Cień Świątyni Żółtego Smoka

ucho

W 1238 roku podczas mongolskiej inwazji na Koreę zniszczona została ogromna świątynia. Po niespełna ośmiuset latach postanowiono uczcić dawny obiekt kultu. Powstał Gyeongju Tower - wieżowiec z wycięciem w kształcie buddyjskiej pagody.

W X wieku n.e. królestwo Koryo stało się dominującą siłą w regionie Półwyspu Koreańskiego. Co ciekawe jego nazwa stanowiła podstawę dla angielskiego a co za tym idzie również polskiego słowa Korea. Po mongolskiej inwazji i 25 latach walk, władcy królestwa zostali zmuszeni do kapitulacji. Długotrwała wojna przyniosła krajowi wielkie spustoszenie. Zniszczenia nie ominęły wielu buddyjskich miejsc kultu jak Hwangryongsa, której nazwę możemy przetłumaczyć jako Świątynia Żółtego Smoka

W hołdzie historii

Azjatyckie obiekty kultu budowane były zwykle jako ośmioboczne wieże o ściśle określonej, symbolicznej liczbie pięter. Reprezentowały one przekształcenie wszystkich żywiołów i emocji w oświeconą mądrość. Budynek powstały z okazji odbywającej się w tym roku w Gyeongju Światowej Wystawy Kulturalnej nawiązuje w nietypowy sposób do dziewięciopiętrowej pagody z VI wieku n.e., będącej częścią Hwangryongsa. Wycięcie w bryle budynku stanowić ma bramę łączącą przeszłość z przyszłością.

Symbol miasta

Władze Gyeongju widzą w budynku nowy symbol miasta i doskonały wabik na turystów. Dodatkową atrakcją ma być ulokowane na dachu obserwatorium oraz codzienne pokazy laserowe. Wystawa Kulturalna rozpoczęła się 7 września i potrwa do 26 października.

 

 

ucho

 Skomentuj:

Cień Świątyni Żółtego Smoka