Spacer architektoniczny - Ściana Zachodnia w Warszawie. Tu Było Tu Stało 3
Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na drugi spacer architektoniczny z cyklu ?Tu było, tu stało 3. Spacery architektoniczne?. Tematem wycieczki będzie Ściana Zachodnia lat 1935-2015. Spacer już w najbliższą niedzielę 25-go października.


Współczesny obraz architektury i urbanistyki obszarów pomiędzy ulicami Emilii Plater a Żelazną to wynikowa wielu rozpoczętych i przerwanych projektów i przedsięwzięć technicznych z okresu ostatnich 80 lat.
Począwszy od dekady lat 30. XX wieku, zachodnia część Śródmieścia była tematem, który powracał w planach rozwoju nowoczesnego centrum Warszawy lat Starzyńskiego, Warszawy Funkcjonalnej tworzonej w B.O.S., Warszawy socrealistycznej, Warszawy normatywów lat "małej stabilizacji”, jak i futurystycznej super-struktury epoki budowania "Drugiej Polski". To również tutaj pojawiły się pierwsze przykłady architektury epoki kapitalistycznej. W stolicy jest tylko kilka miejsc, które przeszły tak głęboką, niemalże całkowitą metamorfozę w ostatnich 25 latach. Współczesna Ściana Zachodnia to stal, szkło, beton i duże pieniądze oraz najnowsza, nierzadko kontrowersyjna architektura.
Na spacerze, który prowadzić będzie trasą od ul. Wspólnej do ul. Twardej, będzie można poznać wszystkie elementy, które - choć chaotycznie zebrane - zawierają w sobie pewien genius loci, ok kilkudziesięciu lat in spe.
Trasa: Chałubińskiego - Jana Pawła II - Dw. Centralny - Złota - Sosnowa - Sienna - Śliska - Mariańska - Świętokrzyska - Rondo OZN - Jana Pawła II/Twarda
Spacery architektoniczne organizowane będą do 22 listopada i poprzedzą główne wydarzenie projektu „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.” - premierę drukowanej mapy, która odbędzie się 1 grudnia 2015 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Na mapie znajdzie się 20 obiektów, a także przestrzeni miejskich, które uległy przekształceniom w przeciągu ostatnich 25 lat. W ramach projektu odbędzie się również debata dotycząca zagadnień związanych z przekształceniami w architekturze Warszawy po 1989 roku.
Niedziela, 25 października, godz. 16
Zbiórka: róg ulic Wspólnej i Chałubińskiego (obok Hampton)
Prowadzenie: mgr inż. arch. Grzegorz Mika, doktorant WAPW, architekt i varsavianista, twórca i autor strony "Warszawski Modernizm 1905-1939”, współautor tekstów do Stolicy, Skarpy, współautor „MOK”. Wstęp wolny!
Więcej informacji TUTAJ.
Kolejne spacery z cyklu:
3. 08.11.2015 (niedz.) godz. 13 - Dworce Linii Średnicowej, OCH-ŚRÓ-PRA
zbiórka: przed pawilonem kasowym dworca Warszawa Ochota
14.11.2015 (sob.) godz. 13 - Bar Wenecja, PDT Wola, WOL
zbiórka: pod d. PDT Wola, ul. Młynarska 8/12
15.11.2015 (niedz.) godz. 13 - Ściana Wschodnia, ŚRÓ
zbiórka: przed kinem Atlantic
6. 22.11.2015 (niedz.) godz. 13 - Koneser - Warszawska Fabryka Wódek, PRA
zbiórka: przed wejściem głównym, ul. Ząbkowska 27/31
______________________________________________________________________
ZOBACZ TEŻ FILM, W KTÓRYM ARCHITEKT RADEK GAJDA OPOWIADA O JEDNYM Z OBIEKTÓW ŚCIANY ZACHODNIEJ:
Centrum kultury wsi Zabłędza - nowoczesna stodoła od BNG Studio
Historia warszawskiego zoo na 200-metrowym muralu. Nowa atrakcja turystyczna stolicy
Muzeum Hebraizmu w Pradze. Pomysł Polaków wyróżniony w konkursie [WASZE PROJEKTY]
Sztuka w łódzkich podwórkach. Reprodukcje obrazów z gresu na elewacji kamienicy
Manifest prefabrykacji. Wystawa o Sprzecznej 4 w Warszawie
Budynek niczym wschodzący księżyc. Opera Zhuhai w Chinach
Poznań. Jesień z Davidem LaChapelle'em
Międzynarodowe Centrum Muzyki w Żelazowej Woli. Znamy zwycięzców konkursu