Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pierwszy ruchomy wieżowiec na świecie

Jan Kowalak

Dynamiczne wysokościowce staną się wkrótce symbolem nowej filozofii architektury, która zmieni oblicze współczesnych miast i samą koncepcję budownictwa. Już niedługo budynki będą posiadały czwarty wymiar - czas. Nie będą ograniczone formą, konstrukcje stale będą w ruchu, a miasta będą zmieniać się szybciej niż kiedykolwiek.

Jak mogą wyglądać "ruchome wieżowce"? - zdjęcia

Rewolucja w architekturze

Obrotowa wieża ma powstać w Dubaju. Każde z jej pięter ma obracać się niezależnie od pozostałych na betonowej osi. Pełen obrót piętra ma trwać około 90 minut więc dla mieszkańców nie będzie on odczuwalny. Niesynchroniczne obroty, pomimo niskiego tempa będą sprawiać, że wieża przez cały czas będzie zmieniać swój kształt. Czwarty wymiar od zawsze był esencją pracy twórczej Davida Fishera. Koncepcja wywołuje silny odzew na całym świecie. Domy w których żyjemy i cała jakość życia mogą ulec rewolucyjnej zmianie, dzięki wprowadzeniu takich innowacyjnych projektów. Budynki przestaną być "skamieniałymi bryłami" będą się zmieniać, ciągle pokazując się nam z nowej strony.

Zobacz animacjęJak wyprodukować energię?

Wieżowiec Dynamic Architecture będzie produkował energię dla siebie jak i dla okolicznych budowli. Czterdzieści osiem wiatrowych turbin umieszczonych pomiędzy obrotowymi piętrami, podobnie jak panele słoneczne na dachu, zapewnią energię czystą, pochodzącą z wiatru i słońca. Energia wyprodukowana przez generatory w budynku będzie warta około 7 milionów dolarów rocznie. Każda turbina będzie mogła wyprodukować 0,3 megawata energii. Zakładając, że w Dubaju jest około 4 000 godzin wiatru rocznie, turbiny umieszczone w budynku będą produkować 1 200 000 kilowatogodzin energii. Średnie roczne zużycie prądu przez jedną rodzinę to 24 000 kilowatogodzin - zatem jedna turbina będzie mogła zaspokoić zapotrzebowanie pięćdziesięciu rodzin. Cztery turbiny w Wieży Dynamic Architecture wystarczą aby pokryć zapotrzebowanie na prąd wszystkich mieszkańców budynku, nadwyżki mogą być użyte do zaopatrzenia w prąd całej okolicy,

Horyzontalnie umieszczone turbiny będą praktycznie niewidoczne, nowoczesne technologie w budowie mają rozwiązać problemy z akustyką - chodzi tu o odpowiedni kształt skrzydła wykonanego z włókna węglowego. Produkowanie takich ilości energii, przez praktycznie niewidoczne i nie odczuwalne dla użytkowników turbiny z całą pewnością jest krokiem w stronę powszechniejszego użycia alternatywnych źródeł energii.

Budowa od góry do dołu

Godna uwagi jest też technologia budowy obrotowej wieży - na betonowy trzpień zostaną kolejno "wciągnięte" wcześniej zmontowane moduły, które utworzą piętra. W ten sposób będzie to pierwszy na świecie wieżowiec budowany od góry do dołu. Ta technologia ma być znacznie tańsza niż budowa tradycyjna i zdaniem projektantów ma być również bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla środowiska.W ięcej projektów, animacji i przeczytać opisy techniczne: dynamicarchitecture.net

Wideo o ruchomych wieżowcach i wywiad z pomysłodawcą Davidem Fisherem

Skomentuj:

Pierwszy ruchomy wieżowiec na świecie