Centrum Kongresowe w Krakowie ruszyło

red

Gmach, zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz, ma zostać oddany do użytku w III kwartale 2014 roku. Rozpoczyna się budowa Centrum Kongresowego w Krakowie.

 

 

- Pierwszą umowę związaną z budową Centrum Kongresowego w Krakowie podpisały w czwartek z wykonawcą władze miasta. Zgodnie z kontraktem warszawska firma Warbud wykona ścianę szczelinową pod gmach.

 

"To ważny moment dla rozwoju Krakowa. Zawarty dziś kontrakt oznacza faktyczne rozpoczęcie budowy Centrum Kongresowego przy rondzie Grunwaldzkim" - ocenił prezydent miasta Jacek Majchrowski. Przypomniał, że pierwsze prace już przeprowadzono - była to wymiana wszystkich instalacji biegnących pod ziemią, w miejscu gdzie ma stanąć centrum.

 

Zgodnie z zawartym kontraktem firma Warbud S.A. kosztem prawie 7,5 mln zł zbuduje ścianę szczelinową pod gmach. Wykonana ze zbrojonego betonu konstrukcja ma mieć około 400 metrów długości i od 80 cm do 100 cm grubości. Planowane zagłębienie to 15 metrów. Przewiduje się, że w zależności od warunków pogodowych, ten etap budowy Centrum Kongresowego zakończy się w ciągu 10 miesięcy.

 

W sumie cała inwestycja szacowana jest na około 360 mln zł. Przedsięwzięcie otrzymało 20 mln euro unijnego dofinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jest to jedna z najdroższych inwestycji spośród 36 projektów kluczowych dofinansowanych z unijnych środków w ramach tego programu.

 

Gmach, zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz, ma zostać oddany do użytku w III kwartale 2014 roku. W zamierzeniu projektantów stanie się on nową "ikoną architektoniczną" miasta. Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, będzie to pierwszy zbudowany z takim rozmachem obiekt w Polsce, który umożliwi organizowanie wielkich kongresów, koncertów, spektakli i wystaw.

 

Koncepcję centrum wybrano w listopadzie 2007 roku, po półrocznym konkursie architektonicznym, zorganizowanym przez miasto. Zwycięska propozycja została opracowana przez krakowską pracownię Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates.

 

 

Obiekt będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.

 

Największa sala audytoryjna z estradą pomieści 1,8 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą miały pojemności 600 i 300 osób. Powstanie także parking na co najmniej 300 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

 

Zaawansowanie gmachu w takich dziedzinach jak aranżacja i układ sal, czy ich akustyka spowodowały, iż projektanci będą konsultować te zagadnienia z najlepszymi na świecie specjalistami.

 

Wraz z realizacją obiektu zostanie przebudowany układ drogowy w rejonie ronda Grunwaldzkiego. Uporządkowana zostanie niewykorzystana przestrzeń. Powstaną nowe ulice oraz kilka mniejszych z parkingami naziemnymi i plac dla wozów transmisyjnych. Wybudowany zostanie nowy terminal autobusowy, który zastąpi starą pętlę, działającą u zbiegu ulic Monte Cassino i Konopnickiej.

 

Skomentuj:

Centrum Kongresowe w Krakowie ruszyło