Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Za Żelazną Bramą

red.

W piątek w warszawskim CSW odbędzie się wernisaż wystawy austriackiej artystki Heidrun Holzfeind, która podczas pobytu w Warszawie zafascynowała się architekturą stołecznego blokowiska. W swojej instalacji video zatytułowanej ZA ŻELAZNĄ BRAMĄ prezentuje rozmowy z mieszkańcami bloków, kadry z wnętrz mieszkalnych oraz sięga głęboko w historię tego miejsca.

Osiedle za Żelazną Bramą w Warszawie
Osiedle za Żelazną Bramą w Warszawie
CSW

 

 

Tematem artystycznych poszukiwań Heidrun Holzfeind w Warszawie jest życie codzienne osiedla Za Żelazną Bramą. Artystka przeprowadziła rozmowy z mieszkańcami bloków i pracownikami ich punktów usługowych, nagrała ścieżkę dźwiękową w i dookoła bloków, na klatkach schodowych, w mieszkaniach, przedsionkach, sklepach, parkingach, trawnikach, placach zabaw; szukała fragmentów filmów i seriali z lat 70., w których pojawia się to osiedle.

 

 

Zaprojektowane na racjonalnych zasadach konstrukcyjnych socjalistyczne bloki Za Żelazną Bramą zbudowano tuż obok Ogrodu Saskiego (to jego brama dała nazwę osiedlu), na ruinach tzw. małego getta zlikwidowanego w 1942. Jego tereny były przed drugą wojną światową centrum życia społeczności żydowskiej. Od 1989 pomiędzy blokami zaczęły powstawać inne budynki: postmodernistyczne apartamentowce, biurowce, hotele, które niszczą tereny zielone i oryginalny układ przestrzenny osiedla. Istotnym wymiarem pracy Heidrun Holzfeind jest ukazanie kolejnych warstw, sięgnięcie w historię miejsca.

 

 

Artystka, która zazwyczaj pracuje na styku rzeźby, architektury i społecznej historii miejsc, na wystawie w CSW prezentuje instalację wideo inspirowaną przemianami tkanki fizycznej i społecznej blokowiska od czasu, gdy w latach 60. wprowadzili się tu pierwsi mieszkańcy.


Za Żelazną Bramą

Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa

Otwarcie wystawy: piątek 14 maja, godz. 19.00

Wystawa czynna do 13.06, Galeria Wejście

Kuratorka: Ika Sienkiewicz-Nowacka

 

Podczas pokazu odbędzie się prezentacja najnowszej publikacji Heidrun Holzfeind pt. "Za Żelazną Bramą", zawierającej film wideo oraz broszurę z tekstami Grzegorza Piątka i Gabrieli Świtek , wydanej nakładem CSW Zamek Ujazdowski.

 

Program towarzyszący obejmuje projekcję filmów o architekturze modernistycznej pt "Przestrzenie Mieszkalne", która odbędzie się w sobotę 15 maja o godz. 22.00 w Laboratorium (CSW). Wybrane obrazy opowiadają o relacji pomiędzy przestrzenią i jej społecznymi implikacjami, modernistycznej architekturze i o ludziach ją zamieszkujących:

 

Ursula Mayer, Interiors , 2006; 3:11 min.

Lotte Schreiber, Quadro , 2006; 10 min.

Solmaz Shahbazi, Persepolis , 2005; 17:40 min.; j. perski, napisy angielskie

Heidrun Holzfeind, Corviale il serpentone , 2001; 34 min.

Domenec, Unite Mobile ( roads are also places ), 2005; 9:35 min.

Sabine Bitter/Helmut Weber, Living Megastructures , 2003/04; 23 min.; j. hiszpański, napisy angielskie

 

***

Heidrun Holzfeind urodziła się w Austrii, pracuje w Nowym Jorku. Jej prace były pokazywane, m.in., w MOMA, Nowy Jork (Documentary Fortnight 2008); Galerie im Taxispalais, Grazer Kunstverein, Festival der Regionen, Austria (2007); European Media Arts Festival, Osnabruck (2007); Exit Art, Nowy Jork; Architecture Museum, Bazylea; White Box, Nowy Jork; Salzburger Kunstverein; MUCA Museum, Meksyk; Artists Space, Nowy Jork; Bronx Museum of the Arts, Nowy Jork; W139, Amsterdam; Transmediale Festival, Berlin; Impakt Festival, Utrecht; Videoart Center, Tokio; BAK, Utrecht.

 

 

red.

 

 


Zobacz także:

 

Sztuka w przestrzeni miejskiej... po polsku

 

MAXII w Rzymie

 

Sztuka w wielkim mieście

Skomentuj:

Za Żelazną Bramą