Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odrzucone koncepcje stadionu narodowego w Pekinie

ucho

Wszyscy wiemy jak wygląda "Ptasie Gniazdo" będące główną areną nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Czy komisja konkursowa dokonała jednak najlepszego wyboru? Przyjrzyjmy się pozostałym propozycjom.

Olimpiada w Pekinie
Olimpiada w Pekinie

 

Światowa czołówka architektów zgłosiła się w 2002 roku do konkursu na projekt stadionu mającego zostać główną areną Igrzysk Olimpijskich 2008. Kilkanaście nadesłanych projektów łączyła jedna wspólna cecha. Od początku wiadomo było, że stadion narodowy w Pekinie ma przyćmić wszystko, co  zostało dotychczas osiągnięte w dziedzinie sportowej architektury.

 

Stadion, na którym miały odbyć się ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk oraz wszystkie konkurencje lekkoatletyczne nie mógł być zwykłą, choćby najpiękniejszą, kostką. Zgodnie z wytycznymi chińskich decydentów projekt musiał być unikalny i natychmiast zapadać w pamięć. Takie też propozycje przedstawili architekci, którzy zgłosili swoje projekty na międzynarodowy konkurs.

 

Wszystkie wizualizacje pochodzą ze strony internetowej miejskiej komisji planowania przestrzennego Pekinu. Niestety żadna z koncepcji, poza zwycięską propozycją "Ptasiego Gniazda" biura Herzog & de Meuron nie została podpisana nazwiskiem twórcy. Mimo to, wytrawne oko dostrzeże fakt, że w zestawieniu pojawia się kilka projektów do których swoje "dłonie" przykładały z pewnością architektoniczne gwiazdy dużego formatu.

 

Propozycja nr 1

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

Dach stadionu uformowany w kształcie dwóch połączonych liści, miał być dostępny dla zwiedzających, stanowiąc dodatkową atrakcję turystyczną obiektu. Jego trybuny przygotowane miały być na przyjęcie 200 tys. widzów, co stanowi niemal mityczną granicę pojemności tego typu obiektów (wg. szacunkowych danych taka liczba kibiców mieściła się na kultowym stadionie Maracana w Rio de Janeiro w czasach jego świetności).

 

 Propozycja nr 2

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

Forma stadionu miała się kojarzyć z kwiatem lilii. Charakterystycznym elementem projektu miał być otwierany dach o średnicy prześwitu równej 130 metrów. Tam też znajdować miał się ogólnodostępny, "podniebny" ogród z panoramicznym widokiem na stolicę Chin. Przeszklone ściany obiektu, nachylone pod kątem 45 stopni, gwarantować miały doskonałą izolację termiczną oraz ułatwiać cyrkulację powietrza we wnętrzach.

 

 

 Propozycja nr 3

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

Centralna część dachu, uformowanego w kształcie nachodzących na siebie, wygiętych płaszczyzn, miała być przezroczysta. Materiał dachu stworzony z włókien szklanych pokrytych teflonem przepuszczałby do wnętrza naturalne światło, a jednocześnie umożliwiał otwarcie zadaszenia i naturalną wentylację wnętrza. Stadion był przewidziany na przyjęcie 100 tys widzów.

 

 

  Propozycja nr 4

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

Starannie wyznaczona liczba 79 574 miejsc na trybunach mogła być zwiększona poprzez dostawienie tymczasowych 20 tys. siedzeń na północnej oraz południowej trybunie obiektu. Jedną z ważniejszych zalet tej propozycji miała być możliwość zagospodarowania  po zakończeniu Igrzysk na biura ponad 11 tys m. kw. dostępnej w budynku powierzchni użytkowej.

 

 

  Propozycja nr 5

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

Nieco udziwniona koncepcja z dodatkową trybuną zawieszoną ponad bieżnią, na której rozgrywają się m.in. sprinty na 100 metrów.  Stadion wyglądający jak połączenie dwóch zupełnie odmiennych obiektów, wyróżniałby się znaczną powierzchnią otwieranego dachu. Jego wymiary to 350 metrów długości oraz 105 metrów szerokości w najszerszym punkcie. Na pierwszy rzut oka projekt wydaje się jednak przekombinowany.

 

 

  Propozycja nr 6

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

Eliptyczna konstrukcja areny połączona z dachem na planie kwadratu przywodzi skojarzenia z architekturą z końca poprzedniego wieku. Dużą atrakcją turystyczną miał być przeszklony taras wbudowany w dach obiektu. Projektanci reklamowali ten budynek jako odporny na kataklizmy w rodzaju trzęsień ziemi, często nawiedzających tamte tereny. Jurorzy okazali się jednak jeszcze bardziej odporni, tyle że na walory tej koncepcji.

