Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architektoniczne Snoby atakują. Będziesz jednym z nich?

red

Dwójka krytyków, Tomek Malkowski i Marcin Szczelina postanowili założyć platformę Architecture Snob (www.architecturesnob.pl). Chcą, aby w Polsce zapanowała moda na architekturę. Popieramy apel i życzymy powodzenia!

architecture snob
Marcin Szczelina i Tomek Malkowski - architecture snob
źródło: M. Szczelina, T. Malkowski

Architecture Snob - o takiej nazwie od kilku dni funkcjonuje nowa platforma poświęcona architekturze w Polsce. Autorzy chcą nie tylko krytykować, ale również edukować oraz promować dobre przykłady.

Pod nazwą "Architecture Snob" kryje się dwójka rodzimych krytyków architektury. Tomek Malkowski jest redaktorem prowadzącym magazynu architektonicznego „ARCH”, wydawanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz pomysłodawcą akcji Brutal z Katowic, w której walczył o zachowanie brutalistycznej hali dworca kolejowego w Katowicach. Marcin Szczelina pisze felietony o architekturze do magazynu "Sukces", jest korespondentem międzynarodowego czasopisma "Domus", kuratorem licznych wystaw architektonicznych, w zeszłym roku wytypowany przez Ministra Kultury był jednym z jurorów, który wybrał Katarzynę Krakowiak do reprezentowania Polski na Biennale Architektury w Wenecji.

Malkowski i Szczelina połączyli razem swoją twórczą energię i wystartowali ze Snobem, bo jak sami mówią:

„Zmęczeni szarością, powagą, znudzeni kolejnymi odgrzewanymi trupami architektonicznymi, bezmyślnymi wycieczkami do Bauhausu, zniesmaczeni stanem krytyki architektonicznej w Polsce, postanowili przekłuć balon nadymanej rzeczywistości świata architektury”

Nie boją się mówić o sobie, że są snobami architektury, gdyż chcą aby w Polsce zapanowała moda na architekturę, uważają to za zdrowy przejaw lansu. Zaczęli od wykładu w BWA Zielona Góra, gdzie mówili, co ich wkurza w polskiej architekturze. Od kwietnia będą wykładać w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, w przygotowaniu jest ich pierwsza książka o Robercie Koniecznym.

Skomentuj:

Architektoniczne Snoby atakują. Będziesz jednym z nich?