Władza, modernizm i śmierć. Polski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji
Już 7 czerwca rusza 14. edycja Biennale Architektury w Wenecji. W tym roku Polskę reprezentuje Fundacja Instytut Architektury wspólnie z rysownikiem Jakubem Woynarowskim. Projekt "Figury Niemożliwe" jury wyłoniło spośród 21 innych zgłoszeń.








Wystawa "Figury Niemożliwe" dotyczyć będzie związków modernizmu i polityki, które można było zaobserwować w powstającej II Rzeczpospolitej. Polska wystawa jest odpowiedzią na tytuł tegorocznego biennale: "Fundamenty. Absorbowanie nowoczesności 1914-2014".
Głównym elementem wystawy będzie wykonana w skali 1:1 replika baldachimu z grobu marszałka Józefa Piłsudskiego z Krakowa. Oryginalny baldachim znajduje się na Wawelu, a jego konstrukcję zaprojektował w 1937 roku sam Adolf Szyszko-Bohusz. Grobowiec został wykonany ze spoliów - pozostałości po zaborcach: cokołu pomnika Bismarcka z Poznania, przetopionych austriackich armat oraz kolumn z warszawskiej cerkwi Aleksandra Newskiego.
Autorzy koncepcji zaznaczają, że baldachim ma symbolizować relację między modernistyczną architekturą a autorytarną władzą.
materiały prasowe
Dodatkowo artysta Jakub Woynarowski zmodyfikuje baldachim tak, by jego górna płyta zdawała unosić się w powietrzu.
Goście pawilonu będą mogli odnieść wrażenie, że mają do czynienia z "halucynacyjną figurą niemożliwą" - mówią pomysłodawcy.
Baldachim będą uzupełniać wielkoformatowe rysunki Jakuba Woynarowskiego, które objaśnią specyfikę obiektu. Artysta przygotuje rysunki na przykładzie dwudziestowiecznych pomników, mauzoleów i nagrobków, które pokażą splot władzy, modernizmu i śmierci.
Wystawę w polskim pawilonie narodowym będzie można oglądać do 23 listopada na terenie Biennale w Wenecji. Więcej na oficjalnej stronie wystawy: labiennale.art.plorazFacebooku
Wydarzeniem nawiązującym do weneckiego pokazu będzie wystawa Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza. Będzie ją można oglądać w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki od 16 czerwca do 24 sierpnia 2014 r.
_____
FIGURY NIEMOŻLIWE
komisarz Pawilonu Polskiego: Hanna Wróblewska
zespół kuratorski: Instytut Architektury* - Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski
koncepcja artystyczna: Jakub Woynarowski*
asystent komisarza: Joanna Waśko
organizator wystawy: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki
*Instytut Architektury to fundacja założona w 2011 roku w Krakowie, która zajmuje się propagowaniem bezinteresownego myślenia na temat przestrzeni poprzez organizowanie interdyscyplinarnych wystaw o architekturze, działalność wydawniczą, promowanie edukacji architektonicznej, popularyzację architektury, głównie nowoczesnej i współczesnej, oraz wspieranie krytyki architektonicznej.
*Jakub Woynarowski (1982) - absolwent Wydziału Grafiki oraz Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie; obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego na macierzystej uczelni. Designer i ilustrator. Grafik, twórca komiksów, artbooków, atlasów wizualnych, filmów, instalacji. Inicjator działań site-specific w przestrzeni publicznej.
Chmura z patyków od Sou Fujimoto [Serpentine Pavilion 2013]
Polski Pawilon na EXPO robi furorę
i-Pawilon na Biennale w Wenecji
Lina Bo Bardi z nagrodą Złotego Lwa za całokształt twórczości na 17. Biennale Architektury w Wenecji
Zachęta symbolicznie inauguruje wystawę na Biennale Architektury w Wenecji. Zapraszamy na Trouble in Paradise - online meetings
Projektowanie przyszłości. 6. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz „In (the) FUTURE_perspektywa sztuki przestrzeni”.
Wystawa w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji. Trouble in Paradise, czyli wieś w roli głównej
Architektura i śmieci: Let's talk about garbage