Mity i utopie nowoczesnej architektury [WYKŁAD]
W środę 9 października w Łodzi będzie można posłuchać o modernizmie. To pierwszy wykład o architekturze XX i XXI wieku z cyklu Arch Modern


Modernizm był nurtem, który łączył rewolucję formalną z postulatami odnowy moralnej. Estetyka i ideologia stanowiły o wyższości etyki nowego nurtu i głoszonych przez jego twórców prawd nad fałszem stylów minionych epok. Zgodność formy i funkcji, odrzucenie ornamentu na rzecz redukcji i szlachetnego minimalizmu - to wszystko miało pozwolić uczynić świat lepszym i stworzyć nowego, lepszego człowieka.
Wartości głoszone przez ruch nowoczesny z czasem traciły na znaczeniu, a po latach, bilans modernizmu wydaje się być niejednoznaczny. Z jednej strony u jego podstaw legły szlachetne pobudki, z drugiej z niezwykłą łatwością przybierał „nieludzkie” oblicze.
Jednak założenia teoretyczne modernizmu nie zawsze szły w parze z praktyką. Czy rzeczywiście forma miała wynikać z funkcji? Przecież to nie gdzie indziej, a w szkole Bauhausu kazano uczniom „rysować, a uzasadnienie zawsze się znajdzie”.
Podczas wykładu dr Błażej Ciarkowski* przyjrzy się jeszcze innym problemom. Spróbuje odpowiedzieć na pytania: czy ornament dla modernistów był zbrodnią, a zasada szczerości konstrukcji była przez wszystkich przestrzegana? Czy istotnie dla Miesa van der Rohe „mniej znaczyło więcej” i dlaczego Le Corbusier określił dom mianem „maszyny do mieszkania”?
Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi to zapraszamy na pierwsze spotkanie. BRYLA objęła patronatem cykl wykładów Arch Modern.
Arch Modern - #1. Mity i utopie nowoczesnej architektury
środa | 09.10.2013 | godz. 18:00
Owoce i Warzywa klubokawiarnia
Łódź, ul. Traugutta 9
wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia tutaj
___
Błażej Ciarkowski - Absolwent architektury na Politechnice Łódzkiej i historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Doktor nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej, wzajemnych relacjach architektury i polityki, konserwacji zabytków i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego.
Socrealizm w Warszawie i Berlinie. Wspólny mianownik?
19 Dzielnica w Warszawie. Osiedle jak miasto
Wyścig o najpiękniejszą uczelnię. Nowe inwestycje dla polskich studentów robią wrażenie![PRZEGLĄD]
Helmut Jahn - między modernizmem a widowiskiem
Estetyczna Interpretacja Miasta - wrocławski modernizm i neony w obiektywie Mateusza Szeligi
Frank Lloyd Wright - architektura organiczna, dom nad wodospadem i inne projekty
Phyllis Lambert, kobieta która stworzyła architektów
Ikony modernizmu - 10 budynków które zmieniły architekturę