Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miasto dobrze umeblowane: Kraków

red

Rozpoczynamy publikację finalistów plebiscytu na najlepszą inwestycję w zakresie umeblowania miejskiego, organizowanego w ramach programu Bramy Kraju. Już od przyszłego tygodnia będziecie mogli zagłosować na najlepszą realizację!

Bramy Kraju
Bramy Kraju
Bramy Kraju

 

 

 

 

4 listopada zakończył się pierwszy etap konkursu na najlepszą zrealizowaną inwestycję w zakresie umeblowania miejskiego, organizowanego przez AMS w ramach programu Bramy Kraju. W ścisłym finale znalazło się siedmiu wspaniałych, czyli siedem miast z różnych części Polski, które łącznie zgłosiły 11 projektów. Rozstrzygniecie i ogłoszenie wyników konkursu już 20 listopada w trakcie konferencji otwierającej czwartą edycję programu.

 

 

W finale konkursu znalazły się projekty, które sąd konkursowy ocenił jako najciekawsze estetycznie i najlepiej dopasowane do potrzeb mieszkańców. Inwestycje często dotyczyły ulic i placów najbardziej reprezentacyjnych, tak jak w przypadku Warszawy, albo też zabytkowych, jak w przypadku Krakowa. Ogółem, na konkurs wpłynęło 31 zgłoszeń z całej Polski. Liczba prac udowodniła, że samorządy coraz częściej doceniają rolę przestrzeni publicznej w kształtowaniu wizerunku. Jurorzy po pierwszym etapie głosowania podkreślali, że prace prezentowały wysoki poziom. Teraz wybór będzie jeszcze trudniejszy - zgłoszenia, które znalazły się w ścisłym finale są bowiem inwestycjami, które nie tylko spełniają najwyższe standardy estetyczne, ale też świadczą o dużej świadomości samorządów jak ważna jest użytkowa rola mebli miejskich.

 

 

Z siedmiu miast, które znalazły się w finale, trzy zostały docenione przez jury za więcej niż jedno zgłoszenie: Gdynia (2 zgłoszenia), Przemyśl (2 zgłoszenia) oraz Kraków (aż 3 zgłoszenia).

 

 

Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek, powiedział:

 


- Myślę, że zagospodarowanie przestrzeni miejskiej to duża szansa na wykreowanie własnego charakteru miasta i konsekwentne go kształtowanie. Warto przy tym pamiętać nie tylko o śródmieściu, ale również wsłuchiwać się w głosy i potrzeby małych społeczności lokalnych w dzielnicach i tam tworzyć przyjazne otoczenie - miejsca, które służą identyfikacji z miastem.

 

 

Z kolei Prezydent Miasta Przemyśla, Robert Choma, dodaje:

 


- Celem inwestycji w umeblowanie miejskie jest kształtowanie przestrzeni publicznej w sposób indywidualny, odpowiedni do charakteru miejsca, hierarchii miasta i potrzeb mieszkańców. Mieszkańcy naszego miasta, jak i osoby przyjezdne, są zadowoleni, że mogą skorzystać z powszechnie dostępnych urządzeń takich jak ławki na placu czy siedziska i mostki na trasie fortecznej w historycznym forcie Twierdzy Przemyśl.

 

 

Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, ma podobne zdanie:

 


- Najważniejsze przy realizacji inwestycji w umeblowanie miejskie jest dokładne zrozumienie i uwzględnienie potrzeb mieszkańców. Meble miejskie powinny być wyraziste, estetyczne i funkcjonalne, ale muszą pasować do otoczenia. To właśnie dzięki takiemu podejściu Krakowianie są zadowoleni z tego jak wygląda Kraków i gratulują nam dobrze zrealizowanych inwestycji.

 

 


 

Przez najbliższe dni będziemy publikować kolejnych nominowanych. A już w przyszłym tygodniu rozpoczniemy głosowanie na łamach naszego serwisu. To WY będziecie mogli wybrać najlepszą realizację, która 20 listopada otrzyma nagrodę publiczności. Dziś prezentujemy pierwszych nominowanych.

 

KRAKÓW:

 

 

1. Ogród doświadczeń im Stanisława Lema.

Teren o powierzchni ponad 6 ha zagospodarowano wykorzystując istniejącą sieć ciągów pieszych i istniejący drzewostan. Na układ ścieżek, przypominający koronę drzewa nałożono schematyczne formy nawiązujące do struktury liści. Zróżnicowane pod względem formy i materiału liście stanowią platformy dla urządzeń edukacyjnych.


Projekt zakończono do 30 czerwca 2008 r.

 

 Ogród doświadczeń im Stanisława Lema

 

 Ogród doświadczeń im Stanisława Lema

 

 Ogród doświadczeń im Stanisława Lema

 

 Ogród doświadczeń im Stanisława Lema

 

2. Plac XX Czartoryskich

Nową aranżację Placu Książąt Czartoryskich zaplanowano w całości z kamienia. Różnica w poziomach posadzki placu wydziela w sposób naturalny odrębne obszary funkcjonalne: plateau przed wejściem do Arsenału i Klasztorku, a obniżoną część dla plenerowej wystawy obrazów na murze przy Bramie Floriańskiej.
Z kamienia wykonane są też elementy małej architektury - ławki (z koszami na śmieci) kosz na śmieci przy Bramie Floriańskiej, obrzeże planowanego winobluszczu przy Baszcie Stolarzy.

 


Inwestycję zrealizowano w 2006 r.

 

 Plac XX Czartoryskich

 Plac XX Czartoryskich

 

 Plac XX Czartoryskich

 

 Plac XX Czartoryskich

 

 

3. Plac Wszystkich Świętych

 

Rewaloryzacja placu obejmowała obok wymiany powierzchni, usunięcie starych roślin i zasadzenie nowych, wyposażenie w zindywidualizowane meble miejskie i elementy małej architektury takie jak: informator multimedialny pokazujący rozwój miasta na przestrzeni wieków, ławki, kosze na śmieci, pachołki uliczne, stojaki rowerowe, słupki pod znaki drogowe, maszty flagowe i budkę telefoniczną.

 


Projekt zrealizowano w 2007 r.

 

 Plac Wszystkich Świętych

 

 Plac Wszystkich Świętych

 

 

 Plac Wszystkich Świętych

 

 

 Plac Wszystkich Świętych

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Miasto dobrze umeblowane

 

Łódzki Plac Wolności w konkursie Bramy Kraju

 

Hotel o powierzchni 20 metrów kwadratowych

 

 

 

Skomentuj:

Miasto dobrze umeblowane: Kraków