Dworzec Centralny po remoncie, z wieżą do teleportacji!
W hali Dworca Centralnego w Warszawie stanęła zagadkowa konstrukcja. Wehikuł mieści dwie osoby, a podróż nim można odbyć codziennie w godzinach 12:00 - 20:00.
To instalacja achitektki i artystki Aleksandry Wasilkowskiej, która pragnie przenieść podróżnych w czasie. W niedzielę pierwsi śmiałkowie wznieśli się tajemniczym wehikułem pod sufit hali głównej:
Pomysłodawcom projektu Time Machine przyświecała idea, że sztuki można doświadczać wszędzie, a nie tylko w muzealnych salach. Dlatego zdecydowali się umieścić tę nietypową konstrukcję w miejscu, w którym panuje ciągły przepływ potencjalnych "widzów" - Instalacja stoi na dworcu, przez który przetacza się 20 milionów ludzi rocznie. Każdy może trafić na Time Machine przypadkiem i dać się porwać. - reklamuje instalację Grzegorz Piątek, kierownik artystyczny Warszawa ESK 2016.
Time Machine ma być jednocześnie symbolem zwrócenia Dworca Centralnego warszawiakom. - Kiedyś go podziwiano, potem się go wstydziliśmy. Teraz, po remoncie, znów możemy być z niego dumni. - dodaje Piątek. I rzeczywiście, ze szczytu podziwiać można odświeżoną architekturę w zupełnie nowej perspektywie.
Aleksandra Wasilkowska nazwała swoją pracę Time Machine. Do wysokiego na 9 metrów stelaża przyczepiła stare pożółkłe tablice informacyjne, zdjęte w czasie remontu z peronów. Wewnątrz zainstalowała windę, która zabiera chętnych niemal pod sufit hali głównej.
Jak pisze autorka, „czas jaki mija pomiędzy dwoma zdarzeniami nie jest jednoznacznie określony, lecz zależy od obserwatora i jego układu odniesienia. Instalacja Time Machine to wprawienie dwóch ciał w ruch. Podróżujący uwięzieni w maszynie przemierzają czasoprzestrzeń hali dworca, a czas ich podróży jest nieznany. Podróżujesz więc na własne ryzyko”.
Winda będzie działać codziennie do 2 lipca w godz. 12-20. Projekt jest elementem starań Warszawy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
- Więcej o:
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
Instytut Francuski przeprowadza się do budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona
Mercure Szczyrk Resort już otwarty. Zobaczcie wnętrza hotelu
Warszawa: Doki - kolejny etap rozbudowy Portu Praskiego. Nowe osiedle i atrakcyjna przestrzeń publiczna
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny