Miasto dobrze umeblowane: Kraków
Rozpoczynamy publikację finalistów plebiscytu na najlepszą inwestycję w zakresie umeblowania miejskiego, organizowanego w ramach programu Bramy Kraju. Już od przyszłego tygodnia będziecie mogli zagłosować na najlepszą realizację!


4 listopada zakończył się pierwszy etap konkursu na najlepszą zrealizowaną inwestycję w zakresie umeblowania miejskiego, organizowanego przez AMS w ramach programu Bramy Kraju. W ścisłym finale znalazło się siedmiu wspaniałych, czyli siedem miast z różnych części Polski, które łącznie zgłosiły 11 projektów. Rozstrzygniecie i ogłoszenie wyników konkursu już 20 listopada w trakcie konferencji otwierającej czwartą edycję programu.
W finale konkursu znalazły się projekty, które sąd konkursowy ocenił jako najciekawsze estetycznie i najlepiej dopasowane do potrzeb mieszkańców. Inwestycje często dotyczyły ulic i placów najbardziej reprezentacyjnych, tak jak w przypadku Warszawy, albo też zabytkowych, jak w przypadku Krakowa. Ogółem, na konkurs wpłynęło 31 zgłoszeń z całej Polski. Liczba prac udowodniła, że samorządy coraz częściej doceniają rolę przestrzeni publicznej w kształtowaniu wizerunku. Jurorzy po pierwszym etapie głosowania podkreślali, że prace prezentowały wysoki poziom. Teraz wybór będzie jeszcze trudniejszy - zgłoszenia, które znalazły się w ścisłym finale są bowiem inwestycjami, które nie tylko spełniają najwyższe standardy estetyczne, ale też świadczą o dużej świadomości samorządów jak ważna jest użytkowa rola mebli miejskich.
Z siedmiu miast, które znalazły się w finale, trzy zostały docenione przez jury za więcej niż jedno zgłoszenie: Gdynia (2 zgłoszenia), Przemyśl (2 zgłoszenia) oraz Kraków (aż 3 zgłoszenia).
Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek, powiedział:
- Myślę, że zagospodarowanie przestrzeni miejskiej to duża szansa na wykreowanie własnego charakteru miasta i konsekwentne go kształtowanie. Warto przy tym pamiętać nie tylko o śródmieściu, ale również wsłuchiwać się w głosy i potrzeby małych społeczności lokalnych w dzielnicach i tam tworzyć przyjazne otoczenie - miejsca, które służą identyfikacji z miastem.
Z kolei Prezydent Miasta Przemyśla, Robert Choma, dodaje:
- Celem inwestycji w umeblowanie miejskie jest kształtowanie przestrzeni publicznej w sposób indywidualny, odpowiedni do charakteru miejsca, hierarchii miasta i potrzeb mieszkańców. Mieszkańcy naszego miasta, jak i osoby przyjezdne, są zadowoleni, że mogą skorzystać z powszechnie dostępnych urządzeń takich jak ławki na placu czy siedziska i mostki na trasie fortecznej w historycznym forcie Twierdzy Przemyśl.
Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, ma podobne zdanie:
- Najważniejsze przy realizacji inwestycji w umeblowanie miejskie jest dokładne zrozumienie i uwzględnienie potrzeb mieszkańców. Meble miejskie powinny być wyraziste, estetyczne i funkcjonalne, ale muszą pasować do otoczenia. To właśnie dzięki takiemu podejściu Krakowianie są zadowoleni z tego jak wygląda Kraków i gratulują nam dobrze zrealizowanych inwestycji.
Przez najbliższe dni będziemy publikować kolejnych nominowanych. A już w przyszłym tygodniu rozpoczniemy głosowanie na łamach naszego serwisu. To WY będziecie mogli wybrać najlepszą realizację, która 20 listopada otrzyma nagrodę publiczności. Dziś prezentujemy pierwszych nominowanych.
KRAKÓW:
1. Ogród doświadczeń im Stanisława Lema.
Teren o powierzchni ponad 6 ha zagospodarowano wykorzystując istniejącą sieć ciągów pieszych i istniejący drzewostan. Na układ ścieżek, przypominający koronę drzewa nałożono schematyczne formy nawiązujące do struktury liści. Zróżnicowane pod względem formy i materiału liście stanowią platformy dla urządzeń edukacyjnych.
Projekt zakończono do 30 czerwca 2008 r.
2. Plac XX Czartoryskich
Nową aranżację Placu Książąt Czartoryskich zaplanowano w całości z kamienia. Różnica w poziomach posadzki placu wydziela w sposób naturalny odrębne obszary funkcjonalne: plateau przed wejściem do Arsenału i Klasztorku, a obniżoną część dla plenerowej wystawy obrazów na murze przy Bramie Floriańskiej.
Z kamienia wykonane są też elementy małej architektury - ławki (z koszami na śmieci) kosz na śmieci przy Bramie Floriańskiej, obrzeże planowanego winobluszczu przy Baszcie Stolarzy.
Inwestycję zrealizowano w 2006 r.
3. Plac Wszystkich Świętych
Rewaloryzacja placu obejmowała obok wymiany powierzchni, usunięcie starych roślin i zasadzenie nowych, wyposażenie w zindywidualizowane meble miejskie i elementy małej architektury takie jak: informator multimedialny pokazujący rozwój miasta na przestrzeni wieków, ławki, kosze na śmieci, pachołki uliczne, stojaki rowerowe, słupki pod znaki drogowe, maszty flagowe i budkę telefoniczną.
Projekt zrealizowano w 2007 r.
Zobacz także:
Łódzki Plac Wolności w konkursie Bramy Kraju
Hotel o powierzchni 20 metrów kwadratowych
- Więcej o:
- bramy kraju