 

 

Propozycja nr 7

 

  Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

Kosmiczna koncepcja przywodząca na myśl rodzime dokonania architektoniczne w rodzaju katowickiego Spodka tyle, że w zdecydowanie większej skali. Unikalny system otwierania dachu, który może całkowicie zasłonić murawę w czasie krótszym niż 40 minut, nawet przy wietrze, którego prędkość dochodzi do 50 km/h. Wizualizacje nieco bajkowe, tak jak i cała koncepcja.

 

 

 Propozycja nr 8

 

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

Ciekawy projekt z charakterystycznym dachem w kształcie łzy (wersja dla kobiet) lub otwieracza do butelek (wersja nie dla kobiet). Na pierwszy rzut oka przypominający budynekBMW Weltz Monachium (od Coop Himmelb(l)au ).Trzypiętrowe trybuny stadionu mogłyby przyjąć około 100 tys. widzów.

 

 

  Propozycja nr 9

 

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

Kolejny nieco udziwniony projekt. Oprócz 3 oddzielnych dachów nad każdą z trybun, w skład kompleksu wchodziłaby również 200 metrowej wysokości wieża wyposażona w wydajne turbiny wiatrowe. Wytworzona energia wykorzystywana byłaby do nocnego oświetlenia całego obiektu.

 

 

   Propozycja nr 10

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

 

Ogromny dach z półprzezroczystego materiału o długości ponad 600 metrów był jednym z wyznaczników tej konstrukcji. Drugim była rozbudowana metaforyka. Pięć okrągłych otworów w dachu symbolizować miało 5 głównych elementów, na których oparta jest chińska filozofia, lub też pięć olimpijskich kół. Rozłożysty dach miał być podtrzymywany przez filary podobne do tych jakie wykorzystuje się w wielkich wiszących mostach.

 

 

 Propozycja nr 11

 

 Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

 

A to jakby znajoma koncepcja.  Obiekt oparty na założeniu, że fasada i konstrukcja budynku powinny stanowić jedność. Elementy strukturalne budynku układają się w skomplikowany wzór przypominający "ptasie gniazdo". Autorzy stwierdzają, że umyślnie zrezygnowali z wykorzystania technicznych nowinek w rodzaju ogromnych elektronicznych wyświetlaczy na fasadzie, chcąc podkreślić czyste piękno betonowej konstrukcji.

 

Wewnątrz kłębowiska z podpór, belek i schodów mieści się okrągła, pomalowana na czerwono główna arena igrzysk, posiadająca 91 tys. miejsc siedzących. 

 

 

Propozycja nr 12

 

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

 

Stadion zaprojektowany od początku do końca z myślą o zawodach lekkoatletycznych. Nawet pokoje przewidziane dla atletów, znajdują się możliwie jak najbliżej miejsca na płycie stadionu, w którym będą odbywały się lekkoatletyczne konkurencje. Uwagę zwraca "unikalny w skali światowej" zawieszony nad murawą wysuwany dach, pełniący również funkcję "wieży" widokowej.

 

 

 Propozycja nr 13

 

 

Stadion Narodowy Olimpiada w Pekinie

 

 

Dla odmiany ten stadion zaprojektowany został z myślą o kibicach. Cztery "skrzydła" dachu, otwierane lub zamykane w zależności od warunków pogodowych miały chronić gości przed palącym słońcem lub też nagłym deszczem. W czasie Igrzysk otwarte powierzchnie "skrzydeł" miały być zagospodarowane na tymczasowe trybuny. Pełniły one również ważną funkcje symboliczną, kojarząc się z kwiatem, który otwiera się do słońca, lub też Ziemią gotową do przyjęcia Wszechświata...

 

 

Komisja konkursowa wyróżniła trzy spośród przedstawionych projektów (8,11,12). Jak wiemy szczególnie przypadła jej do gustu koncepcja biura Herzog & de Meuron i to "Ptasie Gniazdo"zostanie główną areną Igrzysk w Pekinie. Już wkrótce przyjrzymy się bliżej wszystkim obiektom sportowym tegorocznej olimpiady, bo jak wiadomo, organizatorzy nie oszczędzali, a zwykle wielkim wydatkom towarzyszy wielka architektura (przynajmniej co do rozmiarów).

 

ucho

 

Zobacz również:

 

Pekin - raj dla architektów

Niezwykły port lotniczy w Pekinie

Olśniewający Pekiński Teatr Narodowy

Skomentuj:

Odrzucone koncepcje stadionu narodowego w Pekinie