Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielka i prawie naga kobieta zalana betonem

ucho

  Powody ekonomiczne sprawiły, że nie dojdzie w najbliższym czasie do skutku realizacja londyńskiego pawilonu wystawowego The Architecture Foundation, zaprojektowanego przez Zahę Hadid. Nie była to jednak jedyna propozycja na zagospodarowanie tej działki. Konkurenci mieli zamiar wkomponować w budynek 15 metrowej wysokości, skąpo ubraną kobietę...

Lacaton + Vassal
Lacaton + Vassal
 

Do konkursu zorganizowanego przez londyńską fundację zgłosiło się wiele znamienitych biur architektonicznych z całego świata. Zwyciężył dekonstruktywistyczny projekt jednej z największych gwiazd współczesnej architektury, urodzonej w Bagdadzie brytyjskiej projektantki, Zahy Hadid. W międzyczasie pojawiły się jednak problemy ze sfinansowaniem kosztownej inwestycji. The Architecture Foundation odłożyła więc plany budowlane na bliżej nieokreślony czas.

 

 

Możemy więc pozwolić sobie na popuszczenie nieco wodzy fantazji. Choć to wyjątkowo mało prawdopodobne, może okazać się jednak, że decydentom przestanie się nagle podobać zwycięska propozycja Hadid. Może jeden z synów dyrektorów fundacji zwolniony zostanie na przykład z londyńskiego biura projektantki, albo okaże się, że wspiera ona walijskich separatystów. W celu bojkotu i odcięcia się od jej pomysłów, wybrana zostanie całkowicie przeciwstawna koncepcja. A będzie nią projekt biura Lacaton + Vassal.

 

 

Kontrowersyjny projekt budynku, którego autorami są  Anne Lacaton i Jean-Phillipe Vassal, możnaby właściwie określić mianem wielkiej, skąpo ubranej kobiety zalanej betonem. Zewnętrzne fasady pawilonu, to praktycznie jedna, wielka powierzchnia z bezbarwnego i całkowicie transparentnego szkła. Wnętrza można dowolnie aranżować, korzystając z ogólnie znanego i lubianego systemu ruchomych przegród.

 

Lacaton + Vassal

 

Tak naprawdę jednak, sam budynek jest tylko tłem dla ogromnej rzeźby kobiety, której poszczególne fragmenty ciała przebijają kolejne piętra obiektu. Twórcy chcieliby, żeby statua kobiety reprezentowała nowoczesny ideał piękna, będący rodzajem szalonego nawiązania do starożytnych kanonów urody znanych z muzeów i galerii sztuki. Doskonale widoczna z wewnątrz jak i z zewnątrz przez przezroczyste fasady, dominowałaby ona całkowicie nad resztą budynku. Ryzykowny to pomysł, choć zapewne wcześniej czy później doczeka się realizacji. Jeśli nie w Londynie to z pewnością z chęcią przygarnie go, któryś z arabskich szejków. No może zasłaniając nieco bardziej tę ogromną, ponętną pierś.

 

Lacaton + Vassal

 

Jedno jest pewne. Jak zawsze w przypadku takiej architektury, ten, który pierwszy wzniesie podobny obiekt, zostanie zapisany w pamiętniku historii. Kolejni, wbudowując w konstrukcje gigantyczne odlewy swoich kotów, gołębi i żon narażą się prawdopodobnie już tylko na śmieszność.

 

Zwycięska koncepcja The Architecture Foundation  - Zaha Hadid

ucho

Skomentuj:

Wielka i prawie naga kobieta zalana betonem