Temat: Miasto. Rusza 3 Forum Dziedzictwa Europy Środkowej

red

W Krakowie w dniach 16-18 września odbędzie się 3 Forum Dziedzictwa Europy Środkowej, którego tematem przewodnim będzie miasto. Międzynarodowe Centrum Kongresowe po raz kolejny stanie się miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń dla badaczy i ekspertów z całego świata.

3. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Miasto
3. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Miasto
materiały organizatora

Analiza miasta - jako jednego z najbardziej spektakularnych ludzkich wynalazków - łączy badaczy i praktyków z wielu dyscyplin: urbanistów, ekonomistów, socjologów, psychologów społecznych, antropologów, historyków i historyków sztuki. Takie interdyscyplinarne i innowacyjne podejście znajdzie swoje odzwierciedlenie w krakowskiej konferencji.

Miasto, jako zwierciadło cywilizacji, stanowi trudny to objęcia fenomen badawczy. Wielowarstwowe związki społecznych interakcji, działania gospodarcze, infrastruktura i rosnąca liczba mieszkańców tworzą, jak powiedziała Jane Jacobs jeszcze w latach 60. XX w.:

Skomplikowany system wzajemnie połączonych czynników, razem budujących organiczną całość miasta. Z jednej strony generują problemy, takie jak zmiana klimatu, przestępczość i nierówności społeczne, a drugiej tworzą kreatywne rozwiązania oraz dają nadzieje i marzenia licznym migrantom.

Forum będzie głosem Europy Środkowej w dyskusji o filozofii miasta, jego zarządzaniu, ochronie, wymiarze ekonomicznym, społecznym i politycznym. W siedmiu odbywających się równolegle sesjach oraz czterech dyskusjach plenarnych weźmie udział około stu specjalistów z różnych dziedzin.

Zostanie zainaugurowane wykładami znanych badaczy dziedzictwa kulturowego: prof. Gregory'ego Ashwortha z Uniwersytetu w Groningen oraz prof. Christera Gustafssona z Uniwersytetu w Uppsali. Zarówno wykład otwierający (16.09, godz. 17.30) jak i podsumowująca dyskusja Miasto do poprawki, poświęcona rewitalizacji w miastach (18.09, godz. 18.00) będą otwarte dla publiczności (obowiązuje bezpłatna rejestracja).

Obrady toczyć się będą w języku angielskim (sesja Miasto do poprawki będzie tłumaczona symultanicznie na język polski)

Podczas konferencji obędzie się premiera książki „The Limits of Heritage” z artykułami przygotowanymi przez prelegentów drugiej edycji Forum Dziedzictwa Europy Środkowej

Forum Dziedzictwa Europy Środkowej zostało objęty honorowym patronat Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie organizatora.

Skomentuj:

Temat: Miasto. Rusza 3 Forum Dziedzictwa Europy Środkowej