Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niewidzialne miasto

red

"Niewidzialne miasto" to wynik kilkuletnich badań prowadzonych przez socjologów, antropologów i kulturoznawców nad fenomenem "codziennego urbanizmu".

Niewidzialne miasto
Niewidzialne miasto
źródło: Fundacja Bęc Zmiana

Ukoronowaniem projektu jest publikacja pod tym samym tytułem. Autorzy książki skupili się przede wszystkim na tym, w jaki sposób mieszkańcy dużych polskich miast ingerują w ich przestrzeń, jakie są skutki tych działań, w jakich relacjach pozostają one wobec działań władz, deweloperów i inwestorów.

Punktem wyjścia do badań była analiza materiału wizualnego zgromadzonego w internetowej bazie (www.niewdzialnemiasto.pl). Baza ta zawiera dziś ponad 7 tysięcy unikalnych fotografii. Przedstawiają one ścieżki wydeptywane przez mieszkańców, by skrócić sobie drogę, nielegalne reklamy i ręcznie tworzone szyldy sklepów oraz zakładów usługowych, przyblokowe ogródki i fantazyjnie przyozdobione balkony, domowymi sposobami przerobione samochody i wynalazki, które mają ułatwić codzienne życie.

Niewidzialne miasto

Na zdjęciach można też dostrzec rzeczy, na które rzadko zwracamy uwagę: systemy alarmowe, zasieki i broniące prywatności mury budowane. Każda z tych fotografii dowodzi, że miasto to nie abstrakcyjna struktura, którą można dowolnie zmieniać, ale raczej miejsce życia ludzi, przestrzeń pełna konfliktów i sprzeczności, konstruowana przez codzienne, banalne działania mieszkańców. Niewidzialne miasto jest książką, która nie tylko pokazuje miasto z nowej perspektywy, ale też dokumentuje, jak i czym żyją dziś miasta w Polsce.

Publikacji towarzyszą spotkania z czytelnikami. Najbliższe będzie miało miejsce:

w Poznaniu - 10 kwietnia w Centrum Kultury Zamek,

ul. Święty Marcin 80/82, Sala pod zegarem (godzina 18:00)

książkę można kupić w internetowym sklepie Bęc Zmiany

Niewidzialne miastoźródło: Fundacja Bęc Zmiana

Skomentuj:

Niewidzialne miasto