Juliusz Żórawski - przerwane dzieło modernizmu
W najbliższy wtorek (8 lutego) o godz. 19.00 w TR Warszawa odbędzie się spotkanie z Dariuszem Błaszczykiem - autorem książki "Juliusz Żórawski - przerwane dzieło modernizmu". Książka otwiera serię planowanych opracowań monograficznych pt. "Architekci polscy 20. wieku".











Okazją do spotkania jest niedawno wydana, pierwsza na rynku monografia poświęcona życiu i dorobkowi Juliusza Żórawskiego. Publikacja wydawnictwa Salix Alba otwiera serię planowanych opracowań monograficznych pt. "Architekci polscy 20. wieku".
Juliusz Żórawski (1898-1967), absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, był w okresie międzywojennym jednym z najbardziej cenionych i wszechstronnych architektów awangardowych w Polsce. Jego budynki mieszkalne z drugiej połowy lat trzydziestych, inspirowane ideami i praktyką projektową Le Corbusiera weszły na stałe do kanonu polskiej architektury nowoczesnej. Do najważniejszych realizacji należą: Dom Wedla (1935-36), Apartment House (1936-37), kamienica w Alei na Skarpie 71 (1937-38) oraz Szklany Dom (1937-39).
Żórawski był wybitnym pedagogiem, związanym z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej (1927-39) i Politechniki Krakowskiej (po 1945 roku) oraz teoretykiem, autorem m.in. unikatowej w skali światowej koncepcji zastosowania psychologii postaci do badania formy architektonicznej.
Dariusz Błaszczyk - z wykształcenia historyk sztuki (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego) i reżyser filmowy (Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy). Autor filmów krótkometrażowych „Tylko jedna noc”, „Niech żyje pogrzeb!!!”, dokumentu historycznego „Historia pewnego pałacu” oraz scenariuszy filmowych „Dom Wesołej Starości”, „Żołnierzyk”. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. W latach 2005-06 współautor i reżyser programu o sztukach wizualnych S-FORMA dla TVP Kultura. Autor licznych projekcji wideo, instalacji oraz scenograficznych projekcji teatralnych.
Szczegółowe informacje:
Data: 9 lutego, godz. 19.00
Miejsce: TR (Teatr Rozmaitości) Warszawa, ul. Marszałkowska 8
Wstęp wolny
piosh
Zobacz także:
BRYLAnty moderny: polski Le Corbusier
Niebotyki: amerykańska dzielnica Polski
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Piramidy w Gizie - fascynujące budowle starożytnego Egiptu
Wielki Mur Chiński - jedna z najsłynniejszych budowlli Chin
Dom na 6 m2. Zosia i Kuba zamieszkali w vanie i ruszyli w świat. Poznajcie Foxes in Eden
Historia drapaczy chmur, czyli opowieść o wyścigu do nieba
Futuro House - latające spodki z Finlandii
Vele di Scampia w Neapolu - wyburzane osiedle z lat 60. było symbolem Camorry
Architektoniczny Tetris - animacja Siergieja Heina z blokowiskiem w roli głównej