Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Startuje kolejna edycja Grolsch ArtBoom Festival!

red

Tegoroczny ARTBOOM Festival to już szósta edycja wydarzenia. Organizatorzy zapraszają do Nowej Huty. Modernistyczna dzielnica Krakowa na kilka dni stanie się polską stolicą sztuki współczesnej

plakat
plakat
plakat

ArtBoom Festival to wydarzenie, które wyprowadza sztukę z zamkniętych galerii i muzeów, by przybliżyć je ludziom. Swego rodzaju galeriami stają się chodniki i ulice miasta. Festiwal w tym roku swoją aktywność skupi w Nowej Hucie - najmłodszej dzielnicy Krakowa.

Nowa Huta to dzielnica tętniąca życiem: inspirująca i odważna, dlatego jesteśmy przekonani, że przyjmie nasz Festiwal z otwartymi ramionami i właściwą dla siebie energią. Cieszymy się, że sztuka współczesna wkroczy do Nowej Huty i liczymy na to, że zagości na stałe w życiu nie tylko dzielnicy, ale przede wszystkim jej mieszkańców - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W ramach tegorocznej, szóstej edycji Festiwalu zobaczyć będzie można wystawę Oblicze Dnia, która podejmuje temat kosztów społecznych w Polsce podczas ostatnich 25 lat procesu transformacji. Impreza będzie także doskonałą okazją do tego, by poznać ruchy, inicjatywy i organizacje społeczne, które działają na terenie dzielnicy.

Ciekawostką Festiwalu będzie Fontanna Przyszłości, która powstanie na Placu Centralnym. Uczestnicy będą mogli spotkać się z Monicą Bonvicini, która w ramach ArtistTalk opowie o zawiłych relacjach architektury i władzy oraz o społecznej roli budynków.

Od ubiegłego roku poruszamy się tropem kompleksowych organizacji przestrzeni miejskiej w Krakowie. Rozpoczęliśmy od planu Wielkiego Krakowa zajmując się Podgórzem, a teraz skupimy się na Idealnym SocCity jakim miała być Nowa Huta. Nie chcąc ograniczać się do aspektu geograficznego i podziału administracyjnego miasta, szukamy bardziej uniwersalnych problemów, które uzasadnią obecność artystów w tej przestrzeni. Ideą spajającą projekty będzie zagadnienie szeroko pojętej pracy. Poruszymy zagadnienia genezy miasta-dzielnicy opartej na pracy, zadamy pytania o tożsamość dzielnicy, a także o jej przyszłość, prowokując do tworzenia futurologicznej wizji dla tego obszaru miasta - wyjaśnia Małgorzata Gołębiewska Dyrektor Artystyczna Grolsch ArtBoom Festivalu.

Wybranie Nowej Huty jako miejsca organizacji Festiwalu nie jest przypadkowe. Organizatorzy chcą współdziałać z mieszkańcami dzielnicy i liczą na aktywizację lokalnej społeczności, której działanie może efektywnie wpłynąć na rewitalizację tej części Krakowa.

_________

Organizatorem Grolsch ArtBoom Festival Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie

www.artboomfestival.pl

Skomentuj:

Startuje kolejna edycja Grolsch ArtBoom Festival!