Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa Huta 1949+

red

Od wczoraj w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa można oglądać wystawę poświęconą budowie i funkcjonowaniu hutniczego kombinatu, jakim była Nowa Huta. Rozległe założenie urbanistyczne powstało od podstaw na terenach wiejskich nieco ponad 60 lat temu, aby stać się idealnym miastem socjalizmu. Wystawa potrwa do maja.

Wystawa Nowa Huta 1949
Wystawa Nowa Huta 1949
Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

 

Wystawa Nowa Huta 1949+ to dzieje Nowej Huty podane w pigułce. To opowieść o burzliwych dziejach tej części Krakowa rozpoczyna przedstawienie miejsca akcji w roku 1949, zanim decyzją władz państwowych podkrakowskie wsie połączono w jeden organizm nazwany Nową Hutą.

 

Dalej narracja koncentruje się na nowohuckim kombinacie, od którego dzielnica wzięła swoją nazwę, opisuje powstawanie "miasta idealnego", z jego architekturą i unikatową urbanistyką, rolę Kościoła w socjalistycznym mieście, a następnie opowieść snuje się wokół najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Nowej Hucie, takich jak: obrona krzyża nowohuckiego, czy postawienie pomnika Włodzimierza Iljicza Lenina w Alei Róż. Potężny pomnik wodza rewolucji, który w 1973 r. stanął w alei Róż stał się wręcz symbolem miasta.

 

Wystawa opowiada także o powstaniu i działalności opozycyjnej organizacji nowohuckich aż do roku 1989. Istotną częścią wystawy jest także codzienność nowohucian, bo to oni są prawdziwymi twórcami historii Nowej Huty.

 

Makieta Nowej Huty - widok na planowany Ratusz. Nowa Huta to dla wielu urbanistów przykład dobrze zaprojektowanego miasta

 

Na wystawie prezentowane są przede wszystkim fotografie, dokumenty i plany, a także eksponaty ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz prezentacje multimedialne i filmy dokumentalne, które pokazywane były podczas wystaw czasowych w oddziale Dzieje Nowej Huty. Całość wystawy jest tłumaczona na język angielski, aby turyści zagraniczni, coraz liczniej przybywający do Nowej Huty, również mieli możliwość zapoznania się z jej interesującą historią.

 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Oddział Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16

Wystawa czynna: 12 stycznia - 1 maja 2011 r. (pierwsza odsłona)

 

Czytaj więcej na www.mhk.pl

 

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa Huta 1949+