Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Uzdrowisko w fińskim domku na Jazdowie [WYSTAWA]

red

W jednym z domków malowniczego osiedla Jazdów można oglądać wystawę zdjęć Konrada Pustoły. Tematem cyklu fotograficznego są przedwojenne polskie uzdrowiska.

Domek fiński na Jazdowie, miejsce wystawy Konrada Pustoły
Domek fiński na Jazdowie, miejsce wystawy Konrada Pustoły, pt. Uzdrowiska
fot. Fundacja Bęc Zmiana

Twórcy wystawy podkreślają istotną rolę architektury, która obok walorów wizualnych potrafi wpływać również na stan fizyczny i duchowy. Przykładem są tutaj sanatoria i uzdrowiska, przy projektowaniu których ważne było wywołanie u człowieka pozytywnych doznań, które z kolei wpłyną na regenerację i przyspieszą powrót do zdrowia kuracjuszy.

Z cyklu Uzdrowisko, 2013fot. Konrad Pustoła

Autor zdjęć, Konrad Pustoła podczas podróży po Polsce odwiedził 10 uzdrowisk, między innymi zbudowane w połowie XIX wieku pierwsze na świecie sanatorium w Sokołowsku oraz uzdrowiska w Czerniawie i Krynicy, które charakteryzuje architektura przedwojennego modernizmu. Również sama wystawa zorganizowana jest w niezwykłym miejscu - na warszawskim Osiedlu Jazdów, które swój specyficzny klimat zawdzięczają stojącym tam fińskim domkom i bujnej zieleni.

Wystawa powstała w ramach projektu Synchronizacja organizowanego przez Fundację Bęc Zmiana przy wsparciu otrzymanym od m. st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczna edycja projektu poświęcona została projektowaniu, które oddziałuje na zmysły człowieka.

Wystawę na Jazdowie potrwa do końca września (od godziny 13 do 20). To wspaniała okazja by odwiedzić powoli znikające z mapy miasta fińskie domki. Obok zdjęć Konrada Pustoły wystawie towarzyszy instalacja dźwiękowa autorstwa Patryka Zakrockiego.

więcej o projekcie i wystawie znajdziecie na: www.architekturaxxi.info

Skomentuj:

Uzdrowisko w fińskim domku na Jazdowie [WYSTAWA]