Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Awatar wylądował w Krakowie

red

Biurowiec BNP Paribas Fortis z zielonego szkła oficjalnie zainaugurował swoją działalność. Krakowska siedziba firmy zaprojektowana została przez architekta Marka Dunikowskiego i jego pracownię DDJM. Podobno zbieżność nazwy z filmowym hitem Jamesa Camerona jest czysto przypadkowa. Czy na pewno?

 

Awatar przy al. Armii Krajowej w Krakowie to kolejny biurowiec zaprojektowany w tej okolicy przez architekta Marka Dunikowskiego i jego pracownię DDJM. W sąsiedztwie stoją już trzy zrealizowane przez to samo biuro budynki: GTC Newton, Edison i Galileo, a także salon Mercedesa. "W drodze" jest jeszcze kolejny, nieco mniejszy biurowiec Pascal.

 

Teraz dołączył do nich jeszcze Awatar. - Zbieżność nazwy z filmowym hitem Jamesa Camerona jest czysto przypadkowa. To, co nas łączy, to z pewnością najnowocześniejsze technologie zastosowane do ich produkcji - zachwalała budynek Dorota Blaschke, dyrektorka krakowskiego BNP Paribas Fortis. Ale swoim wyglądem obłożony zielonym szkłem biurowiec rzeczywiście może budzić skojarzenia z wirtualnym światem kosmicznego "Avatara".

 

 

Awatar w Krakowie

 

Dzięki pełnemu przeszkleniu wszystkich elewacji i zastosowaniu w pełni transparentnych podziałów wewnątrz budynku każde piętro doświetlane jest światłem dziennym. Aby wpadające do środka przez szklane ściany słońce nie powodowało nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, budynek wyposażono w rozwiązania techniczne zapewniające jego energooszczędność. - Chodziło głównie o zabezpieczenie elewacji o południowej ekspozycji - to one nagrzewają się najmocniej. Aby ograniczyć ten efekt do minimum, zastosowaliśmy szkło o bardzo wysokim współczynniku ochrony termicznej, wprowadzając dodatkowo pionowe łamacze światła. Ich zadaniem jest osłabienie penetracji słońca wewnątrz pomieszczeń. "Żyletki" stanowią zarazem element dekoracyjny fasady budynku - tłumaczy architekt Marek Dunikowski.

 

czytaj więcej

 

Dawid Hajok

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

Zobacz także:

 

Biurowiec Szkieletor


Centrum Biurowe od DDJM

 

Sprawdź swoje architektoniczne IQ

 

 

 

Skomentuj:

Awatar wylądował w Krakowie