Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Moc atrakcji na Grolsch ArtBoom Festival!

red

Do 21 czerwca w Krakowie trwa 5. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom. Bohaterem wydarzenia jest przeżywająca obecnie renesans dzielnica Podgórze. Bryła zaprasza do Krakowa w imieniu organizatorów!

Festiwal Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom - plakat.
Festiwal Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom - plakat.
Biuro festiwalowe

W tym roku, w roli głównej wystąpi Podgórze - jedna z najpiękniejszych krakowskich dzielnic, przeżywająca obecnie renesans. Pod hasłem przewodnim Wielki Kraków swoje prace zaprezentuje wielu artystów m.in.: Katarzyna Krakowiak, Bogna Burska, Łukasz Skąpski, Krzysztof Żwirblis, Janek Simon z Jakubem de Barbaro oraz zaproszeni do Krakowa: Boris Oicherman, Julia Vogl, czy Vova Vorotniov. Zaplanowano także dwudniową debatę Dobra przemoc, która dotyczyć będzie festiwalów sztuki w przestrzeni publicznej.

Setna rocznica połączenia Krakowa z Podgórzem stanowi doskonałą okazję, żeby przyjrzeć się tej dzielnicy i zadać pytanie, co  pozostało w Podgórzu typowego i czy można mówić o tak wyrazistej tożsamości tej dzielnicy, jak ma to miejsce w przypadku Kazimierza, Woli Justowskiej czy Nowej Huty. Podgórze jest jedną z prężniej rozwijających się dzielnic Krakowa i nie zatraca przy tym swojego wyjątkowego charakteru. Dzielnica ta, mimo swojej wyraźniejszej obecności na przestrzeni kulturalnej miasta, wciąż pozostaje jednak dzikim terenem atrakcyjnym bardziej dla mieszkańców niż turystów - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Wielki Kraków - hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu - nawiązuje do pierwszego w dziejach polskiej urbanistyki planu zagospodarowania przestrzennego nowych dzielnic miasta przyłączonych do Krakowa w latach 1910-1915, a także do wielkiego konkursu, którego głównym celem było przedstawienie koncepcji zagospodarowania nowych obszarów miasta.

Koncentrujemy się na Podgórzu, niegdyś odrębnym mieście, obecnie dzielnicy Krakowa, jako temacie i zarazem miejscu realizacji. Przeniesienie działań realizowanych w ramach Grolsch ArtBoom Festivalu na ten teren jest również okazją, aby zapytać o mechanizmy i logikę rozwoju dzielnic okalających krakowską starówkę i Kazimierz. Pozwala zadać pytania o sposób, w jaki centrum miasta dokonuje ekspansji na swoje peryferie. Według jakich strategii chce je oswajać i włączać w rytm, którym żyje? Te procesy mają miejsce na wielu poziomach, ale w kontekście festiwalu interesujący jest przede wszystkim kontekst sztuk wizualnych i działań poprzez kulturę. Przenosząc działania festiwalu na Podgórze będzie można niejako „na bieżąco” obserwować, jak dotychczasowy rozwój kulturalny tej dzielnicy wiąże się z procesami gentryfikacyjnymi - podkreśla Małgorzata Gołębiewska, dyrektor programowa Festiwalu.

Grolsch ArtBoom Festival - to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. Spośród innych festiwali poświęconych sztuce wyróżnia go to, że dzieła przygotowane na festiwal są prezentowane w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu może zobaczyć je każdy. Co roku w czerwcu, w Krakowie swoje projekty prezentują najwybitniejsi i najciekawsi współcześni twórcy. Dotychczas byli wśród nich m.in. Jenny Holzer, David Eerný, Pavel Büchler, Marcin Maciejowski, Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia, Grupa Twożywo, Guy Ben-Ner, Robert Kuśmirowski i Grzegorz Drozd.

W tym roku obok stałego programu w ramach festiwalu odbędą się liczne imprezy towarzyszące.  Już 21 czerwca będzie można odwiedzić Małopolski Ogród Sztuki, gdzie zrealizowany zostanie projekt "Cejlon", podczas którego zaproszeni artyści na ścianie Ogrodu będą tworzyli mural na basie płótna Marysia i burek na Cejlonie Stanisława Ignacego Witkiewicza. Z kolei od początku festiwalu do jego zakończenia, na fasadzie budynku dawnego składu solnego przy ul. Na Zajeździe 8, będą prezentowane plakaty Lukáša Houdka, które przypominają o tragicznych wydarzeniach z czesko-niemieckiego pogranicza po II wojnie światowej.

_____

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska, a organizuje go Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie:

www.artboomfestival.pl

Skomentuj:

Moc atrakcji na Grolsch ArtBoom Festival!