Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Synchronizacja. Projekty dla miast przyszłości [WYKŁADY]

red

Architektura to już nie tylko schronienie lecz także narzędzie oddziałujące na zmysły człowieka

The High Line, New York. Ekologiczny symulakr imituje niegdyś istniejące w obrębie przestrzeni elementy
The High Line, New York. Ekologiczny symulakr imituje niegdyś istniejące w obrębie przestrzeni elementy
fot. Matthew Gandy

Tegoroczna edycja projektu Synchronizacja Projekty dla miast przyszłości poświęcona jest projektowaniu, które działa na wiele zmysłów, architekturze działającej na człowieka na wiele sposobów oraz architekturze jako narzędziu inżynierii społecznej.

Jednym z elementów, które zakończą projekt Synchronizacja będzie wykład wybitnego fińskiego architekta Juhanii Pallasmaa, który opowie o roli jaką w myśleniu o strukturze przestrzennej miasta odgrywają kwestie wizualne przy jednoczesnym podporządkowaniu im innych zmysłów. Fin w swym wykładzie poruszy zagadnienie architektury, która przestała już spełniać swoje podstawowe zadania (dawanie człowiekowi schronienia) a zaczęła realizować nowe.

W ramach wystawy Dobrowolnie pod przymusem. Architektura jako narzędzie programowania zmysłów i w ramach projektu Zdjęcie miasta. Fotografia warszawska i praktyki pokrewne odbędzie się również spotkanie z warszawskimi architektami i urbanistami dotyczące architektury drewnianej w mieście oraz architektury kolonialnej jako przykładu inżynierii społecznej. Wśród zaproszonych gości są członkowie Fundacji Centrum Architektury, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz redakcja kwartalnika architektonicznego RZUT.

Punktem kończącym będzie wykład brytyjskiego profesora wydziału geografii z University College London Matthew Gandiego, który poruszy temat urbanistycznej infrastruktury, miejskiego chaosu w kontekście pustych i nieproduktywnych przestrzeni jako nieodłącznej części krajobrazu współczesnego miasta.

Projekt Synchronizacja. Projekty dla miast przyszłości realizowany jest przez Fundację Bęc Zmian dzięki dotacji uzyskanej od Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzeń jest Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Instytut Architektury i Nowy Teatr

 

16.10 oraz 18.10

Pawilon wystawowy SARP, ul. Foksal 2

Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

Skomentuj:

Synchronizacja. Projekty dla miast przyszłości [WYKŁADY]