Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Finaliści konkursu na wieżowiec Signal w Paryżu

michalsikorski

Na trwających w Cannes targach MIPIM, podano listę pięciu finalistów konkursu na nowy wieżowiec w podparyskiej dzielnicy la Défense.

la tour signal
Ferrier - Foster - Libeskind - Wilmotte - Nouvel

 

Ta biznesowa dzielnica od chwili powstania jest przedmiotem rozgrywek politycznych. Tam też politycy znaleźli nową przestrzeń do budowania - jakże francuskich - symboli władzy. Przypomnijmy, że do niedawna na czele zarządu tej dzielnicy stał Nicolas Sarkozy, piastujący wtedy urząd ministra. To on w roku 2005 zapoczątkował projekt wielkiej odnowy dla całej dzielnicy. Projekt ten zakłada między innymi przebudowę wieżowców pierwszej generacji, zbudowanie 300 000m2 nowych biur, 100 000m2 nowych mieszkań oraz powstanie wielkiego ?wieżowca-sygnału" (la tour Signal).

 

GazetaDom.pl - powiedz nam, co o nas myślisz

 

Z punktu widzenia francuskich władz istnieje kilka pewnych punktów dotyczących tego wieżowca. Wiadomo, że wpisze się w historię la Défense, że będzie ambitnym gestem artystycznym, że pogodzi pracujących z mieszkańcami dzielnicy i oczywiście, że będzie wysoki na ponad 300m. Czyli trochę mniej niż wieża Eiffela.

 

Zanim ogłoszono konkurs na ten obiekt popełniony został swoisty falstart, polegający na tym, że prywatny developer rozstrzygnął w międzyczasie plebiscyt o podobnej treści. Mowa o konkursie na ?wieżowiec-latarnie" (la tour Phare) wygrany przez kalifornijskie biuro Morphosis pod koniec 2006. Podobno do dziś wiele osób myli konkursy dotyczące "latarni" i "sygnału".

 

Konkurs na wieżowiec-sygnał ogłoszono latem 2007. Jego wytyczne były dość nietypowe. Do wyboru było kilka działek, ale nie podano dokładniejszych wytycznych. Dodatkowo władze la Défense wymyśliły nowy tajemniczy standard, który zwycięski projekt będzie musiał spełniać: "Bardzo Wysoka Jakość Emocjonalna" (Tres Haute Qualité Emotionnelle) Pomimo pogłębionych rozmyślań w dalszym ciągu nie za bardzo wiemy o co chodzi. Natomiast wiemy, że do konkursu dopuszczono 18 pracowni.

 

 

 

Po pierwszym etapie odpadli między innymi:

 

O.M.A.

O.M.A.

 

Manuelle Gautrand

Maunuelle Gautrand

 

 

atelier Christian de Portamparc

Atelier Christian de Portzamparc

 

 

Cesar Pelli

Cesar Peli

 

Natomiast do finału przeszli:

 

Jacques Ferrier - Hermitage

Jacques Ferrier Architectures

 

Jacques Ferrier zyskał uznanie dzięki projektom ekologicznych biurowców, jak Hypergreen bądź Concept Office, chociaż do tej pory żaden z nich nie został zbudowany. Tym razem środowiskowe argumenty zostały wyparte przez bardziej symboliczne. Kształt litery H ma podobno przepuszczać równocześnie widok na krajobraz i niebo. Jacques Ferrier jest również projektantem francuskiego pawilonu na expo 2010.

 

Foster+Partners - Compagnie la Lucette

Foster + Partners Ltd

 

Po mało powabnej propozycji na wieżowiec-latarnie, tym razem londyńscy architekci pokazali dość skuteczny i elegancki projekt. Wybrali działkę na poludniu dzielnicy, a jednym z założeń jest zbudowanie równowagi pomiędzy przyszłymi dominantami.

 

Studio Libeskind Architect - Orco Property Group

Studio Libeskind Architect

 

"Ambicja tego projektu jest oparta na prostych kształtach, które się przeplatają (...)Wołanie o wysokość symbolizuje zielona wstęga. Ona podłącza do siebie wszystkie składniki życia.(...)".

 

 

Wilmotte et associés - Bouygues Immobilier - Centuria

Wilmotte et associés SA

 

Mało odkrywczy projekt oparty na symbolice ruchu w trzech kierunkach.

 

Atelier Jean Nouvel - Medea - Layetana Desarollos Immobiliarios

Atelier Jean Nouvel

 

Jean Nouvel ma pecha do la Défense. W 1989 zwyciężył tam w konkursie na 425 metrowy budynek. Jego wieżowiec-bez-końca (la tour sans fins) nie został nigdy zbudowany. W finale konkursu na wieżowiec-latarnię jego elegancki budynek z gigantycznym obrotowym telewizorem na czubku nie przekonał jury. Tym razem główną atrakcją wieżowca są wielkie tematyczne loggie. Wizualizacje sprawiają wrażenie niedorysowanych, a makieta jest mało wymowna. W tym wydaniu takie niedopowiedzenia okazały się całkiem skuteczne. Ciekawość nakazała jury prosić o więcej.

 

Więcej o wieżowcu-sygnale już niebawem. Zwycięski projekt ma być ogłoszony w kwietniu.

 

Feliks

 

Teraz zobacz wnętrza

Skomentuj:

Finaliści konkursu na wieżowiec Signal w Paryżu