Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Juliusz Żórawski - przerwane dzieło modernizmu

piosh

W najbliższy wtorek (8 lutego) o godz. 19.00 w TR Warszawa odbędzie się spotkanie z Dariuszem Błaszczykiem - autorem książki "Juliusz Żórawski - przerwane dzieło modernizmu". Książka otwiera serię planowanych opracowań monograficznych pt. "Architekci polscy 20. wieku".

9066380 https bi

 

Okazją do spotkania jest niedawno wydana, pierwsza na rynku monografia poświęcona życiu i dorobkowi Juliusza Żórawskiego. Publikacja wydawnictwa Salix Alba otwiera serię planowanych opracowań monograficznych pt. "Architekci polscy 20. wieku".

 

Juliusz Żórawski (1898-1967), absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, był w okresie międzywojennym jednym z najbardziej cenionych i wszechstronnych architektów awangardowych w Polsce. Jego budynki mieszkalne z drugiej połowy lat trzydziestych, inspirowane ideami i praktyką projektową Le Corbusiera weszły na stałe do kanonu polskiej architektury nowoczesnej. Do najważniejszych realizacji należą: Dom Wedla (1935-36), Apartment House (1936-37), kamienica w Alei na Skarpie 71 (1937-38) oraz Szklany Dom (1937-39).

 

Żórawski był wybitnym pedagogiem, związanym z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej (1927-39) i Politechniki Krakowskiej (po 1945 roku) oraz teoretykiem, autorem m.in. unikatowej w skali światowej koncepcji zastosowania psychologii postaci do badania formy architektonicznej.

 

Dariusz Błaszczyk - z wykształcenia historyk sztuki (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego) i reżyser filmowy (Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy). Autor filmów krótkometrażowych „Tylko jedna noc”, „Niech żyje pogrzeb!!!”, dokumentu historycznego „Historia pewnego pałacu” oraz scenariuszy filmowych „Dom Wesołej Starości”, „Żołnierzyk”. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. W latach 2005-06 współautor i reżyser programu o sztukach wizualnych S-FORMA dla TVP Kultura. Autor licznych projekcji wideo, instalacji oraz scenograficznych projekcji teatralnych.

 

Szczegółowe informacje:

Data: 9 lutego, godz. 19.00

Miejsce: TR (Teatr Rozmaitości) Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Wstęp wolny

 

piosh


Zobacz także:


BRYLAnty moderny: polski Le Corbusier


Niebotyki: amerykańska dzielnica Polski


Źle Urodzone

    Więcej o:

Skomentuj:

Juliusz Żórawski - przerwane dzieło modernizmu