Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Bezpieczny jak niedostępna twierdza [FILM]

red

Inwestorowi Domu Bezpiecznego najbardziej zależało na całkowitym poczuciu bezpieczeństwa i odizolowania od otoczenia. Dzięki nowatorskiemu projektowi pracowni KWK PROMES i przemyślanym rozwiązaniom technologicznym marzenie to mogło zostać w pełni zrealizowane.

Dom Bezpieczny autorstwa KWK PROMES
Dom Bezpieczny autorstwa KWK PROMES
KWK PROMES

 

 

Nowatorstwo pomysłu polega na ingerencji ruchomych przesłon w urbanistykę działki, w wyniku czego gdy dom jest zamknięty (np. w nocy) strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian poszerzona zostaje o otaczający dom ogród.

 

 

 

 

Dom Bezpieczny to wspólne dzieło architekta i inwestora, który od początku dokładnie wiedział czego chce i nie bał się nowatorskiego podejścia do projektowania. Wnętrza domu zostały w dużej mierze oparte na pomysłach samych właścicieli.

 

 

 

Dom jest niedostępny dla wzroku ciekawskich i niebywale skomplikowany technicznie.  Architekci z biura KWK Promes zaproponowali dom z potężnymi, długimi na 22 m., ruchomymi ścianami. W zależności od ich położenia dom może być albo zamkniętym szarym prostopadłościanem, albo przestronną, przeszkloną willą.

 

 

Co ważne, po wysunięciu ścian parteru (wschodniej i zachodniej) jest on nadal bardzo bezpieczny ? gdy dwie potężne ściany dojeżdżają do ogrodzenia, między budynkiem a ogrodzeniem tworzy się swoisty bufor bezpieczeństwa. Dlatego też aby dostać się do wnętrza domu, a następnie do ogrodu, goście muszą poczekać na zaproszenie właścicieli. Kolejnym elementem ruchomym, nawiązującym do niedostępnej twierdzy, jest podnoszony mostek łączący piętro domu z dachem basenu. Dach ten służy jednocześnie jako taras.

 

 

 

Najbardziej innowacyjnym elementem Domu Bezpiecznego jest zmienność wyglądu budynku i układu całej działki podczas przesuwania się ruchomych ścian. Jak tłumaczy Robert Konieczny, jest to jedyne znane mu rozwiązanie tego typu na świecie: "Nowatorstwo pomysłu polega na ingerencji ruchomych przesłon w układ funkcjonalny działki, przez co, gdy dom jest zamknięty (na przykład w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród.?

 

 

 

Trójkomorowy system okienno-drzwiowy z paskami termoizolacyjnymi zapewnia optymalne połączenie wysokiej izolacyjności termicznej z dostatecznym poziomem bezpieczeństwa. Dodatkowo, za pomocą wbudowanego w elewację silnika elektrycznego, okna mogą być przesłonięte panelami. Po ich zamknięciu, w ciągu minuty, powstaje gładka, nieprzenikniona powierzchnia. Całkowicie oszklona jest elewacja ogrodowa, ale i ją w prosty sposób można zamknąć za pomocą ogromnej (6 x 14 metrów) stalowej rolety. Podobne wymogi bezpieczeństwa musiało spełnić trzynaścioro drzwi przesuwnych, znajdujących się na parterze budynku, piętrze oraz przy wolnostojącym basenie.

 

 

 

System drzwi podnoszono-przesuwnych (Lift and Slide) spełnia surowe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej, bezpieczeństwa i przyjaznego użytkowania. Przebywając w głównym pomieszczeniu domu na parterze odnosi się wrażenie, że ogród zza okna "niemal" wchodzi do środka.

 

 

 

 

Dom otrzymał nominacje do prestiżowej Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe w 2009 roku.

 

 

 

ZOBACZ JAK ZMIENIA SIĘ BEZPIECZNY >>

 

 

red.

źródło: KWK PROMES/Reynaers

 

 

Zobacz także:


 

Mies van der Rohe Award - polskie nominacje

 

BRYŁA z Koniecznym

Multivilla - nowy projekt Koniecznego

Skomentuj:

Dom Bezpieczny jak niedostępna twierdza [FILM]