Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niewidzialna rzeźba w parku na Bródnie. Ai Weiwei dla Warszawy

red

Do Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie dołączy nowy eksponat. Miłośnicy światowej sławy artysty Ai Weiweia mogą czuć się jednak nieco zawiedzeni - rzeźba zatytułowana "To Be Found" będzie niewidzialna i niedostępna dla widza.

Zdjęcie zrobione podczas wizyty Pawła Althamera w pracowni Ai Weiweia w Pekinie, w maju 2014 r., obok: jedna z prac w Parku Rzeźby na Bródnie, autorstwa Jensa Haaninga.
Zdjęcie zrobione podczas wizyty Pawła Althamera w pracowni Ai Weiweia w Pekinie, w maju 2014 r., obok: jedna z prac w Parku Rzeźby na Bródnie, autorstwa Jensa Haaninga.
Fot. Rafał Żwirek

Ai Weiwei jest chińskim artystą wizualnym, architektem i aktywistą politycznym. W swoich pracach  używa znalezionych obiektów, najczęściej historycznych mebli i naczyń, w krytyczny sposób odnosząc się do gwałtownej modernizacji i braku poszanowania praw ludzkich w Chinach. Jednym z najbardziej znanych dzieł tego cenionego artysty jest praca Sunflowers Seeds, wystawiona w 2010 roku w londyńskim Tate Modern, ostatnio pisaliśmy o jego weneckiej instalacji "Forever" (TUTAJ).

Oprócz działalności artystycznej Ai Weiwei prowadzi również biuro architektoniczne FAKE Design i współpracuje z cenionymi architektami ze świata jak np. ze szwajcarskim duetem Herzog&deMeuron (stadion Ptasie Gniazdo w Pekinie).

W Warszawie artysta prezentuje pracę zatytułowaną "To Be Found", która składa się trzech cylindrycznych dołów wypełnionych rozbitymi naczyniami, ziemią i torfem. Zakopane w parku bródnowskim szczątki nawiązują do chińskiej świątynnej wazy z połowy XIV wieku i mają symbolizować swoisty rytuał pochówku, czy gest ukrywania cennym przedmiotów w obliczu nadciągającego kataklizmu. Pracę można też interpretować jako symboli pozostałości budynków zniszczonych podczas II wojny światowej.

Inauguracji dzieła będzie towarzyszyć cykl wydarzeń i wykładów organizowanych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, inicjatora Parku Rzeźby na Bródnie:

Program otwarcia:

11 lipca | Piątek

19:00 - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Emilii Plater 53, Audytorium - projekcja filmu dokumentalnego "Podejrzany: Ai Weiwei", reż. Andreas Johnsen, Dania 2013

12 lipca | Sobota

12:00 - 19:00 - Park Rzeźby na Bródnie - rejsy Gondolą

18:00 - Kino Świt, ul. Wysockiego 11 (Bródno) - projekcja filmu dokumentalnego "Podejrzany: Ai Weiwei", reż. Andreas Johnsen, Dania 2013

13 lipca | Niedziela

12:00 - 19:00 -  Park Rzeźby na Bródnie - rejsy Gondolą

Koncert zespołu Boring Drug (w składzie: Jakub De Barbaro, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Igor Kłaczyński, Jaśmina Polak, Ewa Polska)

Performance grupy Bracia (Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży) "Chleb rzeźb trzeć na petardy, are you ready?"

Rodzinne warsztaty ceramiczne (zapisy na warsztaty: zapisy@artmuseum.pl) oraz piknik rodzinny wokół Domku Herbacianego

16:00 - Park Rzeźby na Bródnie - oficjalne otwarcie - instalacja pracy Ai Weiweia "Do odnalezienia"

18:00 - Park Rzeźby na Bródnie - oprowadzanie

W niedzielę 13 lipca spod Muzeum do Parku będzie kursował Złoty Autobus:

Trasa: Muzeum (Emilia) - Park Bródnowski (Toguna): odjazdy o godzinie 11:00 i 15:00

Trasa: Park Bródnowski (Toguna) - Muzeum (Emilia): odjazdy o godzinie 14:00 i 19:00

Skomentuj:

Niewidzialna rzeźba w parku na Bródnie. Ai Weiwei dla Warszawy