Konkurs Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Nie tylko dla architektów!
Konkurs jest skierowany do absolwentów kierunków architektonicznych oraz zespołów, których członkowie mogli skończyć inny kierunek studiów. Uczestnicy muszą przygotować pracę teoretyczną, która traktuje o relacjach architektury i kultury


Zwycięski tekst będzie wydany w limitowanej, dwujęzycznej edycji. Nagrodzone w każdej edycji konkursu projekty utworzą serię wydawniczą Fundacji „Kultura architektury - architektura kultury”.
Fundacja im. Stefana Kuryłowicza na gali podsumowującej pierwszą edycję konkursu ogłosiła rozpoczęcie jego drugiej edycji. Do udziału zgłaszać się mogą absolwenci kierunków architektonicznych indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach - także z osobą innej specjalizacji. Zadaniem dla uczestników jest napisanie pracy o objętości dwóch arkuszy wydawniczych z dziedziny relacji architektury i kultury.
Konkurs TEORIA jest pierwszym cyklicznym konkursem w Polsce, który nagradza młodych architektów nie za ich projekty, ale za teoretyczną refleksję na temat architektury i kultury. Chcemy zachęcać młodych do czynnego udziału w dyskusji nad architekturą, bo ich głos jest ważny i powinien towarzyszyć planom, architektonicznym wizjom, jak też realizowanym już budynkom i przestrzeniom - mówi prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz, Przewodnicząca Rady Fundacji.
Organizatorzy konkursu chcą by ten przyczynił się do rozwoju teoretycznych podstaw architektury i wywołał debatę o tym, jak relacje kultury i architektury budują specyfikę tej ostatniej, wpływają na jej związki z życiem społecznym, artystycznym, politycznym.
Druga edycja konkursu wprowadza pewne nowości. Tym razem do udziału mogą zgłaszać się także absolwenci zagranicznych uczelni.
W Finlandii kultura badania architektury i pisania o architekturze jest bardzo dobrze rozwinięta. Konkurs TEORIA też ma do tego zachęcać. Na pewno będę promował tę inicjatywę wśród moich studentów na Uniwersytecie w Oulu. - powiedział prof. Rainer Mahlamäki, generalny projektant Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, który zgodził się dołączyć do składu jurorskiego drugiej edycji konkursu.
Prace w języku angielskim można rejestrować i jednocześnie składać do 26 sierpnia 2014 r. na stronie Fundacji www.fundacja-sk.pl, gdzie dostępny jest również regulamin i formularz zgłoszeniowy. Autora najlepszej pracy poznamy 26 października br.
- Więcej o:
- konkurs
- stefan kuryłowicz
Warsztaty OSSA 2014. Studenci zmierzą się z chaosem!
Najlepszy łódzki dyplom wg SARP [WIZUALIZACJE]
Futuwawa III. Rusza konkursu na projekt Warszawy przyszłości
Mieszkanie młodego architekta [WYNIKI KONKURSU]
Fasada Roku 2020 – znamy wyniki jury. Gdzie znajdują sie budynki o najpiękniejszych fasadach?
Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
System informacji wizualnej w budynku The Software House w Gliwicach z z brązowym medalem European Design Awards 2020. Sukces Blank Studio
Wieśland - miejski park rozrywki w wiejskim wydaniu w sąsiedztwie Stadionu Narodowego w Warszawie. Podwójny zwycięzca w konkursach Fundacji im. Stefana Kuryłowicza