Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tomasz Konior zaprojektuje Supersam

red

Katowicki Supersam przygotowuje się do operacji odmładzania. Pomoże mu w tym Konior Studio. Budynek urośnie o trzy piętra. Spowije go - biegnące płynnymi liniami - szkło. Ma być gotowy do końca 2012 roku.

 

 

Warszawska firma Centrum Development&Investments jest właścicielem 20 obiektów w całym kraju. To głównie stare, przedwojenne domy handlowe, które spółka remontuje. Ostatnio z sukcesem rozbudowała słynną wrocławską Renomę, jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków modernizmu. - Staramy się nie odbierać budynkom ich historii. Dzięki temu są inne od tych, które buduje konkurencja - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Tomasz Chenczke, prezes CDI. Spółka pracuje nad zmianą oblicza katowickiego Supersamu.


 

Budynek dawnej hali targowej powstał w 1937 roku, kiedy o Zenicie i Skarbku nikt nawet nie marzył. Był bardzo nowoczesny, stanął na stalowej konstrukcji, rozpinając szeroki pas przeszkleń. Przetrwał w prawie niezmienionej formie. Aż do teraz. - Doszliśmy do wniosku, że nie odpowiada już potrzebom miasta i jedynym rozwiązaniem jest zbudowanie nowego obiektu - mówi architektTomasz Konior, główny projektant nowego Supersamu. Ze starego budynku ocaleje tylko fragment stalowej ramy, teraz przykryty podwieszanym sufitem. Zostanie wyeksponowany w reprezentacyjnym, przeszklonym atrium nowego budynku.

 

 

Supersam w swoim obrysie zmieni się niewiele. Urośnie za to o trzy piętra i jedną kondygnację podziemną. Będzie niższy od znajdującego się obok neogotyckiego gmachu liceum. - Supersam to nie będzie architektura, która krzyczy. Nasz budynek stanie się tylko tłem dla liceum. Chcemy, żeby oddawał klimat architektury funkcjonalistycznej - mówi Konior.

 

 

Elewację nowego Supersamu będą tworzyły rozpięte na stalowej konstrukcji pasy szkła, płynące miękkimi liniami i zaokrąglające się na krawędziach budynku. Modernizm uwielbiał podobne rozwiązania, choć nie stosował ich w takiej skali i natężeniu. W części budynku architekci chcą przykryć szkło rzędami szarych kształtek. - Do ich wykonania planujemy użyć niestandardowego materiału. Być może będzie to ceramika - dodaje Konior.

 

 

 

Supersam będzie się składał z dwóch części połączonych atrium stanowiącym przedłużenie ul. Stawowej. Trzy pierwsze piętra zajmą sklepy. Na górze projektanci umieścili część biurową i parking. Dostarczany do sklepów towar będzie rozładowywany w podziemnej kondygnacji. Wewnętrzny ruch ma się odbywać wokół głównego placu, ciągnącego się wzdłuż budynku przykrytego szklanym dachem. - Konstrukcja szklanego sklepienia będzie oddawała proporcje i kształt oryginalnej konstrukcji hali targowej - dodaje Konior.

 

czytaj więcejIwona Sobczyk

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

Zobacz także:

 

Multivilla wg Koniecznego

 

Archibar nie tylko dla architektów

 

Szlak Architektury Modernistycznej

 

 

Skomentuj:

Tomasz Konior zaprojektuje Supersam