Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lektura na weekend

red

Zbiór esejów Petera Zumthora pt. "Myślenie architekturą" wydany nakładem krakowskiego wydawnictwa Karakter zadowoli niejednego konesera architektury. Jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów, laureat nagrody Pritzkera, opowiada między innymi, czym według niego jest piękno, co to znaczy, że budynek ma duszę i jakie są zadania współczesnej architektury.

8707790 https bi
karakter

 

Nakładem krakowskiego wydawnictwa Karakter ukazał się właśnie zbiór esejów Petera Zumthora pt. "Myślenie architekturą". Jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów, laureat nagrody Pritzkera, opowiada między innymi, czym według niego jest piękno, co to znaczy, że budynek ma duszę i jakie są zadania współczesnej architektury. Odpowiedz na pytanie, a książka będzie Twoja.

 

Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu - pisze autor.

 

W tekstach Petera Zumthora odzwierciedla się wrażliwość, z jaką traktuje swoją pracę. Skupienie, namysł, dogłębna znajomość architektonicznego rzemiosła i sztuki w ogóle sprawiają, że dla szwajcarskiego mistrza projektowanie to - prócz tworzenia budynków - zarazem kształtowanie rzeczywistości: wzbogacanie systemu odniesień pomiędzy rozmaitymi dziedzinami - architekturą, muzyką, literaturą.

 

Czytelnicy mają wyjątkową okazję, by zajrzeć mistrzowi przez ramię podczas pracy. Jego przemyślenia będą stanowić inspirację nie tylko dla architektów, ale również dla projektantów z innych dziedzin, a także osób z projektowaniem niezwiązanych. Książkę w twardej płóciennej oprawie ilustrują kolorowe zdjęcia z pracowni i domu autora w szwajcarskim Haldenstein.

 

Urodzony w 1943 roku w Bazylei, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów. Zdobył wykształcenie meblarza, projektanta i architekta w Kunstgewerbeschule w Bazylei oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku. Od 1979 roku posiada własną pracownię architektoniczną w szwajcarskim Haldenstein. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Miesa van der Rohe w 1999 roku, Nagrodę Pritzkera w 2009 roku.

 

 

Jeśli chcesz zostać szczęśliwym posiadaczem książki "Myślenie architekturą" Petera Zumthora odpowiedz na pytanie, który projekt architekta pomimo wygranego konkursu i rozpoczętej budowy ostatecznie nigdy nie powstał? Kto śledzi na bieżąco twórczość architekta nie powinien mieć problemu. Dla ułatwienia podpowiadamy, że projekt dotyczył muzeum w jednej z europejskich stolic. Budynek został ukończony w maju tego roku, jednak już według innego projektu. Na poprawną odpowiedź czekamy do końca tygodnia pod adresem: brylujemy@gazeta.pl z tytułem Zumthor.

 

Konkurs rozstrzygnięty.

Chodziło oczywiście o muzeum w Belinie - Topografia Terroru

Gratulujemy zwycięzcom:

Paweł, Marcin i Bartosz otrzymują książkę pt. "Myślenie architekturą" Petera Zumthora

 


 

red.

źródło: Karakter


Zobacz także:


BRYŁA poleca książki

 

Peter Zumthor zaprojektuje w Kielcach

 

Architekt z importu

Skomentuj:

Lektura na weekend