Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mity i utopie nowoczesnej architektury [WYKŁAD]

red

W środę 9 października w Łodzi będzie można posłuchać o modernizmie. To pierwszy wykład o architekturze XX i XXI wieku z cyklu Arch Modern

Kisho Kurokawa - budynek kapsułowy Nakagin w Tokio
Kisho Kurokawa - budynek kapsułowy Nakagin w Tokio
źródło: Owoce i Warzywa - klubokawiarnia

Modernizm był nurtem, który łączył rewolucję formalną z postulatami odnowy moralnej. Estetyka i ideologia stanowiły o wyższości etyki nowego nurtu i głoszonych przez jego twórców prawd nad fałszem stylów minionych epok. Zgodność formy i funkcji, odrzucenie ornamentu na rzecz redukcji i szlachetnego minimalizmu - to wszystko miało pozwolić uczynić świat lepszym i stworzyć nowego, lepszego człowieka.

Wartości głoszone przez ruch nowoczesny z czasem traciły na znaczeniu, a po latach, bilans modernizmu wydaje się być niejednoznaczny. Z jednej strony u jego podstaw legły szlachetne pobudki, z drugiej z niezwykłą łatwością przybierał „nieludzkie” oblicze.

Jednak założenia teoretyczne modernizmu nie zawsze szły w parze z praktyką. Czy rzeczywiście forma miała wynikać z funkcji? Przecież to nie gdzie indziej, a w szkole Bauhausu kazano uczniom „rysować, a uzasadnienie zawsze się znajdzie”.

Podczas wykładu dr Błażej Ciarkowski* przyjrzy się jeszcze innym problemom. Spróbuje odpowiedzieć na pytania: czy ornament dla modernistów był zbrodnią, a zasada szczerości konstrukcji była przez wszystkich przestrzegana? Czy istotnie dla Miesa van der Rohe „mniej znaczyło więcej” i dlaczego Le Corbusier określił dom mianem „maszyny do mieszkania”?

Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi to zapraszamy na pierwsze spotkanie. BRYLA objęła patronatem cykl wykładów Arch Modern.

Arch Modern - #1. Mity i utopie nowoczesnej architektury

środa | 09.10.2013 | godz. 18:00

Owoce i Warzywa klubokawiarnia

Łódź, ul. Traugutta 9

wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia tutaj

___

Błażej Ciarkowski - Absolwent architektury na Politechnice Łódzkiej i historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Doktor nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej, wzajemnych relacjach architektury i polityki, konserwacji zabytków i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego.

Skomentuj:

Mity i utopie nowoczesnej architektury [WYKŁAD]