Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"Monument" w Zachęcie. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza [WYSTAWA]

red

Wystawa "Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza" przyjechała do warszawskiej Zachęty z krakowskiego Muzeum Narodowego. Oprawę wizualną ekspozycji przygotowała warszawska pracownia JEMS Architekci.

Przygotowana przez Instytut Architektury narracja dotyka zagadnienia mitotwórczego potencjału architektury. Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w ubiegłym roku w Krakowie (wówczas zatytułowana „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza”). Tegoroczna, warszawska odsłona związana jest z prezentacją w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji.

Adolf Szyszko Bohusz związany był z Krakowem. Tam od 1916 r. kierował odbudową zamku na Wawelu i zaprojektował budynki-ikony: neoklasyczny Gmach Pocztowej Kasy Oszczędności, modernistyczny Gmach Towarzystwa Ubezpieczeniowego Feniks i Dom Plastyków. Jego budowle miały stać się pomnikami epoki, wyrażać ducha odrodzonego państwa, ożywiać jego chwalebną historię, ale także świadczyć o dobrobycie i postępie poprzez efektowne zlecenia realizowane dla ówczesnych elit politycznych i finansowych.

Na wystawie w Zachęcie przedstawiono oryginalne rysunki i faksymile projektów architekta a także makiety niezrealizowanych lub przebudowanych budynków. Ekspozycja jest związana z pokazem "Figury niemożliwe" w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji, którego goście mogli podziwiać wykonaną w skali 1:1 replikę baldachimu z grobu marszałka Józefa Piłsudskiego z Krakowa.

Oryginalny baldachim znajduje się na Wawelu, jego konstrukcję zaprojektował w 1937 r. właśnie Szyszko-Bohusz. Grobowiec marszałka został wykonany ze spoliów - pozostałości po zaborcach: cokołu pomnika Bismarcka z Poznania, przetopionych austriackich armat oraz kolumn z warszawskiej cerkwi Aleksandra Newskiego.

Artysta Jakub Woynarowski zmodyfikował baldachim tak, by jego górna płyta zdawała unosić się w powietrzu. Wszystko po to, aby stworzyć wrażenie "halucynacyjnej figury niemożliwej".

Wystawa w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta już trwa. Można ją oglądać do 24 sierpnia 2014 r.

Więcej na stronie www.instytutarchitektury.org

Skomentuj:

"Monument" w Zachęcie. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza [WYSTAWA]