Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Murale na Zaspie, będzie ich już ponad trzydzieści

kari

Na gdańskim osiedlu Zaspa ruszyła III edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art. Największa polska kolekcja murali powiększy się, dzięki pracom międzynarodowych artystów. Wszystkie 32 wielkoformatowe obrazy będzie można oglądać już 15 lipca na wernisażu. Zapraszamy!

9913660 https bi

Murale są obecne w wielu miastach świata, jednak te, które możemy oglądać na gdańskiej Zaspie są szczególne - to jedyna zintegrowana galeria malarstwa na blokach z wielkiej płyty oraz największe skupisko murali na tak niewielkim obszarze. Powiększająca się z roku na rok kolekcja ożywiła przestrzeń szarego blokowiska i stała się dumą jego mieszkańców.

Miłość jest pokusą

Do grupy artystów, których prace już można oglądać na Zaspie, w lipcu dołączą kolejni. Wśród nich, znajdą się: Run (Włochy), Remed (Francja), Ekta (Szwecja), Prozak (Brazylia) oraz Dem (Włochy). Przed piątką muralistów organizatorzy postawili wdzięczne zadanie polegające na interpretacji hasła „Miłość jest pokusą”.

"Ideą Festiwalu Monumental Art jest stworzenie na ścianach zaspiańskich wieżowców największej w Europie kolekcji malarstwa wielkoformatowego. Monumental Art to jedyna impreza tego typu, na której artyści mają do dyspozycji tak ogromne przestrzenie do malowania (min.160 m.kw)"- opowiada Piotr Szwabe, kurator przedsięwzięcia, gdański malarz i animator kultury.

Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie tworzą także uczniowie Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla. Uczniowie GSM zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, doskonalą warsztat malarski i uzyskują możliwość artystycznego debiutu: namalowania murali według autorskich projektów. W ramach GSM powstaną tego lata 2 kolejne wielkoformatowe prace.

Lokalni Przewodnicy

Unikalna w skali świata galeria malarstwa monumentalnego jest powodem do dumy dla mieszkańców osiedla Zaspa. Kilkudziesięciu z nich zgłosiło się w tym roku do programu Lokalni Przewodnicy, dzięki któremu poznali historię powstania galerii i poszczególnych prac. Swoją wiedzę przekażą wszystkich chętnym podczas Festiwalu Monumental Art.

Choć Zaspa jest oddalone od gdańskiej starówki, czy sopockiego molo, z roku na rok, co raz większe rzesze turystów uwzględniają ją w planach swoich wycieczek. Odpowiadając na rosnące zainteresowanie, Gdańska Szkoła Muralu we współpracy z Miejską Instytucją Kultury Gdańsk 2016, uruchomiła wiosną tego roku program „Lokalni Przewodnicy”, którego celem było stworzenie grupy przewodników składającej się z mieszkańców Zaspy.

Do udziału w szkoleniu zgłosiło się kilkudziesięciu chętnych. Mieszkańcy-przewodnicy przez dwa miesiące poznawali historię powstania galerii i poszczególnych prac, a także samej dzielnicy. Wielu z nich przygotowywało własne trasy zwiedzania murali.

Podczas trwania Festiwalu zwiedzanie z Lokalnymi Przewodnikami odbywać się będzie każdego dnia (4-15 lipca 2011). Start: godz. 18.00, sprzed klubu Plama GAK, ul. Pilotów 11. Zapisy: punkt@gdansk2016.eu, tel. 58 301 2016. Po zakończeniu Festiwalu informacje o terminach zwiedzania będą zamieszczone na stronie www.monumentalart.eu

Wernisaż: 15 lipca, g. 17.00, ul. Dywizjonu 303 17 c

Skomentuj:

Murale na Zaspie, będzie ich już ponad trzydzieści