etnograficznym, mieszczącym się w budynku dawnego Ratusza - powiedział przewodniczący sądu konkursowego i zarazem główny architekt miasta Andrzej Wyżykowski.

 

 

Według Wyżykowskiego, drewniana posadzka Placu Wolnica zapewni mu "ciepło i ludzką skalę", a przy tym powinna się sprawdzić podczas imprez o rozmaitym charakterze, organizowanych nie tylko przez Muzeum Etnograficzne.

 

 

 

 

- Przy okazji projektowania skonstatowaliśmy, że ten plac jest niezwykle piękny geometrycznie. Jest prawie kwadratowy w rzucie, z jedną zasadniczą dominantą Ratusza i dla zrównoważenia - bryły Kościoła Bożego Ciała. Co prawda, jest tylko jedną czwartą wielkości dawnego kazimierskiego Rynku, ale i tak zachował swoją bardzo piękną formę - powiedział Kazimierz Łatak.

 

 

Według Łataka, podobne przestrzenie miejskie wyłożone drewnem, np. w postaci schodów, istnieją m.in. w Paryżu oraz Bydgoszczy; pewnym wzorcem mogą być także mola, np. w Sopocie czy na Helu.

 

- Drewno tekowe jest jasne, przyjemne dla oka. Drewno w ogóle jest materiałem, który wszyscy lubią dotykać, siedzieć na nim, jest przyjaznym człowiekowi materiałem. Na placu pojawi się mała architektura, ale w minimalnym wymiarze - lampy oraz drewniane ławki utrzymane w tej samej, co plac konwencji, od prostych po bardzo wygodne fotele. Przewidzieliśmy też miejsca na kramy. Oczywiście pozostanie fontanna, ale dostanie nową misę, wykonaną z drewna - dodał Łatak.

 

Według architekta, taka nawierzchnia placu wytrzyma 50 lat.

 

- Ma to być plac dostępny dla wszystkich, łącznie z niepełnosprawnymi, w związku z tym powinna być to przestrzeń pozbawiona barier architektonicznych, zachęcająca do przebywania tam, zabawy, spacerów, tańca, organizowania wystaw - podsumowuje współtwórca nagrodzonej koncepcji.

 

 

Sąd konkursowy nagradzając projekt zalecił, aby proponowane rozwiązania techniczne, dotyczące drewnianej nawierzchni placu poddać przed wykonaniem szczegółowej analizie, w oparciu o sprawdzone realizacje w północnej Europie. Sąd zalecił też, aby na fragmencie placu zamontować prototyp drewnianej nawierzchni i poddać ją obserwacji przez okres trwania przygotowań projektowych i administracyjnych do przebudowy.

 

 

To czwarty konkurs na zagospodarowanie krakowskich placów wygrany przez Biuro Projektów Lewicki Łatak. Dwa projekty - Placu Bohaterów Getta i Zaułku Czartoryskich - już zrealizowano. Trzeci, dotyczący Placu Nowego na krakowskim Kazimierzu, czeka na realizację.

 

 

 

 

Główną nagrodą w konkursie był czek na 25 tys. zł i zaproszenie od miasta do realizacji projektu. Drugą nagrodę w konkursie przyznano polsko-czeskiemu zespołowi Bartłomiej Nawrocki i Jozef Kiszka, a dwa równorzędne wyróżnienia: Projektowi Praga z Warszawy oraz spółce UCS firmowanej przez Piotra Uherka.

 

 

Plac Wolnica jest częścią pierwotnego rynku miasta Kazimierz, utworzonego w 1333 r. podczas lokacji tego miasta. Kiedyś dorównywał wielkością krakowskiemu Rynkowi Głównemu (miał 180 na 140 m) i pełnił podobne do niego funkcje.

 

 

Zobacz pozostałe prace >>

 

red

źródło: PAP

 

 

 

 

Zobacz także:

 

 

AMS: konkurs na zagospodarowanie krakowskiego

 

 

Konkurs Bramy Kraju

 


Najsławniejszy plac świata

 

 

 

Skomentuj:

Plac Wolnica wyłożony drewnem