Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Randka z Warszawą (niedalekiej) przyszłości

red

Nowojorski Wall Street, gdzie piszą się wielkie karty historii, londyński Oxford Street z pół milionem odwiedzających dziennie, barcelońska La Rambla - najweselsza ulica świata albo brazylijska Rua Gonçalo de Carvalho, cała porośnięta drzewami posadzonymi przez mieszkańców. Jaki wpływ ma architektura i planowanie przestrzenne na interakcje społeczne? Jakie powinny być ulice, by korzystali z nich szczęśliwi ludzie? I jaka będzie warszawska Nowa Towarowa? O tym podczas speed datingu z architektami, aktywistami miejskimi i przedstawicielami władz samorządowych.

Nowa Towarowa
Nowa Towarowa
materiały prasowe

Czego potrzeba, by w miastach żyło nam się lepiej? Sprawnej komunikacji miejskiej oraz łatwego dostępu do placówek edukacyjnych i zdrowotnych - to najczęstsze odpowiedzi. Równie ważne jest także odpowiedzialne projektowanie przestrzeni publicznej, które ma bezpośredni wpływ na relacje społeczne. Kiedy architektura jest „dobra” i kto o tym decyduje: specjaliści czy jej codzienni użytkownicy?A „ład przestrzenny”? Co to jest i do czego służy? Czy to - jak twierdzi Filip Springer - coś, o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział?

Pytań jest wiele. Projekt Nowa Towarowa to czas odpowiedzi. Architektury nie postrzega się jako sfery kultury dostępnej dla wszystkich. Zainteresowanie nią ciągle jest traktowane jako elitarne, zarezerwowane dla ekspertów. Nie ma tradycji włączania odbiorców architektury w procesy planowania i projektowania inwestycji i terenów, które ich dotyczą: - Nie powstają plany społeczne, które zawierałyby wypracowane wspólnie przez różne grupy rekomendacje. Chcemy to zmienić, stąd pomysł projektu Nowa Towarowa - wyjaśnia Hanna Radziejowska, kierowniczka Muzeum Woli. Projekt NOWA TOWAROWA jest próbą przełamania sytuacji, w jakiej znalazła się architektura w Polsce. Dzięki partnerstwu ważnych interesariuszy Nowa Towarowa ma szansę być realną odpowiedzią na potrzeby zagospodarowania przestrzennego warszawskiej dzielnicy Wola. Co bardzo ważne, potrzeby zdiagnozowane zarówno przez specjalistów, jak i samych mieszkańców.

Na wszystkie nurtujące pytania odpowiedź będzie można uzyskać podczas speed datingu z architektami, aktywistami miejskimi i przedstawicielami władz samorządowych.

3 listopada, godz. 18:00, klubokawiarnia Chłodna 25 w Warszawie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Randka z Warszawą (niedalekiej) przyszłości