Lektura na weekend
Zbiór esejów Petera Zumthora pt. "Myślenie architekturą" wydany nakładem krakowskiego wydawnictwa Karakter zadowoli niejednego konesera architektury. Jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów, laureat nagrody Pritzkera, opowiada między innymi, czym według niego jest piękno, co to znaczy, że budynek ma duszę i jakie są zadania współczesnej architektury.


Nakładem krakowskiego wydawnictwa Karakter ukazał się właśnie zbiór esejów Petera Zumthora pt. "Myślenie architekturą". Jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów, laureat nagrody Pritzkera, opowiada między innymi, czym według niego jest piękno, co to znaczy, że budynek ma duszę i jakie są zadania współczesnej architektury. Odpowiedz na pytanie, a książka będzie Twoja.
Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu - pisze autor.
W tekstach Petera Zumthora odzwierciedla się wrażliwość, z jaką traktuje swoją pracę. Skupienie, namysł, dogłębna znajomość architektonicznego rzemiosła i sztuki w ogóle sprawiają, że dla szwajcarskiego mistrza projektowanie to - prócz tworzenia budynków - zarazem kształtowanie rzeczywistości: wzbogacanie systemu odniesień pomiędzy rozmaitymi dziedzinami - architekturą, muzyką, literaturą.
Czytelnicy mają wyjątkową okazję, by zajrzeć mistrzowi przez ramię podczas pracy. Jego przemyślenia będą stanowić inspirację nie tylko dla architektów, ale również dla projektantów z innych dziedzin, a także osób z projektowaniem niezwiązanych. Książkę w twardej płóciennej oprawie ilustrują kolorowe zdjęcia z pracowni i domu autora w szwajcarskim Haldenstein.
Urodzony w 1943 roku w Bazylei, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów. Zdobył wykształcenie meblarza, projektanta i architekta w Kunstgewerbeschule w Bazylei oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku. Od 1979 roku posiada własną pracownię architektoniczną w szwajcarskim Haldenstein. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Miesa van der Rohe w 1999 roku, Nagrodę Pritzkera w 2009 roku.
Jeśli chcesz zostać szczęśliwym posiadaczem książki "Myślenie architekturą" Petera Zumthora odpowiedz na pytanie, który projekt architekta pomimo wygranego konkursu i rozpoczętej budowy ostatecznie nigdy nie powstał? Kto śledzi na bieżąco twórczość architekta nie powinien mieć problemu. Dla ułatwienia podpowiadamy, że projekt dotyczył muzeum w jednej z europejskich stolic. Budynek został ukończony w maju tego roku, jednak już według innego projektu. Na poprawną odpowiedź czekamy do końca tygodnia pod adresem: brylujemy@gazeta.pl z tytułem Zumthor.
Konkurs rozstrzygnięty.
Chodziło oczywiście o muzeum w Belinie - Topografia Terroru
Gratulujemy zwycięzcom:
Paweł, Marcin i Bartosz otrzymują książkę pt. "Myślenie architekturą" Petera Zumthora
red.
źródło: Karakter
Zobacz także:
Peter Zumthor zaprojektuje w Kielcach
Architekt z importu
Fasada Roku 2020 – znamy wyniki jury. Gdzie znajdują sie budynki o najpiękniejszych fasadach?
Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
System informacji wizualnej w budynku The Software House w Gliwicach z z brązowym medalem European Design Awards 2020. Sukces Blank Studio
Wieśland - miejski park rozrywki w wiejskim wydaniu w sąsiedztwie Stadionu Narodowego w Warszawie. Podwójny zwycięzca w konkursach Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Nagrody ArchDaily Building of the Year 2020 przyznane
W konkursie Building of the Year 2020 ArchDaily wyróżniło 17 polskich pracowni
Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu - rusza konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji wystawy stałej
Dom Kwadrantowy KWK Promes Roberta Koniecznego i restauracja Opasły Tom projektu BUCK.STUDIO w finale Wallpaper Design Awards 2020