Egzamin na Architekturę bez rysunku
Prywatna uczelnia z Lublina rozpoczyna rekrutację na kierunek architektura i urbanistyka. Warunkiem przyjęcia będzie rozmowa kwalifikacyjna, kandydatów ominie jednak trudny egzamin z rysunku. Co sądzicie o takiej formie sprawdzianu predyspozycji do zawodu?
Pod koniec kwietnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dało zielone światło Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie do otworzenia nowego kierunku - architektura i urbanistyka. Chodzi o studia inżynierskie pierwszego stopnia.
Kanclerz "Wyspy" Edyta Truszkowska wyjaśnia, że uruchomienie kolejnego kierunku inżynierskiego na tej uczelni jest odpowiedzą na zapotrzebowanie rynku pracy. Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Technicznych WSPiA Jerzy Przesmycki dodaje, że architektów i urbanistów brakuje również na Lubelszczyźnie, co widać m.in. w urzędach gminy, które potrzebują rąk do kreślenia planów zagospodarowania przestrzennego. Te są niezbędne dla rozwijających się miast i wsi.
Kto będzie uczył przyszłych architektów? - Kadrę na tym kierunku to profesorowie i architekci m.in. z ośrodka krakowskiego i wrocławskiego. Wśród nich są: dr hab. Andrzej Białkiewicz, prof. Maria Żychowska, dr hab. Anna Sobotka, prof. Tomasz Zawadzki i prof. Tadeusz Chmielewski [Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - md]. To doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna, legitymująca się niejednokrotnie znacznym dorobkiem praktycznym w dziedzinie architektury i urbanistyki - zapewnia dyrektor działu marketingu i rozwoju WSPiA Anna Selwa.
Architektura na "Wyspie" będzie różnić się od tej na uczelniach państwowych zasadami przyjęć. Aby taki kierunek móc studiować na Politechnice Lubelskiej trzeba zdać egzamin z rysunku. Chętnych do kształcenia na WSPiA ten etap rekrutacji ominie, a będzie obowiązywała ich tylko rozmowa kwalifikacyjna na temat zainteresowań architekturą. Kandydaci będą musieli złożyć teczkę ze swoimi rysunkami.
WSPiA powstała w 1998 r. W ofercie z kierunków technicznych ma jeszcze m.in. gospodarkę przestrzenną. Poza tym można na niej studiować informatykę, socjologię czy politologię. Koszt studiowania architektury zostanie podany dopiero w momencie rozpoczęcia rekrutacji, czyli 1 czerwca. Niewykluczone, że opłata będzie porównywalna z ceną za studia na kierunku gospodarka przestrzenna, gdzie za semestr trzeba zapłacić 1 990 zł.
Przyszli architekci z "Wyspy" zainteresowani tytułem magistra, po 3,5 roku nauki, będą musieli przenieść się na którąś z politechnik. Architekturę prywatnie w Polsce można studiować jeszcze m.in. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach lub Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Małgorzata Domagała
źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
Zobacz także:
Akademik jak luksusowy apartamentowiec
Kierunek architektura - nowy adres na mapie Polski
Studenckie M przeżywa renesans
Egzamin na Architekturę bez rysunku
Łódź: Elewacja secesyjnej elektrowni Scheiblera już po renowacji [WIEŚCI Z BUDOWY]
Pałac w Wilanowie - perła architektury barokowej i jedna z najpiękniejszych królewskich rezydencji w Europie
New Iron - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi projektu REFORM Architekt. Budowa ruszy już wkrótce
Rangji w Krakowie. Tu klimat południowych Indii miesza się ze stylistyką Bauhausu
Jaśminowy Mokotów projektu BBGK Architekci. Rusza budowa czwartego etapu nagradzanego osiedla
7. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy - zgłoś swoich kandydatów
Powiew świeżości czy architektoniczna lambada? Ikony polskiego postmodernizmu [TOP 10]