Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ikony niemieckiego modernizmu [WYSTAWA]

red

W Muzeum Architektury we Wrocławiu rusza wystawa Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce

Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce - nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Chilehaus w Hamburgu, 1922-1924. Projekt: Fritz Höger Fotografie Carl oraz Adolf Dransfeld Landesmuseum Oldenburg
źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Na wystawie będzie można zobaczyć kolekcję oryginalnych fotografii, które dokumentują najważniejsze przemiany w architekturze początku XX wieku. Czarno-białe zdjęcia zebrał Walter Müller-Wulckow (1886-1964), jeden z najważniejszych niemieckich krytyków architektury w latach dwudziestych minionego stulecia.

Müller-Wulckow opracował cztery tomy, które poświęcone zostały nowoczesnej architekturze. Tomy te ukazywały się w popularnej serii, określanej od charakterystycznego koloru okładek jako "niebieskie książki" (Blaue Bücher).

Większość zdjęć, jakie opublikowano w ramach serii, dotyczyła realizacji powstałych w latach dwudziestych XX wieku. To czas kształtowania się różnorodnych nowoczesnych nurtów w architekturze. Liczne osiedla mieszkaniowe, funkcjonalne kształtowanie wnętrz z wbudowanymi szafami, nowoczesnymi kuchniami i meblami ze stalowych rurek, okazałe obiekty użyteczności publicznej, jak szkoły, kościoły i baseny pływackie, oraz wypełnione światłem fabryki i dworce kolejowe ukazują różne aspekty nowego sposobu budowania. Do najważniejszych postulatów twórców nowej architektury należało otwarcie budynków na powietrze i słońce oraz obniżenie kosztów budowy przez stosowanie projektów typowych i nowoczesnych metod montażu.

W sumie na wystawie zaprezentowanych zostanie 100 zdjęć. Wszystkie pochodzą z nieprezentowanych wcześniej zasobów Landesmuseum w Oldenburgu. Prócz fotografii zobaczyć będzie można książki i inne publikacje z lat dwudziestych, poświęcone nowej sztuce budowania.

Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce - nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiuźródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu

 

Wystawa Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce ruszy w piątek 27 czerwca o godzinie 17.00. Będzie czynna do 14 września 2014 r.

więcej informacji na stronie muzeum

www.ma.wroc.pl

Skomentuj:

Ikony niemieckiego modernizmu [WYSTAWA]