Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polska trampolina w Wenecji

red

Konstrukcja przypominająca trampolinę nad "morzem chmur" będzie reprezentowała Polskę na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Instalację "Emergency Exit" wykonają Agnieszka Kurant i Aleksandra Wasilkowska. Oczekiwania są duże, bo w poprzedniej edycji polski pawilon zebrał najwyższy laur - Złotego Lwa. Czy artystki mają szansę powtórzyć sukces Hotelu Polonia?

Koncepcja instalacji "Emergency Exit" na na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji.
Koncepcja instalacji "Emergency Exit" na na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji.
Zachęta

 

 

Pierwsza Międzynarodowa Wystawa Architektury przygotowywana przez Fundację Biennale w Wenecji odbyła się w 1980 roku. Od 1996 roku wystawy odbywają się regularnie co dwa lata - zaczynają we wrześniu - zaraz po zakończeniu biennale filmowego i kończą w listopadzie. W odróżnieniu od słynnego Biennale Sztuki Filmowej, które przyciąga gwiazdy i wielką uwagę mediów Biennale Architektury rzeczywiście odbywa się w Wenecji, a nie na sąsiedniej wyspie Lido.

 

 

W tym roku po raz pierwszy w historii biennale jego główną kuratorką została kobieta - Kazuyo Sejima. Zdobywczyni architektonicznego Nobla, jak bywa nazywana w środowisku Nagroda Pritzkera, najwyższego wyróżnienia w świecie architektury, pochodzi z Japonii i jest współautorką takich gmachów jak New Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku czy szkoły designu Zollverein w Essen, czy najnowszyRolex Learning Center w Lozannie.

 

Kazuyo Sejima

 

- Mamy XXI wiek, dokonało się wiele radykalnych zmian. Czy w tak gwałtownie zmieniającym się kontekście, architektura może określić nowe wartości a także nowy styl życia? - takie pytanie stawia Sejima na stronie internetowej biennale. Architektka sformułowała tytułu tegorocznego Biennale słowami: "Ludzie spotykają się w architekturze" ("People meet in architecture"). Temat zakłada powrót do podstawowych zagadnień architektury, jako przestrzeni do życia, pracy i wypoczynku.

 

 

W tegorocznym 12. Międzynarodowym Biennale Architektury Polska zaprezentuje się instalacją "Emergency Exit". Oczekiwania są duże, bo w poprzedniej edycji polski pawilon zebrał najwyższy laur - Złotego Lwa za ekspozycję "Hotel Polonia" przygotowaną przez parę kuratorów: Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia. Czy i tym razem uda się przygotować równie interesującą wystawę?

 

 

- Jest to próba przekroczenia logiki miejskiej rzeczywistości poprzez stworzenie czegoś w rodzaju przenośnej dziury teleportacyjnej - mówią artystki, które wymyśliły ten projekt. "Emergency Exit", czyli "Wyjście awaryjne", to instalacja, której autorkami są Agnieszka Kurant i architektka Aleksandra Wasilkowska, kuratorem zaś Brytyjczyk Elias Redstone.

 

zwiedzający będą mógł wykonać skok z trampoliny w "morze chmur"

 

- Osoby zwiedzające polski pawilon będą mogły wykonać skok z trampoliny w "morze chmur". W chmurach będzie znajdował się specjalny materac amortyzujący upadek - wyjaśniły na konferencji prasowej w warszawskiej Zachęcie autorki projektu.

 

Nie chciały zdradzić szczegółów dotyczących jego wykonania, nie przedstawiono także wizualizacji instalacji. - Projekt do końca ma pozostać tajemnicą - powiedziała Wasilkowska.

 

Wasilkowska zaznaczyła, że instalacja jest "abstraktem" jej myślenia o architekturze, o urbanistyce. "Emergency Exit" jest pracą, która ma przełamywać tendencyjne myślenie o architekturze miejskiej, która dąży do stworzenia przestrzeni pewnej i bezpiecznej, całkowicie zaplanowanej. Przekonywały, że jest to sprzeczne z doświadczeniem, gdyż miasto to nieprzewidywalny i złożony układ.

 

 

Jak zauważyła Kurant, każde miasto zawiera przestrzenie i miejsca, które w sposób spontaniczny są wykorzystywane przez mieszkańców: powstające bez udziału władz miasta targowiska, budynki przeznaczone do rozbiórki, pustostany wykorzystywane do ryzykownej eksploracji, ścieżki na osiedlach wydeptane "na skróty".

 

 

- Nietypowa forma polskiego pawilonu w Wenecji ma z jednej strony wyróżniać się na tle innych prac przez możliwość doświadczenia emocji: strachu przed skokiem lub związaną z nim ekscytacją, ale także kierować uwagę w stronę takiej urbanistyki, która zakłada nieprzewidywalność w funkcjonowaniu przestrzeni miasta - powiedziała Wasilkowska.

 

 

Z kolei kurator wystawy Elias Redstone podkreślił, że polski projekt jest przejawem podejścia, które traktuje wystawę architektoniczną jako przestrzeń eksperymentu, jak laboratorium, które pozwala architektom tworzyć tymczasowe projekty, które kwestionują nasze myślenie o architekturze, o tym, czym jest i czym może być. - Wystawa może bezpośrednio trafiać do publiczności: może prowokować, inspirować oraz pobudzać - dodał.

 

Kurator pytany, o to, czy w projekcie znajduje się akcent bezpośrednio odnoszący do naszego kraju, powiedział, że Polska promowana będzie na biennale dzięki polskim artystkom.

 

Elias Redston zajmuje się współczesną architekturą, tematyką miejską i kulturą, był m.in. kuratorem projektów na 10. edycji konkursu, podczas którego współpracował z nowojorskim muzeum sztuki współczesnej MoMa.

 

red.

źródło: PAP

 

 

Zobacz także:

 

Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury!

 

Wywiad z kuratorami polskiego pawilonu na Biennale w Wenecji

 

Pritzker dla SANAA

Skomentuj:

Polska trampolina w Wenecji