Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miasto dobrze umeblowane: Gdynia, Słupsk

red

Nadmorskie parasole z Gdyni, czy kawiarenka w zabytkowym tramwaju - prezentujemy kolejnych finalistów plebiscytu Bramy Kraju na najlepszą inwestycję w zakresie umeblowania miejskiego.  

Bramy Kraju
Gdynia - Bulwar Nadmorski
Gdynia - Bulwar Nadmorski

 

 

Już w piątek ruszy głosowanie, w którym będziecie mogli wybrać swojego faworyta. Głosowanie potrwa do czwartku 20 listopada, kiedy nastąpi uroczyste przyznanie nagrody publiczności na konferencji otwierającej czwartą edycję programu Bramy Kraju.

 

 

W piątek pokazaliśmy pierwsze nominacje do konkursu organizowanego w ramach programy Bramy Kraju. Poznaliśmy wówczas propozycje z Krakowa, które można zobaczyćtutaj, dziś prezentujemy realizacje z północy Polski:

 

 


GDYNIA:


4. Bulwar Nadmorski:

 

Ciąg spacerowy będący ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów wyposażony został w 43 parasole, które nie tylko chronią przed słońcem ale po zmierzchu pełnia funkcję latarni.

 

 Bulwar Nadmorski Gdynia

 

Konstrukcja zadaszenia i pokrycie parasoli nawiązują do takielunku i ożaglowania statku. Odcinek Bulwaru zyskał także ławki z drewnianymi siedziskami oraz nową posadzkę z kostki granitowej. Powstała przestrzeń o niebanalnej wartości artystycznej, zachęcająca do spędzenia wolnego czasu.

 

  Bulwar Nadmorski Gdynia

 

Projekt zrealizowano w 2006 r.

 

 

  Bulwar Nadmorski Gdynia 


5. Ulica Świętojańska z Placem Kaszubskim

 

 

Ulica będąca salonem miasta zabudowana jest obiektami spójnymi stylistycznie i programowo wywodzącymi się z architektury modernistycznej lat 20. i 30. XX wieku.

  Ulica Świętojańska z Placem Kaszubskim Gdynia

 


Wyposażenie ulicy zawiera się w materiałach szkło, kamień, żeliwo. Posiadają one najwyższe walory użytkowe i jakościowe. W ramach inwestycji wymieniono nawierzchnię, poszerzono chodniki i kompletnie wymieniono meble miejskie wprowadzając współgrające ze sobą i tworzące jednolity system elementy - betonowe pachołki drogowe, stojaki na rowery, kosze na śmieci, ławki, obudowy drzew, oraz oświetlenie - wielofunkcyjne słupy trakcyjno-oświetleniowe. Uporządkowano także funkcję reklamowo-informacyjną - słupy oświetleniowe zostały wyposażone w uchwyty na bannery reklamowe, a wiaty przystankowe zyskały powierzchnię dla ogłoszeń i plakatów.

 

  Ulica Świętojańska z Placem Kaszubskim Gdynia

 

 

  Ulica Świętojańska z Placem Kaszubskim Gdynia

 

  Ulica Świętojańska z Placem Kaszubskim Gdynia

 

 

Inwestycję zakończono w 2006 r.

 

 


SŁUPSK:


 

 

6. Ulica Nowobramska

 

Zmiana oblicza ulicy Nowobramskiej i okolic jest jednym z kolejnych działań mających na celu zmianę oblicza miasta. Ulica zniszczona w czasie wojny, zabudowywana była w sposób przypadkowy tracąc swój przedwojenny charakter.

 

Ulica Nowobramska Słupsk 

 


W celu przywrócenia klimatu, od 2002 r wprowadzano stopniowo jednolite stylistycznie elementy - lampy, ławki, kosze na śmieci, drogowskazy i ozdoby - jak kwietny zegar. Po remoncie ulica stała się miejscem najchętniej odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. Wymienione zostały nawet betonowe balkony w blokach na balkony żeliwne współgrające z latarniami, ławkami i koszami.

 

 

 Ulica Nowobramska Słupsk

 


Ukłonem w stronę tramwajowej przeszłości było położenie na modernizowanej ulicy szyn i ustawienie na nich zabytkowego wagoniku tramwajowego - mieści się w nim kawiarnia i punkt IT.

 

 


W podobnym stylu zagospodarowywane są ulice przyległe - Filmowa i Bema. Stanęły tam gięte latarnie uliczne z wiszącymi kwietnikami, kamienne słupki i kule, fontanna, stylizowane ławki, tablica z zegarem, planem miasta i miejscem na lokalne informacje.

 

 Ulica Nowobramska Słupsk


Prace zakończono do 30 czerwca 2008r.

 


 

 

Zobacz także:

Konkurs Miasto dobrze umeblowane 

Nominacje z Krakowa

Świecące drzewa w Wiedniu

 

 

 

 

 

 

Skomentuj:

Miasto dobrze umeblowane: Gdynia, Słupsk