Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

130-metrowy wieżowiec stanie przy pl. Zawiszy w Warszawie?

ucho

Wieżowiec rozmiarów hotelu Marriott może powstać przy pl. Zawiszy, jeżeli ratusz zdecyduje się na schowanie Alej Jerozolimskich w tunelu pod placem.

Według zamierzeń władz miasta ciąg ulic od dawnego ronda Babka aż do Trasy Łazienkowskiej ma w przyszłości stać się częścią wewnętrznej obwodnicy miasta. Najważniejsze skrzyżowania na tym szlaku mają zostać zamienione na bezkolizyjne. - Koncepcję takiej modernizacji wykonuje na zlecenie biura drogownictwa hiszpańska firma. Do końca maja przedstawi wariant docelowy. Najprawdopodobniej będzie on zawierać propozycję zagłębienia Alej Jerozolimskich pod placem Zawiszy - mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta. Tłumaczy, że to ta ulica musi być schowana pod spód, bo Towarową i Raszyńską trzeba by zakopać aż pod biegnącymi w wykopie torami kolejowymi. Tunel musiałby być bardzo głęboki i długi, a więc drogi. Schowanie Jerozolimskich jest prostsze i tańsze, tym bardziej że na stropie tunelu na zachód od placu Zawiszy powstałaby działka, którą ratusz mógłby sprzedać pod zabudowę.

- W tym miejscu powstałby budynek wizualnie zamykający Aleje Jerozolimskie . Musiałby mieć przynajmniej 130 m wysokości - ocenia Marek Mikos, naczelny architekt miasta. To oznacza biurowiec gabarytów hotelu Marriott albo Rondo 1. Możliwość zrealizowania tak dużego budynku w centrum miasta, i to z dobrym dojazdem, na pewno zainteresowałaby wielu deweloperów, a zyski pozwoliłyby pokryć część kosztów budowy tunelu. Wiceprezydent Wojciechowicz nie ukrywa, że tylko w takim wariancie inwestycja mogłaby powstać wcześniej niż przed 2012 r. - Kosztującej pewnie kilkaset milionów złotych inwestycji nie da się wcisnąć do portfela projektów planowanych do tego roku. Co innego, gdyby pojawili się deweloperzy skłonni ją współfinansować - przyznaje.

Michał Wojtczuk

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

    Więcej o:

Skomentuj:

130-metrowy wieżowiec stanie przy pl. Zawiszy w Warszawie?