Niewidzialne miasto
"Niewidzialne miasto" to wynik kilkuletnich badań prowadzonych przez socjologów, antropologów i kulturoznawców nad fenomenem "codziennego urbanizmu".


Ukoronowaniem projektu jest publikacja pod tym samym tytułem. Autorzy książki skupili się przede wszystkim na tym, w jaki sposób mieszkańcy dużych polskich miast ingerują w ich przestrzeń, jakie są skutki tych działań, w jakich relacjach pozostają one wobec działań władz, deweloperów i inwestorów.
Punktem wyjścia do badań była analiza materiału wizualnego zgromadzonego w internetowej bazie (www.niewdzialnemiasto.pl). Baza ta zawiera dziś ponad 7 tysięcy unikalnych fotografii. Przedstawiają one ścieżki wydeptywane przez mieszkańców, by skrócić sobie drogę, nielegalne reklamy i ręcznie tworzone szyldy sklepów oraz zakładów usługowych, przyblokowe ogródki i fantazyjnie przyozdobione balkony, domowymi sposobami przerobione samochody i wynalazki, które mają ułatwić codzienne życie.
Na zdjęciach można też dostrzec rzeczy, na które rzadko zwracamy uwagę: systemy alarmowe, zasieki i broniące prywatności mury budowane. Każda z tych fotografii dowodzi, że miasto to nie abstrakcyjna struktura, którą można dowolnie zmieniać, ale raczej miejsce życia ludzi, przestrzeń pełna konfliktów i sprzeczności, konstruowana przez codzienne, banalne działania mieszkańców. Niewidzialne miasto jest książką, która nie tylko pokazuje miasto z nowej perspektywy, ale też dokumentuje, jak i czym żyją dziś miasta w Polsce.
Publikacji towarzyszą spotkania z czytelnikami. Najbliższe będzie miało miejsce:
w Poznaniu - 10 kwietnia w Centrum Kultury Zamek,
ul. Święty Marcin 80/82, Sala pod zegarem (godzina 18:00)
książkę można kupić w internetowym sklepie Bęc Zmiany
źródło: Fundacja Bęc Zmiana
- Więcej o:
- książka
- niewidzialne miasto
Wyspa z filmu o Bondzie istnieje!
Tam nikt już nie mieszka. Opuszczone miasta [ZDJĘCIA]
Wrak statku jak galeria sztuki. HIT czy KIT?
Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe - książka Mikaelea Colville-Andersena o rowerach i urbanizmie [BRYŁA CZYTA]
Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe - premiera książki i spotkanie z Mikaelem Colville-Andersenem
Książki o architekturze, które warto przeczytać [WYBÓR REDAKCJI]
Fragment książki "Walka o ulice". Idź za pieszym
"Dziennik podróży" Bolesława Stelmacha wśród najlepiej zaprojektowanych książek na świecie