"Monument" w Zachęcie. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza [WYSTAWA]
Wystawa "Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza" przyjechała do warszawskiej Zachęty z krakowskiego Muzeum Narodowego. Oprawę wizualną ekspozycji przygotowała warszawska pracownia JEMS Architekci.








Przygotowana przez Instytut Architektury narracja dotyka zagadnienia mitotwórczego potencjału architektury. Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w ubiegłym roku w Krakowie (wówczas zatytułowana „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza”). Tegoroczna, warszawska odsłona związana jest z prezentacją w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji.
Adolf Szyszko Bohusz związany był z Krakowem. Tam od 1916 r. kierował odbudową zamku na Wawelu i zaprojektował budynki-ikony: neoklasyczny Gmach Pocztowej Kasy Oszczędności, modernistyczny Gmach Towarzystwa Ubezpieczeniowego Feniks i Dom Plastyków. Jego budowle miały stać się pomnikami epoki, wyrażać ducha odrodzonego państwa, ożywiać jego chwalebną historię, ale także świadczyć o dobrobycie i postępie poprzez efektowne zlecenia realizowane dla ówczesnych elit politycznych i finansowych.
Na wystawie w Zachęcie przedstawiono oryginalne rysunki i faksymile projektów architekta a także makiety niezrealizowanych lub przebudowanych budynków. Ekspozycja jest związana z pokazem "Figury niemożliwe" w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji, którego goście mogli podziwiać wykonaną w skali 1:1 replikę baldachimu z grobu marszałka Józefa Piłsudskiego z Krakowa.
Oryginalny baldachim znajduje się na Wawelu, jego konstrukcję zaprojektował w 1937 r. właśnie Szyszko-Bohusz. Grobowiec marszałka został wykonany ze spoliów - pozostałości po zaborcach: cokołu pomnika Bismarcka z Poznania, przetopionych austriackich armat oraz kolumn z warszawskiej cerkwi Aleksandra Newskiego.
Artysta Jakub Woynarowski zmodyfikował baldachim tak, by jego górna płyta zdawała unosić się w powietrzu. Wszystko po to, aby stworzyć wrażenie "halucynacyjnej figury niemożliwej".
Wystawa w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta już trwa. Można ją oglądać do 24 sierpnia 2014 r.
Więcej na stronie www.instytutarchitektury.org
- Więcej o:
- sztuka
Władza, modernizm i śmierć. Polski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji
Modernizm w wydaniu Adolfa Szyszko-Bohusza [WYSTAWA]
Modernizm Krakowski, lubię to! [WYWIAD]
Przegorzały: trzy niezwykłe budynki na wzgórzu
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce