Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Egzamin na Architekturę bez rysunku

red

Prywatna uczelnia z Lublina rozpoczyna rekrutację na kierunek architektura i urbanistyka. Warunkiem przyjęcia będzie rozmowa kwalifikacyjna, kandydatów ominie jednak trudny egzamin z rysunku. Co sądzicie o takiej formie sprawdzianu predyspozycji do zawodu?

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dało zielone światło Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie do otworzenia nowego kierunku - architektura i urbanistyka. Chodzi o studia inżynierskie pierwszego stopnia.

Kanclerz "Wyspy" Edyta Truszkowska wyjaśnia, że uruchomienie kolejnego kierunku inżynierskiego na tej uczelni jest odpowiedzą na zapotrzebowanie rynku pracy. Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Technicznych WSPiA Jerzy Przesmycki dodaje, że architektów i urbanistów brakuje również na Lubelszczyźnie, co widać m.in. w urzędach gminy, które potrzebują rąk do kreślenia planów zagospodarowania przestrzennego. Te są niezbędne dla rozwijających się miast i wsi.

Kto będzie uczył przyszłych architektów? - Kadrę na tym kierunku to profesorowie i architekci m.in. z ośrodka krakowskiego i wrocławskiego. Wśród nich są: dr hab. Andrzej Białkiewicz, prof. Maria Żychowska, dr hab. Anna Sobotka, prof. Tomasz Zawadzki i prof. Tadeusz Chmielewski [Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - md]. To doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna, legitymująca się niejednokrotnie znacznym dorobkiem praktycznym w dziedzinie architektury i urbanistyki - zapewnia dyrektor działu marketingu i rozwoju WSPiA Anna Selwa.

Architektura na "Wyspie" będzie różnić się od tej na uczelniach państwowych zasadami przyjęć. Aby taki kierunek móc studiować na Politechnice Lubelskiej trzeba zdać egzamin z rysunku. Chętnych do kształcenia na WSPiA ten etap rekrutacji ominie, a będzie obowiązywała ich tylko rozmowa kwalifikacyjna na temat zainteresowań architekturą. Kandydaci będą musieli złożyć teczkę ze swoimi rysunkami.

WSPiA powstała w 1998 r. W ofercie z kierunków technicznych ma jeszcze m.in. gospodarkę przestrzenną. Poza tym można na niej studiować informatykę, socjologię czy politologię. Koszt studiowania architektury zostanie podany dopiero w momencie rozpoczęcia rekrutacji, czyli 1 czerwca. Niewykluczone, że opłata będzie porównywalna z ceną za studia na kierunku gospodarka przestrzenna, gdzie za semestr trzeba zapłacić 1 990 zł.

Przyszli architekci z "Wyspy" zainteresowani tytułem magistra, po 3,5 roku nauki, będą musieli przenieść się na którąś z politechnik. Architekturę prywatnie w Polsce można studiować jeszcze m.in. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach lub Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Małgorzata Domagała

źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

Zobacz także:

Akademik jak luksusowy apartamentowiec

Kierunek architektura - nowy adres na mapie Polski

Studenckie M przeżywa renesans

Skomentuj:

Egzamin na Architekturę bez rysunku