Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konkurs na przedszkole modułowe

red

Do 25 lutego można nadsyłać swoje prace w konkursie architektonicznym na projekt przedszkola modułowego. Organizatorem konkursu jest firma TOUAX, która specjalizuje się we wznoszeniu konstrukcji z kontenerów

źródło: www.touax.pl
źródło: www.touax.pl
źródło: www.touax.pl

Od połowy XX w. światowa gospodarka oparta jest na transporcie kontenerowym. W ostatnim czasie można zaobserwować rosnące zainteresowanie kontenerem jako środkiem wyrazu sztuki. Okazuje się, że kontener doskonale sprawdza się też we współczesnej architekturze.

Pierwsze rozwiązania dla modułowego transportu powstały jeszcze przed 2 Wojną Światową, m.in. do przewozu bagaży pasażerów transportu kolejowego. Prekursorem współczesnego transportu kontenerowego jest Amerykanin Malcolm McLean. Postanowił on zapakować różne przedmioty do metalowych skrzyń o jednakowych wymiarach i te właśnie skrzynie załadowane wcześniej na brzegu przenosić dźwigiem do ładowni statku i odwrotnie. Taki sposób ładowania i rozładunku statku znacznie skrócił jego czas postoju w porcie, a tym samym przyczynił się do znacznego obniżenia kosztów. W 1955 r. cały swój majątek zainwestował w przebudowę tankowca na pierwszy w świecie kontenerowiec.

Rodzi się pytanie czy tranzytowe pudło może być miejscem przebywania człowieka? Owszem może. Zmodyfikowany kontener znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie tymczasowym. Morskie kontenery transportowe przeprojektowano tak aby spełniały podstawowe normy zgodne z prawem budowlanym. Miasteczko kontenerowe dla pracowników każdej większej budowy, to obrazek znany pod prawie każdą szerokością geograficzną. Widuje się strażnice posesji i parkingów, przydrożne hostele, czy dwukondygnacyjne biurowce o podstawowym standardzie.

Jeszcze dziesięć lat temu nikomu nie śniło się, że kontener mógłby być zastosowany do bardziej wyrafinowanej funkcji. Ze względu na swoje walory ekonomiczne, możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce i ekologiczne, czyli opcje ponownego wykorzystania do zupełnie innego celu, kontener zaczął pobudzać wyobraźnię twórców architektury. Zaczęli go stosować architektoniczni eksperymentatorzy tacy jak Raumlabor Berlin, Recetas Urbanas, czy Shigeru Ban. Ten ostatni w 2005r. zrealizował tymczasowe muzeum w Nowym Jorku zbudowane z 148 kontenerów ustawionych w 2 rzędach z rozpiętym dachem pomiędzy nimi.

W Polsce kontener jest kojarzony raczej pejoratywnie. Jednak z roku na rok przybywa tymczasowych obiektów, głównie w służbie szeroko pojętej kultury. Podczas Gdynia Design Day's po całym mieście rozsiane są pojedyncze kontenery jako przestrzeń wystawiennicza. Warszawiakom dobrze dobrze znany jest letni klub Cud Nad Wisłą. Z kolei w Poznaniu również nad rzeką i również latem stacjonuje chyba najbardziej znany w Polsce przykład koncepcji architektury modułowej - KonteterArt, czyli klub, dom kultury, pracownie artystyczne i miejsce rozmaitych wydarzeń kulturalnych w jednym miejscu. Właśnie te ostatnie realizacje pokazują potencjał jaki drzemie w tej stali.

Organizator jest przekonany, że koncepcja przedszkola modułowego jest dobrym rozwiązaniem z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na czas realizacji. Samo ustawienie kilku lub kilkunastu modułów w określonej kompozycji nie zajmuje dużo czasu. Poza tym organizator liczy się z dynamicznymi zmianami demograficznymi. Dzięki modułowości ma możliwość dostosowania obiektu do konkretnej ilości dzieci.

Dlaczego zdecydowano o wyłonieniu projektu przedszkola w trybie konkursu? W interesie organizatora leży odnalezienie najlepszego z możliwych opracowań, a taką możliwość zapewnia właśnie formuła konkursu. Organizatorowi zależy na podjęciu dyskusji z architektami i wypracowaniu nowej formy budownictwa skierowanego do najbardziej wymagającego odbiorcy - do dziecka.

 

Prace można nadsyłać do 25 lutego 2013 r.

Nagroda główna - 18.000 zł

Całkowita pula nagród - 30.000 zł

regulamin oraz inne informacje na stronach:

www.touax.pl

www.madeofboxes.pl

www.facebook.com

 

źródło: www.touax.pl

Skomentuj:

Konkurs na przedszkole modułowe