Konkurs na Muzeum II Wojny Światowej

red

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dzisiaj międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby placówki. Pula nagród wynosi 200 tys. euro. Prace oceniać będzie międzynarodowe jury, w skład którego wejdzie min. Daniel Libeskind, czy urbanista  Hans Stimmann.

24.10,2009 GDANSK , SIEDZIBA MUZEUM II WOJNY SWIATOWEJ NA UL. DLUGIEJ . KADR Z FILMU PRZEDSTAWIAJACY ZWYCIEZKI PROJEK AUTORSTWA " TEMPORA " SA Z BELGII , POKAZYWANY NA KONFERENCJI PRASOWEJ , NA KTOREJ OGLOSZINO WYNIKI KONKURSU NA OPRACOWANIE WSTEPNEJ KONCEPCJI EKSPOZYCJI GLOWNEJ MUZEUM II WOJNY SWIATOWEJ. FOT. RENATA DABROWSKA / AGENCJA GAZETA
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma już wstępną wizję ekspozycji stałej. Konkurs na jej opracowanie wygrał w październiku zeszłego roku zespół Tempora z Belgii. Konkurs na budynek zostanie rozstrzygnięty 1 września 2010 r.
Fot. Renata Dąbrowska / Agencja

 

 

Konkurs jest otwarty i został ogłoszony na stronie internetowej muzeum. Jego dyrektor prof. Paweł Machcewicz poinformował, że wyniki zostaną ogłoszone 1 września 2010 roku. Budowa ma się rozpocząć na przełomie 2011/2012 roku, a uroczyste otwarcie gmachu planuje się na 1 września 2014 roku, w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 

Machcewicz podkreślił, że prace oceniać będzie liczące 11 osób międzynarodowe jury, m.in. jeden z najsłynniejszych architektów w świecie Daniel Libeskind, niemiecki architekt i urbanista Hans Stimmann, artysta grafik - Andrzej Pągowski oraz scenograf i kostiumolog - Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

 

Machcewicz liczy na to, że "dzięki wspaniałemu jury, wysokim nagrodom i dużej akcji promocyjnej, na konkurs wpłynie wiele projektów".

 

- Celem konkursu jest uzyskanie najlepszej pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym i estetycznym koncepcji budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dodał rzecznik prasowy muzeum Tomasz Żuroch-Piechowski .

 

 

Muzeum ma powstać na działce o pow. 1,7 hektara położonej nieopodal gdańskiego Głównego Miasta i Motławy; dziś mieści się na niej zajezdnia autobusowa. Teren o wartości 53 mln zł w formie darowizny przekazało miasto.

 

Zadaniem projektantów będzie powiązanie kompozycyjne i widokowe terenu z wybranymi elementami sąsiednich zespołów architektonicznych.

 

Architekci, którzy wezmą udział w konkursie będą musieli przedstawić również koncepcję zagospodarowania ogólnej powierzchni funkcjonalno-użytkowej muzeum wynoszącej prawie 15 tys. m2.

 

Regulamin konkursu zawiera kilkadziesiąt załączników, które szczegółowo określają jego warunki i wymogi. Są wśród nich m.in. zdjęcia lotnicze, panoramy terenu wykonane z różnych stron, w tym najważniejsza panorama Gdańska od strony Biskupiej Górki. Regulamin konkursu wraz z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej Muzeum: www.muzeum1939.pl >>

 

 

 

 

 

 

Muzeum II Wojny Światowej dysponuje już wstępnym projektem wystawy głównej, która znajdzie się w placówce. Projekt ten wyłoniono w konkursie rozstrzygniętym pod koniec października ub. r. Zwycięzca konkursu, belgijska firma Empora SA zaproponowała m.in. odtworzenie w muzealnym wnętrzu miejskich uliczek z domami zniszczonymi w czasie działań wojennych. Zaprojektowała też mur pełen wyrw powstałych na skutek ostrzału, poprzez które zwiedzający będą mogli oglądać wielkogabarytowe zdjęcia prezentujące zniszczoną przestrzeń miasta.

 

AR

źródło: PAP

 

 

Zobacz także:

 

Konkurs na Muzeum II Wojny Światowej

 

Projekt Muzeum Historii Polski

 

Muzeum Wojska Polskiego

 

 

Skomentuj:

Konkurs na Muzeum II Wojny Światowej