Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Peter Zumthor podjął decyzję

no

Peter Zumthor, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów, przebuduje kielecką synagogę. 100-letnia budynek za dwa lata stać się ma Centrum Spotkań Kultur i Religii. Obiekt od 70 lat nie służy już jako świątynia a w niedługim czasie przestanie być siedzibą Archiwum Państwowego.

podsumowanie, bryła
PAŹDZIERNIK. Peter Zumthor przebuduje kielecką synagogę. Jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów po kilku miesiącach zastanowienia przyjął propozycję wykonania projektu przebudowy 100-letniej kieleckiej świątyni. Budynek za dwa lata stać się ma Centrum Spotkań Kultur i Religii. Obiekt od 70 lat nie służy już jako synagoga, a w niedługim czasie przestanie być siedzibą Archiwum Państwowego. Zumthor w 2009 roku odebrał Nagrodę Pritzkera w Buenos Aires. Architekt akceptuje wyłącznie te zlecenia, którym jest w stanie całkowicie się poświęcić, które może zrozumieć, przeniknąć, zinterpretować.
fot. Grzegorz Pietrzak via Wikipedia

 

 

- Deklaracja to dla nas duża szansa, bo Zumthor to jeden z najwybitniejszych architektów, który nie na wszystkie propozycje odpowiada pozytywnie - mówi Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w Kielcach. Dodaje, że decyzja zapadła bardzo szybko po konferencji prasowej, na której światowej sławy architekt zapowiedział, że potrzebuje kilka tygodni do namysłu. - Już następnego dnia powiedział, że się zgadza. Obejrzał jeszcze raz synagogę i był zaskoczony, że nawet wcześnie rano chodzi tam wiele ludzi. Potem zabrał mapy - mówi dyrektor. Zastrzega, że ostateczna decyzja o inwestycji zapadnie po wyborach samorządowych.

 

Wystąpienie Zumthora na konferencji prasowej podczas wizyty w Kielcach

 

 

Zumthor w ubiegłym roku odebrał Nagrodę Pritzkera w Buenos Aires. To największe wyróżnienie dla architekta - zasady nominacji i wyboru laureata wzorowane są na procedurach Szwedzkiej Akademii Nauk przyznającej Nagrodę Nobla.

 

Warto podkreślić, że w odróżnieniu od wielu największych współczesnych architektów Zumthor akceptuje wyłącznie te zlecenia, którym jest w stanie całkowicie się poświęcić, które może zrozumieć, przeniknąć, zinterpretować. Stąd też trzyma się z dala od światowych trendów, rozgłosu i architektonicznej teatralizacji. Zwykle jego projekty utrzymane są w tendencji minimalistycznej. Oszczędność i skromność są dwoma pojęciami charakteryzującymi zarówno jego osobowość, jak i twórczość. Dlatego, nie podejmuje się projektowania mega-realizacji. Koncentruje się na pojedynczym projekcie, każdym detalu, materiałach i oświetleniu. Światło odgrywa ważną rolę w każdym jego obiekcie. Jest elementem, który tworzy przestrzeń i magię miejsca.

 

 

Zobacz także:


Peter Zumthor w Kielcach

 

Architekt z importu

 

Pritzker dla Zumthora

 

 

 

 

Skomentuj:

Peter Zumthor podjął decyzję