Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe pomniki stare nawyki. Jak upamiętniać? [DYSKUSJA]

red

Jak upamiętniać ludzi i wydarzenia w mieście? To temat najnowszego spotkania z cyklu "Jeszcze będzie przepięknie", który odbywa się co miesiąc w warszawskim barze Studio w Pałacu Kultury i Nauki. Najbliższe spotkanie już w piątek 11 kwietnia o godz. 18:00, zapraszamy!

Jeszcze będzie przepięknie
Jeszcze będzie przepięknie
Jeszcze będzie przepięknie

Drugie spotkanie z cyklu „Jeszcze będzie przepięknie” poświęcone będzie tematowi upamiętniania ludzi i wydarzeń w mieście.

Pierwsza nagroda - projekt Piotra Musiałowskiego i Pauliny PankiewiczFot. Pniewski Tomasz

Ogłoszono już kontrowersyjny projekt Pomnika Sprawiedliwych na Placu Grzybowskim, 10. kwietnia przypada kolejna rocznica smoleńska i powrócą pytania o pomnik w Warszawie i Smoleńsku. Powstają kolejne upamiętnienia postaci Jana Pawła II - czy to już tylko popkultura? Jednocześnie ruszają prace nad dyskusyjnym upamiętnieniem w Sobiborze, a w skali globalnej zachwyt wywołało upamiętnienie ofiar masakry na wyspie UTOYA.

WizualizacjaFot. Jonas Dahlberg Studio

Dlaczego upamiętnienia architektoniczne budzą w Polsce tak gorące dyskusje i emocje?

Jakie pomniki stawiało się kiedyś, a jakie teraz? Kto decyduje o ich kształcie i lokalizacji? Czy oprócz pomnika dosłownego - bohatera na koniu z granitu - jesteśmy gotowi na obecność innego typu znaku w przestrzeni (artystyczne działanie w przestrzeni miasta - instalacja, interwencja)? Czy przestrzeń wydzielona z miasta pod pomnik musi być automatycznie wyłączona z aktywności i z życia? Dlaczego sakralizujemy tę przestrzeń i jakie są tego efekty?

Czy upamiętniać trzeba od razu? Czy emocje trzeba natychmiast przekładać na jakąś formę upamiętniania czy namysł nad miejscem i formą powinien trochę potrwać? Ile czasu? Czy formy pomników podlegają modom? Jaki jest wpływ polityki na to, co i jak upamiętniamy?

Do tematu wprowadzi nas Agnieszka Tarasiuk, która przedstawi różne formy upamiętniania w Polsce XX i XXI wieku.

W dyskusji wezmą udział: Agnieszka Tarasiuk (historyk sztuki, kuratorka w Muzeum Rzeźby w Królikarni), Wojciech Wagner (Naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej m.st.Warszawa, architekt), Justyna Wencel i Marcin Chomicki (artyści wizualni, autorzy m.in. wystawy "Uwolnić pomniki”), Kamila Sachnowska (wicedyrektorka Biura Edukacji Publicznej w Instytucie Pamięci Narodowej).

Prowadzenie: Agnieszka Obszańska - Trójka Polskie Radio

Serdecznie zapraszamy jako patron medialny wydarzenia!

 

Nowe pomniki stare nawyki


Jak upamiętniać ludzi i wydarzenia w mieście?


piątek/ 11.04.2014/ godz. 18:00/ barStudio

 

 

ZOBACZ TAKŻE: NAJBARDZIEJ OBCIACHOWE POLSKIE POMNIKI>>


Skomentuj:

Nowe pomniki stare nawyki. Jak upamiętniać? [DYSKUSJA]