Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najwyższy budynek Ameryki Łacińskiej

Mapel

Pracownia Rema Koolhaasa OMA zaprojektowała Torre Bicentenario, czyli Wieżę Dwóchsetlecia - wieżowiec, który stanie w centrum Meksyku.

Wyżej niż dotąd

OMA (Office for Metropolitan Architecture) zaprojektuje Torre Bicentenario w Mexico City, najwyższy budynek w Ameryce Łacińskiej. Wieżowiec zostanie oddany do użytku w 2010 roku, na 200 rocznicę uzyskania niepodległości przez Meksyk. W budynku znajdzie się 160 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej, centrum konferencyjne, muzeum, klub fitness oraz sklepy i restauracje. Oprócz tego powstanie garaż o powierzchni 170 000 metrów kwadratowych. 300 metrowy budynek stanie na rogu Reforma i Anillo Periferico, w północno wschodnim rogu Mexico Chapultepec Park, gdzie mieści się rezydencja prezydenta.

Nowy symbol Meksyku

Wieża ma stać się symbolem Bicentario, 2010, dwusetnej rocznicy uzyskania przez Meksyk niepodległości i setnej rocznicy Meksykańskiej Rewolucji. Pomysł architektów opiera się na połączeniu dwóch piramid. Jest to odniesienie do kultury i cywilizacji Majów. W miejscu gdzie dwie piramidy będą się łączyć powstanie hall, gdzie odbywać się będzie ruch między dwiema częściami budynku. Z tego miejsca będzie się roztaczał wspaniały widok na miasto i park.

Innowacje

Puste przestrzenie w najszerszym miejscu wieży mają za zadanie ułatwić oświetlenie wieży i wentylację. W tradycyjnych projektach taką funkcję spełnia wewnętrzne atrium, ale w Torre Bicentenario, będzie to istotny element fasady. Odbijające światło szklane panele znajdujące się w "wewnętrznych tunelach" budynku mają zmaksymalizować dostęp do światła słonecznego. Dzielnice na granicy których stanie Torre Bicentenario, Las Lomas i Polanco oddzielone są autostradą. W projekcie znajdzie się specjalna kładka dla pieszych, która ma za zadanie połączyć ponownie rozdzielone drogą dzielnice i części parku.

Wszędzie OMA

W OMA projekt realizują partner Rem Koolhaas i nowojorski dyrektor OMA Shohei Shigematsu. Owoce ich wcześniejszej współpracy to rozbudowa Whitney Museum w Nowym Yorku, siedziba chińskiej telewizji w Pekinie, budynek giełdy w Shenzen, Millstein Hall w Cornell University, Ithaca i hotel przy 111 First Street w Jersey.

Skomentuj:

Najwyższy budynek Ameryki Łacińskiej