Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Będzie debata o placu Trzech Krzyży!

Czy pl. Trzech Krzyży oddać pieszym, grupując wszystkie jezdnie po jednej stronie, czy przebudować na rondo wokół długiej wyspy z kościołem św. Aleksandra? Ratusz się waha, który wariant jest lepszy. W czwartek o godz. 19 w siedzibie "Gazety" przy ul. Czerskiej 8/10 odbędzie się debata. Chcemy wiedzieć: co dalej? Jaki będzie plac na Trakcie Królewskim? I dla kogo?

plac trzech krzyży, warszawa, projekt, debata, klikowicz
Koncepcja Janusza Klikowicza - I nagroda
materiały konkursowe

W Warszawie toczy się walka między pieszymi, rowerzystami i zmotoryzowanymi o przestrzeń - jak na placu Trzech Krzyży. Aż 60 proc. jego 2,5-hektarowej powierzchni stanowią jezdnie i parkingi, a pieszy drży o życie, wchodząc na pasy.

W zorganizowanymkonkursie urbanistyczno-architektonicznym na koncepcję jego przebudowy wygrały rozwiązania wygodne dla zmotoryzowanych. 


Auta i drogowcy kontra piesi

Dziśpl. Trzech Krzyży to koszmar pieszego czy pasażera komunikacji publicznej. Najwygodniej mają samochody, one są uprzywilejowane.

Kto chce się dostać do kościoła św. Aleksandra, musi skakać z wyspy na wyspę, pokonywać szerokie pasy bez świateł. Zmotoryzowani wymuszają przejazd, codziennie słychać pisk opon. Pieszym muszą wystarczyć krzywe chodniki i wysepki. Komiczne sceny rozgrywają się w czasie ślubów. Młode pary i ich rodziny z różnych stron przedzierają się zakosami na "sakralną wyspę", by trafić przez ołtarz.

Narzekają pasażerowie autobusów. Przystanki są porozrzucane po całym placu i jego okolicach. Przesiadki są utrudnione.

 

 

Akwarela  Klaudiusza Przedmojskiego ilustrująca projekt Michała Borowskiego

 

Akwarela marzeń - plac dla pieszych

Za rządów PiS w ratuszu padło hasło, by miasto odbić dla ludzi. Powstały koncepcje przekształceń głównych stołecznych placów. Michał Borowski, wówczas naczelny architekt Warszawy, uznał, że pl. Trzech Krzyży trzeba przebudować radykalnie, grupując wszystkie jezdnie w miejscu parkingów przed Ministerstwem Gospodarki. Dzięki temu kościół św. Aleksandra znalazłby się na szlaku spacerowym z Alej Ujazdowskich na Nowy Świat. Prawie cały plac byłby dla pieszych. Borowski zamówił ilustrację u Klaudiusza Przedmojskiego, którego akwarela tak podziałała na wyobraźnię, że mieszkańcy nie potrafią już sobie wyobrazić pl. Trzech Krzyży inaczej.

Ale wizja Borowskiego z 2006 r. ma wadę. Zgrupowanie jezdni pod Ministerstwem Gospodarki oznacza, że obok siebie znalazłyby się: cztery (po dwa pasy w każdą stronę) i dwie zatoki przystankowe dla autobusów. Zebry byłby niemal tak długie jak na pl. Bankowym.

 

 

Projekt Krzysztofa Domaradzkiego

 

Pokonkursowe koncepcje z rondem

W tegorocznymkonkursie jury przyznało pierwszą nagrodę Januszowi Klikowiczowi, a drugą - spółce Dawos Krzysztofa Domaradzkiego. Obydwie pracownie zaproponowały takie samo rozwiązanie komunikacyjne. Dla pieszych ma zostać duża i długa wyspa po środku. Samochody jeździłyby wokół niej jak po rondzie. - Nie ma się co oszukiwać - ten plac jest ważnym węzłem komunikacyjnym i takim pozostanie. Ale w naszej koncepcji dla ruchu kołowego zostawiamy tylko 25 proc. jego powierzchni, a reszta (aż 75 proc.) to przestrzeń dla pieszych, wiernych, no i zieleń - wylicza dr Domaradzki.

Na czym polegają różnice?

Janusz Klikowicz uważa, że naplacu najważniejszy jest kościół i on ma dominować. Na "sakralnej wyspie" jest jeszcze tylko szpaler strzyżonych drzew posadzonych tak, by dać iluzję symetrii na placu, który ma nieregularny kształt. Jedynie u zbiegu ulic Brackiej i Żurawiej architekt zaprojektował trójkątny skwer na kawiarnię.

Zespół Domaradzkiego dzieli pl. Trzech Krzyży na kilka mniejszych części tak, by jedyną atrakcją nie było tu chodzenie do kościoła. Przed kamienicami ze Szpilką i Szparką projektuje spory "plac kawiarniano-klubowy" na letnie ogródki. Atrakcyjnie zapowiada się założenie wodne z zielenią na przedpolu i osi kościoła. Można by się zbliżyć do figury św. Jana Nepomucena i dwóch krzyży na cokołach, by je kontemplować z ławek.

Debata na trudne tematy - a takim jest pl. Trzech Krzyży - w "Gazecie" już w czwartek.

 

 

Źródło: Gazeta  Wyborcza Stołeczna

Czytaj więcej

 

Zobacz także

 

Nowy plac Trzech Krzyży w Warszawie

 

Konkurs na nową salę koncertową w Warszawie

 

Zburzą Sezam, wybudują szklany dom

    Więcej o:

Skomentuj:

Będzie debata o placu Trzech Krzyży!