Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa platforma na szczycie wieży Eiffla

ucho

W ramach obchodów 120 rocznicy wybudowania wieży Eiffla postanowiono w dość niekonwencjonalny sposób uczcić jeden z najważniejszych symboli stolicy Francji. Platforma widokowa, która powstanie na szczycie ma pomieścić ponad dwukrotnie więcej gości niż dotychczasowa konstrukcja.

EIFFEL DNA
Serero Architects

Wieża Eiffela jest zakładnikiem swojego sukcesu. Wzrastająca corocznie liczba odwiedzających powoduje, że czas oczekiwania w kolejce do wind wynosi od pół godziny do ponad dwóch godzin w zależności od pory roku, pogody i okoliczności. Propozycja biura Serero Architects przewiduje remont wszystkich dostępnych publicznie pomieszczeń wieży, w tym ulokowanej u podnóża recepcji, oraz budowę tymczasowej platformy widokowej u szczytu budowli.

Powstanie platformy spowoduje zwiększenie przestrzeni dostępnej dla zwiedzających z obecnych 280 m2 do 580 m2. Zbudowana z kevlaru, wyjątkowo lekkiego i wytrzymałego materiału konstrukcja, będzie tymczasowo doczepiona do szczytu wieży, nie ingerując w jej strukturę. Powyżej zachowany zostanie historyczny apartament pana Eiffela, czyli przestrzeń wykorzystywana do odpoczynku przez projektanta słynnej wieży. Platforma opisywana jest przez jej twórców mianem kwiatostanu wieńczącego strzelistą konstrukcję. Faktycznie, jej lekko falujący kształt może przywodzić na myśl strukturę kwiatu.

Platforma, której nadano nazwę Eiffel DNA, ma być doczepiona do wieży tymczasowo jedynie na okoliczność obchodów 120 rocznicy jej powstania. Warto w tym miejscu dodać, że sama wieża również planowana była jako konstrukcja tymczasowa. Wybudowana z okazji Wystawy Światowej odbywającej się 1889 roku w stolicy Francji, przetrwała do naszych czasów, a przy okazji stała się jedną z największych atrakcji Paryża. Czy ażurowa platforma również zostanie zaakceptowana przez mieszkańców i wpisze się trwale w panoramę miasta?

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa platforma na szczycie wieży Eiffla