Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawa w Budowie II

gfg

Nowoczesna Warszawa - czyli jaka jest i dla kogo? Z początkiem października rusza II edycja festiwalu "Warszawa w budowie", którego bogaty program prowokuje do dyskusji o przyszłości stolicy. W planie ponad 70 wydarzeń, m.in. wystawy, debaty, projekcje filmów oraz wizyta tegorocznej laureatki Nagrody Pritzkera - Kazuyo Sejimy! Wszystko za sprawą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

wwb2, warszawa w budowie, muzeum, festiwal
Organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie festiwal trwać będzie cały październik - na te dni siedziba tymczasowa Muzeum przeobrażona zostanie w wielką salę spotkań, których celem jest wspólna praca nad projektowaniem miasta, jakiego chcą warszawiacy
materiały prasowe

 

 

Organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnejw Warszawie festiwal trwać będzie cały październik - na te dni siedziba tymczasowa Muzeum przy ulicy Pańskiej w Warszawie, przeobrażona zostanie w wielką salę spotkań, których celem będzie wspólna praca nad projektowaniem miasta, jakiego chcą warszawiacy. Do współpracy przy układaniu programu Muzeum zaprosiło warszawskie organizacje pozarządowe, środowiska aktywistów miejskich, a także osoby niezależne: projektantów, architektów, artystów, dziennikarzy, socjologów.

 

Wśród ponad 70 wydarzeń festiwalowych znajdą się wystawy, wykłady (m.in. Kazuyo Sejimy), debaty, warsztaty, projekcje filmów oraz wycieczki miejskie, a także projekty artystyczne w przestrzeni publicznej i happeningi.

 

W pięciu różnych punktach miasta pokazane zostaną wystawypoświęcone architekturze. Na stacji PKP Warszawa-Powiśle zaprezentowana zostanie twórczość Arseniusza Romanowicza - projektanta nowoczesnych warszawskich dworców kolejowych. W przedwojennej willi przy ul. Frascati 4, opiewanej przez Leopolda Tyrmanda w słynnym "Dzienniku 1954", przypomniany zostanie architektKarol Schayer, jej projektant, który po 1945 roku wyemigrował do Bejrutu i tam stworzył 140 ultranowoczesnych budynków, nadających modernistyczne oblicze tej śródziemnomorskiej metropolii. Z kolei wystawa "PRL ™", umieszczona w Muzeum Techniki, opowie o eksporcie polskiej architekturyi urbanistyki do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu w latach 60. i 70.

 

Szczególnym projektem jest wystawa "Przestrzeń między nami"poświęcona Stanisławowi Zamecznikowi - warszawskiemu architektowi, twórcy prekursorskich projektów aranżacji wystaw, które nadały kształt całej epoce polskiego wystawiennictwa. Wspólnym mianownikiem festiwalowych wystaw jest nowoczesna wizja architektury, będąca wynikiem całościowej koncepcji miasta. Ale czy całościowe planowanie jest wciąż możliwe i przydatne w naszych czasach? Także na to pytanie próbuje odpowiedzieć "Warszawa w budowie?.

 

 

Kazuyo Sejima tegoroczna laureatka Nagrody Pritzkera

 

O współczesnym rozumieniu architektury opowie w swoim wykładzie japońska architektka Kazuyo Sejima, zdobywczyni tegorocznej Nagrody Pritzkera. Jej słynne projekty, takie jak New Museum w Nowym Jorku czy Muzeum Sztuki XXI. wieku w Kanazawa w Japonii zadają śmiertelny cios modnej w ostatnich dekadach architekturze ikonicznej, epatującej ekstrawagancją i nadmierną ekspresją form. Niemal przezroczysta architektura Sejimy bardziej niż do patrzenia, jest do życia. I właśnie codzienne życie w wielkim mieście jest kolejnym ważnym tematem festiwalu. Wykład słynnej architektki już 12 października!

 

 

"Warszawa w budowie? to także okazja, by poznać cudze doświadczenia i wiedzę o wielkomiejskich zjawiskach powstałą gdzie indziej, stąd tak licznie zaproszeni zagraniczni goście, których wystąpienia pogrupowane zostały w tematyczne sesje weekendowe, odbywające się w audytorium Muzeum.

 

 

Wiedza ekspercka, wymiana doświadczeń, współpraca w formie warsztatów i debat - festiwal "Warszawa w budowie" oferuje warszawiakom narzędzia do poszukiwania nowoczesnej tożsamości ich miasta. Te poszukiwania to fundament misji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, muzeum, które ma nowoczesność w nazwie, powstaje w Warszawie, dla Warszawy i dla jej mieszkańców, a jego gmach na Placu Defilad będzie jednym z najbardziej widocznych symboli nowego rozdziału w dziejach miasta.


Pełny program festiwalu zobacz na stronie www.warszawawbudowie.pl

 

Na warsztaty i wycieczki festiwalowe można zapisywać się na adres zapisy@warszawawbudowie.pl

 

Festiwal inaugurować będzie (2 października (sobota), o  godz. 19.00 przed Pałacem Kultury) akcja "Moon Ride", polegająca na wspólnym generowaniu energii elektrycznej i rozświetlaniu księżycowego balonu przez warszawskich rowerzystów. Następnie w Sali Starzyńskiego w PKiN czeka nas Warszawski Maraton Pomysłów. Do udziału w scenicznym "maratonie" zostały zaproszone osoby mające wpływ na kulturalne, intelektualne i społeczne życie stolicy. Goście mają po 3 minuty na przedstawienie swojego "przepisu" dla miasta, który mógłby zostać wprowadzony w życie. Inauguracja zakończy się Party podczas, którego wystąpią artyści Yummy Cake (Polska), POLLYester (Niemcy), DJ Mooner (Niemcy).

 

 

Projekt powołany w ramach przygotowań Warszawy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

 

patroni medialni:

 

 

 

Zobacz także:


Przed i po: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

 

Ostateczna wersja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej

 

Druga linia metra w budowie

 

?Przyjemność?
P
racownie architektoniczne: Common Office, Dallas Pierce Quintero, Office for Subversive Architecture

1-31 października
miejsca: Pasaż Wiecha, rondo Dmowskiego, Dworzec Centralny
kurator: Grzegorz Piątek

Skomentuj:

Warszawa w Budowie II