Miasto to dobro wspólne. Podsumowanie Festiwalu reSITE 2015

red

W czeskiej Pradze dobiegł końca Festiwal reSITE 2015, nad którym BRYŁA miała patronat medialny. Poruszono na nim wiele inspirujących i kontrowersyjnych tematów zgromadzonych wokół idei miasta jako dobra wspólnego. Wydarzenie obejmowało też program publicznych wydarzeń na temat start-upów, urbanistyki, architektury, polityki, kultury, rozwoju miast, ekonomii, mieszkalnictwa i aktywności obywatelskiej.

Festiwal reSITE 2015
Festiwal reSITE 2015
Tomas Princ

Czym jest wspólne miasto? Podczas wydarzeń tegorocznej konferencji wspólne miasto było definiowane jako synonim ekonomii dzielenia się wykorzystującej nowe technologie, aktywność obywateli, otwarte dane i design po to, by dzielenie się towarami, usługami i przestrzenią było bardziej wydajne. Wspólne miasto obiecuje być bardziej sprawiedliwe, różnorodne i zrównoważone dzięki procesom takim jak crowd-sourcing. Podczas dwóch dni ponad 50 najbardziej uznanych liderów w dziedzinie architektury, urbanistyki, gospodarki, ekonomii, polityki i nieruchomości debatowało, jak projektowanie, polityka, rozwój i aktywność obywatelska mogą być zintegrowane, by tworzyć wspólne wartości, pobudzić inwestycje i poprawić jakości życia w naszych miastach.

W trakcie reSITE 2015 zidentyfikowano kilka barier i możliwości dla gospodarki dzielenia się i rozwoju gospodarczego nie tylko w Pradze, lecz także w Europie Środkowej. Wydarzenie wyeksponowało kilka zagadnień, które wymagają dalszych działań i dyskusji.

Łącznie cała konferencja to udział ponad 800 zarejestrowanych delegatów oraz zaproszonych gości, którzy mogli wejść w dialog z prelegentami z ponad 17 krajów i 70 miast.

Temat wspólnego miasta nie zniknie wraz z końcem konferencji. Planowane jest kilka wydarzeń w ciągu roku, które zbadają, w jakim punkcie przecinają się ekonomia dzielenia się, architektura i urbanistyka, aby stworzyć bardziej sprawiedliwe, przyjazne mieszkańcom wspólne miasto. Poruszony temat wspólnego miasta będzie kontynuowany również w formie książki.

Szczegółowe informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz relacje wideo z wielu dyskusji dostępne na stronie reSITE.

Skomentuj:

Miasto to dobro wspólne. Podsumowanie Festiwalu reSITE 2015