Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdańskie budynki przemówią

re

Gdańsk po raz kolejny udowadnia, że jest miastem sztuki w przestrzeni publicznej. Po  festiwalu malarstwa monumentalnego Monumental Art, który odbył się w lipcu, przyszedł czas na NARRACJE. Festiwal instalacji i interwencji w przestrzeni miejskiej rusza już 18 listopada.

Narracje - festiwal miejski w Gdańsku
Narracje - festiwal miejski w Gdańsku
Narracje

 

 

Odbywający się pod hasłem "Lost and Found", tegoroczny festiwal NARRACJE, udowadnia, że czasem aby odnaleźć coś nowego w mieście, które znamy, trzeba się w nim zgubić. Poprzez NARRACJE Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 chce przekształcić przestrzeń publiczną miasta w galerię składającą się z wielu sal. To również próba stworzenia platformy dyskusji nad współczesnym rozwojem Gdańska. Festiwal zwraca uwagę na zapomniane podwórka, ruiny, archeologiczne wykopaliska czy place budowy na terenie Głównego Miasta. To właśnie w tych miejscach swoje prace zaprezentuje 15 artystów z Polski, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Francji i Meksyku. Spróbują ponownie zinterpretować Gdańsk, tworząc nowe miejskie opowieści.

 

 

Film z poprzedniej edycji festiwalu w 2009 roku

 

- Wśród prezentowanych miejskich interwencji na szczególna uwagę zasługuje interaktywna projekcja "mlove", szwajcarskiej grupy Projektil. Widzowie przy użyciu nowoczesnych technologii, będą na fasadzie budynku hodować wirtualne kwiaty. Kiedy przestaną o nie dbać, strawi je ogień. - opowiada Natalia Cyrzan, koordynatorka festiwalu.

 

Spore zainteresowanie wzbudzi zapewne również instalacja meksykańskiej artystki, Ghiju Diaz de Leon. Artystka na kilka nocy zaanektuje nieco zapomnianą, oddaloną o kilkadziesiąt metrów od nabrzeża Motławy Wyspę Spichrzów. Pełne ruin, ginące w ciemnościach miejsce, na czas NARRACJI rozbłyśnie feerią kolorowych świateł. Wizerunek ożywionej, tęczowej wyspy będzie multiplikowała tafla otaczającej ją wody. Wszystkie wizualizacje, które pojawiają się podczas festiwalu na budynkach Głównego Miasta wpiszą się w zastałą architekturę, dbając o nawiązanie do kontekstu miejsca.

 

Interesujące pomysły można znaleźć także wśród wydarzeń towarzyszących głównemu nurtowi festiwalu. Bardzo ciekawie zapowiada się projekt oznaczenia światłem starych szyldów sklepów, napisów na budynkach, czy oryginalnych elementów architektury, które cudem przetrwały wojenne zniszczenia. Kolejna świetlna trasa skupi się na "ginących zawodach", wydobywając z mroków zarówno te kultowe, jak i trochę zapomniane zakłady krawieckie, rymarskie czy szklarskie. Przejście obu szlaków będzie przypomniało nieco zabawę w podchody. Organizatorzy przygotowali specjalne mapy oraz przewodników, którzy dodatkowo opowiedzą wiele ciekawych anegdot związanych z oznaczonymi miejscami.

 

Uzupełnieniem artystycznych interwencji w przestrzeni miejskiej będą koncerty zespołów Out of Tune, Touchy Mob oraz Coldair w kolaboracji z VJ-em Tu Sto i Wojteka Grabka z wizualizacjami Pani Pawlosky. W sieni biura Gdańska 2016 mieścić się będzie przytulna kawiarnia z idealną atmosferą do rozmów, słuchania muzyki, czytania książek oraz oglądania projekcji video. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Otwarcie już w ten czwartek o godzinie 20:00

Więcej na stronie www.gdansk2016.eu/narracje/

 

 

Skomentuj:

Gdańskie budynki przemówią